ЧИ ДОПОМОЖЕ НЕЩАСТЯ?

Головною подією четвертого туру чемпіонату України стала поразка київського «Динамо» у Львові від місцевих ««Карпат»...

Головною подією четвертого туру чемпіонату України стала поразка київського «Динамо» у Львові від місцевих ««Карпат». У чотирьох стартових іграх нинішньої першості біло-блакитні втратили більше очок, ніж на всій дистанції попередньої першості. Загалом протистояння «господарі—гості» відзначалося перевагою останніх, котрі тричі перемогли і двічі програли. Вдруге святкує успіх у чужих стінах «Дніпро», а квінтет лідерів склався саме з тих клубів, у чиєму активі є виграші на полях суперника.

Київські динамівці не знали гіркоти поразки в чемпіонатах країни понад рік. Востаннє вони поверталися додому «порожняком» торішнього червня. Ставши недосяжними для своїх опонентів на фініші восьмого чемпіонату України, кияни поступилися тоді у Львові «Карпатам». Цього разу динамівці програли супернику, котрий перевершував їх передусім у бажанні перемогти. У матчі з «Динамо» господарі зробили ставку на силову боротьбу. У такому розрахунку головного тренера «Карпат» Льва Броварського був безсумнівний резон: біло-блакитні ще остаточно не відновилися після виснажливих весняних баталій у Лізі чемпіонів. До того ж травми головних півзахисників — Белькевича, Каладзе, Косовського й Кардаша, які визначають ігровий стиль всього ансамблю, призвели до його розбалансування. На грі гостей не могла не позначитись і відсутність у Львові Валерія Лобановського, який напередодні захворів. Одна лиш його присутність на лаві запасних «Динамо» діє на його вихованців дуже благотворно, стимулює на максимальну самовіддачу в кожному ігровому епізоді.

«Карпати» скористалися фізичною та психологічною втомою «Динамо» повною мірою. Важко пригадати, коли в чемпіонаті України суперник діяв проти киян настільки зібрано і наполегливо. Львів’яни з перших хвилин зустрічі не дозволили гостям грати в звичній заколисуючій манері, непомітно готуючи разючу контратаку. Темп, запропонований господарями, динамівці прийняли якось неохоче, але були змушені змагатися в бігу наввипередки з невгамовними Толочком, Луцишиним, Вовчуком, Маковеєм, Покладком. У першому таймі активність господарів була спрямована переважно на виснаження київської оборони, щоб після перерви взяти у щільну облогу динамівську цитадель.

Такий план Левка Броварського на гру спрацював успішно. Майже відразу ж після свистка ужгородського рефері Онуфера, який запросив команди відновити гру, динамівці «загубили» в центрі поля невтомного Толочка. «Сімка» господарів різко просунулася до штрафного майданчика Кернозенка і, не зустрівши найменшого опору з боку оборони киян, жорстким ударом направила м’яч у верхній кут їхніх воріт — 1:0.

Показово, що другий м’яч, проведений «Карпатами» на 74-й хвилині, також уможливила передусім пасивність київських захисників: Луцишин із лівого флангу накинув м’яч на голову Покладку, перед якими умовною перешкодою залишався лише Кернозенко — 2:0.

Динамівці стрепенулися тільки після другого пропущеного м’яча. Проте поява на полі Деметрадзе не загострила атаки, яка більше скидалася на тягучу руладу, ніж на запальну лезгинку. Ні грузинський, ні узбецький легіонери не змогли створити біля воріт «Карпат» жодної напруженої ситуації. Запам’ятався хіба що низовий удар Яшкіна, на який сміливо зреагував Стронцицький.

Поразка киян у Львові, як на мене, ще не привід для посипання голови попелом. Вона, мабуть, має стати преамбулою до відомого прислів’я: «Не було б щастя, та нещастя допомогло»... Сьогодні динамівські майстри на своєму клубному полі зіграють матч п’ятого туру проти одного з аутсайдерів — «Ворскли», а наступної середи тут же приймуть у рамках кваліфікаційного раунду Ліги чемпіонів бєлградську «Црвена звєзду». Добре, якщо до поєдинку з югославами видужають від травм Косовський і Белькевич, відновлять сили Головко й Ващук. Тоді є надія побачити те «Динамо», якому зовсім недавно аплодували Барселона й Лондон, Мадрид і Ейндховен. Стосовно київських болільників, то, не сумніваюся, вони підтримуватимуть своїх улюбленців не лише на піку їхньої слави, а й тоді, коли допомога друзів так потрібна команді.

Перші очки втратив «Кривбас». У виїзному матчі проти столичних армійців криворіжці зіштовхнулися з гідними опонентами. Михайло Фоменко, що очолив ЦСКА в міжсезоння, відразу ж розпочав модернізацію гри нового клубу. І, схоже, перші плоди не змусили себе довго чекати: підвищилася колективна швидкість, окреслився тактичний каркас, який грунтується на ігровій активності Ткаченка й Кирлика, надійності Реви, непоступливості Поліщука. На матч проти лідерів чемпіонату кияни вийшли грати з прицілом на перемогу. Але, захопившись наступальними діями, були досить швидко покарані контрвипадом «Кривбаса». Найкращий канонір нинішньої першості Гецько змусив схибити у своєму штрафному майданчику киянина Балицького, після чого сам потерпілий прицільно пробив з 11-метрової позначки і довів рахунок своїх голів до півдюжини. А за дві хвилини вже армієць Закарлюка також із пенальті відновив рівновагу — 1:1. Після перерви господарі спробували «додушити» «Кривбас», але гості знову нагадали про себе підступним ударом Римшина з-за меж штрафного майданчика, після якого м’яч влучив у стійку воріт ЦСКА.

Обігравши в Полтаві «Ворсклу» — 1:0, «Дніпро» за набраними очками наздогнав «Кривбас», чим зробив чудовий подарунок до 45-річчя свого головного тренера Миколи Федоренка. Зліт «Дніпра» став сюрпризом нинішнього чемпіонату. У команді немає яскравих лідерів, але весь ансамбль виглядає цілісним сплавом, що складається з молодості й досвіду. І якщо в домашніх матчах на перші ролі, як правило, виходить дніпровське пагіння, то у виїзних слово беруть бувалі майстри. Результат поєдинку в Полтаві визначився на 72-й хвилині, коли Полтавець зручно відкотив м’яч під удар Спєваку при розіграші «стандарту» — 0:1.

«Шахтар», що нині виступає на два фронти, неабияк помотлошив оборону дебютантів вищої ліги — алчевської «Сталі». Дозволивши господарям відіграти пропущений ними м’яч на початку другого тайму, гірники потім за десять хвилин тричі зламали оборону своїх земляків. Причому переважно зусиллями румуна Саву, який відзначився «хет-триком». Ще два м’ячі на рахунку Тимощука й Горобця. Результат поєдинку — 5:2 на користь «Шахтаря». Минулої середи гірники провели в Естонії матч у від- повідь другого раунду Ліги чемпіонів проти «Левадії». Його результат 5:1 на користь гірників дозволив українському клубу вийти в наступний етап змагань.

У решті матчів четвертого туру зафіксовано такі результати: «Металург» (Запоріжжя) — «Таврія» — 0:2, «Нива» — «Металіст» — 1:1, «Металург» (Донецьк) — «Металург» (Маріуполь) — 1:1.