Дід Леніна був українським євреєм - Соціум - dt.ua

Дід Леніна був українським євреєм

24 травня, 2011, 09:07 Роздрукувати

Рядові росіяни вперше можуть побачити документи, які, імовірно, підтверджують давні чутки про єврейське походження Леніна.

«У країні, яка давно страждає від антисемітизму, подібне походження може бути більшою чорною плямою на репутації, особливо для засновника СРСР, перед яким продовжують схилятися багато людей похилого росіяни», - повідомляється у матеріалі, опублікованому на сайті газети The Washington Post з посиланням на Associated Press.

В Історичному музеї у Москві експонуються десятки недавно розсекречених документів. Серед них є лист старшої сестри Леніна, Анни Ульянової, в якому сказано, що їх дідусь по матері був українським євреєм, який прийняв християнство, щоб виїхати за межі смуги осілості і здобути вищу освіту. Він був з бідної української родини та, згідно зі свідоцтвом про хрещення, був сином Мойсея Бланка, уродженця Житомира, написала Ульянова у 1932 році в листі до Сталіна.

Ганна Іллівна також написала, що Володимир Ілліч завжди був високої думки про євреїв, і висловила жаль, що факти про походження їх сім'ї стали відомі тільки після смерті Леніна.

«У царській Росії багато євреїв вступили до лав більшовиків, щоб боротися з розгнузданим антисемітизмом, євреями були деякі лідери ВКП (б), коли вона взяла владу», - йдеться в статті. Але Ленін ідентифікував себе виключно з росіянами.

«Короткий період популяризації єврейської культури, що почався за Леніна, обірвався на початку 1930-х, коли Сталін влаштував антисемітські чистки у лавах комуністів і задумав переселити всіх радянських євреїв в область на китайському кордоні», - йдеться у статті. Ганна Ульянова у листі попросила Сталіна оприлюднити відомості про єврейське коріння Леніна, щоб побороти зростання антисемітизму.

За словами куратора виставки Тетяни Колоскової, Сталін проігнорував прохання і наказав Ганні Іллівні мовчати про її лист.

«Лист сестри Леніна стало доступно російським історикам на початку 1990-х, але його автентичність бурхливо оскаржувалася», - пише видання. Колоскова, авторитетний фахівець з біографії Леніна, як називають її автори, сама вибрала цей лист для експозиції.

На виставці також можна дізнатися, що після інсульту у 1922 році Ленін так мучився, що просив у Сталіна принести йому отруту. У 1922 році сестра Леніна Марія Ульянова написала у щоденнику, що він не випадково попросив саме Сталіна: Ленін знав Сталіна як непохитного більшовика, начисто позбавленого сентиментальності. «Хто інший посмів би позбавити Леніна життя?» - поставила Марія риторичне питання.

«Згідно з листом, Сталін пообіцяв допомогти Леніну, але інші члени Політбюро вирішили не виконувати прохання», - йдеться у статті. Троцький у мемуарах стверджував, що Сталін отруїв Леніна, нагадують автори.

Документи виставки відкривають радянських керівників з нових сторін: вони постають у моменти примх, переляку і навіть відчаю, відзначають автори. Наприклад, цей лист Льва Каменєва Сталіну після арешту - відчайдушне благання.

«Трохи більше кумедна, але не менш зловісна експозиція карикатур, намальованих членами Політбюро» один на одного, у тому числі шаржів Бухаріна, відзначає видання.

За матеріалами: /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >