Чи завжди корисно те, що смачно?

Поділитися
«Хто мало їсть, той довше живе, бо ножем і виделкою риємо ми могилу собі». З фільму «Формула кохання» Гадаю, немає у світі людини, яка б не любила смачно поїсти...

«Хто мало їсть, той довше живе, бо ножем і виделкою риємо ми могилу собі».

З фільму
«Формула кохання»

Гадаю, немає у світі людини, яка б не любила смачно поїсти. В супермаркеті очі розбігаються від кількості найрізноманітніших продуктів у барвистих упаковках... Але які з них корисні, а які не варто купувати? В останні десятиліття ми увесь час поспішаємо, боїмося кудись спізнитися, щось не встигнути, часто не звертаючи уваги на якість свого харчування. Але ж від цього багато в чому залежить, чи встигнемо ми туди, куди поспішаємо. Нашвидку з’їдений бутерброд, хот-дог, обід у кафе, іменованому модним словом «фаст-фуд», куплений у супермаркеті напівфабрикат у гарній упаковці, швидко приготовлений вдома в мікрохвильовій печі... Ми забули про застілля, коли збирається вся сім’я, неквапом, із задоволенням, споживає смачний, свіжоприготовлений без додавання консервантів чи інших харчових добавок обід або вечерю, обговорюючи накопичені за день проблеми. Адже такі тихі родинні зустрічі дуже корисні для фізичного та психологічного здоров’я.

Формування органів, систем, генетичного фонду організму відбувалося століттями під впливом простої, грубої й екологічно чистої їжі — каш, м’яса, молока, овочів і фруктів. Тому травній, імунній й іншим його системам зараз важко впоратися з «досягненнями цивілізації» у вигляді барвників, консервантів, емульгаторів й інших добавок, що містяться в багатьох продуктах. Їх використовують для надання пахощів, смаку, кольору, збільшення термінів їхнього зберігання. Але інформація про них відсутня в генетичній та імунній пам’яті організму, печінка, як головна його лабораторія, не встигає їх знешкодити і зруйнувати, що рано чи пізно призводить до розвитку алергії, виразкової хвороби, диcбактеріозу, утворення каменів у жовчному міхурі та нирках, зростання кількості онкологічних й інших захворювань.

Вчені, проаналізувавши меню 4600 дітей, що народилися в 50-ті роки, і їхніх перевесників, що народилися 40 років потому, дійшли невтішного висновку: «Раціон школярів на початку 50-х років давав їм значно кращий у плані здоров’я життєвий старт, аніж сучасна їжа — їхнім дітям і онукам». Дієтологи вважають, що правильне харчування дітей найчастіше визначає тривалість і якість їхнього життя.

Багато мам, не бажаючи псувати фігуру, відмовляються від годівлі малюка грудьми, замінюючи материнське молоко різними штучними сумішами. Коли дитина підростає, намагаються нагодувати її якомога «краще», не відмовляючи в купівлі цукерок, шоколаду, чіпсів, інших солодощів у гарних упаковках, по які тягнеться недосвідчене дитяче рученя. Чомусь вважають, що апельсин чи банан корисніший за яблуко. Для втамування спраги віддають перевагу різнобарвним газованим напоям, що містять багато «порожніх» калорій, за повної відсутності корисних речовин. Часто купують із рук невідомого виробництва різнобарвні льодяники, торти й інші солодощі, що особливо небезпечно влітку, бо, окрім барвників і консервантів, там можуть оселитися зовсім непотрібні бактерії, що у свою чергу загрожує небезпечними для життя отруєннями.

Та й самі батьки найчастіше харчуються не краще. Бутерброди, гамбургери, бульйон із кубиків, картопля, каша з пакета й інші засоби швидкого втамування голоду можуть негативно вплинути на здоров’я. Вони дають організму в основному вуглеводи, трохи жирів, не розпещуючи вітамінами, а головне — обділяючи білком і необхідною для нормальної роботи кишечника клітковиною. Така їжа сприяє появі ожиріння, бо надлишок вуглеводів відкладається у вигляді жирової клітковини.

Тоді настає наступний етап боротьби «за гарний спосіб життя» — пошук найкращих комплексів вітамінів із мікроелементами, чудодійних таблеток для зниження ваги. Замість того, щоб з’їсти більше овочів і фруктів, ми починаємо пити проносні чи поглинати горезвісні БАДи — біологічно активні добавки, сліпо довіряючи продавцям, які розповідають про їхні «безцінні корисні» властивості. Моя 18-річна пацієнтка для схуднення вирішила поприймати, як вона вважала, «безневинну» сенну, дійшла до 12 таблеток на добу, чим спровокувала тяжке порушення функції кишечника. Ми впоралися з її проблемою, але ж цього можна було уникнути. Не менш популярним серед дітей і їхніх батьків є відвідання кафе типу фаст-фуд. Про те, що їжа там дуже жирна й калорійна, відомо практично всім. Про те, що вона завдає удару по печінці, якій доведеться справлятися з важкими жирами, шкідливим діоксином, що утворюється при смаженні у фрітюрі, нейтралізувати смакові добавки, консерванти, здогадується далеко не одна людина. Але відмовляються від неї одиниці.

Я, звісно ж, не закликаю відмовлятися від напівфабрикатів й інших продуктів, що містять добавки, бігти до плити і самозабутньо готувати домашню їжу, не ходити в кафе та ресторани. Це неможливо за сучасного ритму життя. Просто пропоную задуматися над тим, що, як і коли ви їсте. При купівлі продуктів у черговій гарній упаковці подумайте, може, її краще замінити натуральним продуктом. Вибір за вами. Головне, щоб ви завжди були дужі, сповнені сил та енергії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі