Чому чоловіки отримують більше? - Соціум - dt.ua

Чому чоловіки отримують більше?

27 травня, 2005, 00:00 Роздрукувати Випуск №20, 27 травня-3 червня

Здавалося б, у постфеміністському американському суспільстві обговорення проблеми гендерної рівності давно вже втратило свою актуальність...

Здавалося б, у постфеміністському американському суспільстві обговорення проблеми гендерної рівності давно вже втратило свою актуальність. Проте насправді, як з’ясувалося, дискусія на цю тему просто перемістилася на вищий, можна сказати — навіть академічний рівень.

Спочатку американська громадськість була схвильована необачним висловленням Лоуренса Саммерса, президента Гарвардського університету. Різке зменшення кількості жінок на лідируючих у науці позиціях він пояснював відсутністю генетичної схильності жіночого мозку до математики, а може, і взагалі до науки. А тепер у США вийшла книжка Уоррена Фаррела, в якій на базі великого фактичного матеріалу проводиться порівняльний аналіз матеріальної віддачі жіночої та чоловічої праці.

У цілому жінки, як засвідчує статистика, справді отримують менше, ніж чоловіки. Але зовсім не через дискримінацію, а через власні уподобання при виборі роботи. Більшість представниць слабкої статі вибирають роботу з чітко обмеженими обов’язками, з нормованим (або навіть укороченим) робочим днем, а також таку, яка не передбачає постановки завдань, що у принципі можуть виявитися нездійсненними. Чоловіки, навпаки, набагато частіше погоджуються ризикувати й працювати стільки, скільки вимагає справа. При цьому ті, чий робочий тиждень триває 44 години, у середньому отримують удвічі більше за тих, хто працює на 10 годин менше, і значно частіше домагаються підвищення. Чоловіків у першій групі набагато більше, ніж у другій.

З іншого боку, якщо порівняти різностатевих представників однакових соціальних груп (наприклад, університетських професорів, які ніколи не мали сім’ї), то виявиться, що жінки отримують не менше, а то й більше за чоловіків. Інакше кажучи, проблема не в тому, що жінкам за одну й ту саму роботу платять менше, ніж чоловікам, а в тому, що жінки часто відмовляються від тих вакансій, які можуть принести найбільшу матеріальну винагороду.

Автор книжки «Чому чоловіки отримують більше: бентежна правда про розрив у доходах — і Що жінки можуть зробити» має на подив різнобічний життєвий досвід. На початку 1970-х, на гребені феміністського руху, Фаррел відіграв не останню роль у керівництві нью-йоркським підрозділом Міжнародної організації жінок. 2003 року він спробував поборотися (щоправда, безуспішно) за крісло губернатора Каліфорнії, пообіцявши забезпечити розлучених батьків рівними з матерями правами на дітей. Докторську дисертацію захищав як політолог, нині ж позиціює себе як психолог. У своїй останній книжці вчений стверджує, що жінкам час припиняти «саботаж», який є єдиною справжньою причиною нерівності в доходах. Замість того, щоб грати роль жертви, їм потрібно більше інвестувати у свою освіту (наприклад, сестра-анестезіолог отримує вдвічі більше, ніж звичайна медична сестра), не боятися ризикувати (доходи фінансового аналітика, наприклад, на кілька порядків вищі за доходи бухгалтера, проте й професійний ризик набагато більший) і, нарешті, активніше освоювати професії, які традиційно вважаються чоловічими. Адже керувати великою будівельною компанією можна, жодного разу не доторкнувшись до молотка. Штучне самообмеження жінок при виборі професії саме й створює ту «скляну стелю», про існування якої знову згадали емансиповані американки.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1287, 21 березня-27 березня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво