Час відпочити у ЯЛТІ

Поділитися
У Криму курортний сезон у розпалі. Велика Ялта — один із традиційних центрів вітчизняної курортології й улюблене місце відпочинку багатьох іноземних туристів та жителів України — із надією дивиться в майбутнє...
Мер Ялти Сергій Брайко

У Криму курортний сезон у розпалі. Велика Ялта — один із традиційних центрів вітчизняної курортології й улюблене місце відпочинку багатьох іноземних туристів та жителів України — із надією дивиться в майбутнє. Основний фонд курортно-туристичного комплексу кримської Мекки України вже приймає гостей. Це понад 140 стаціонарів санаторіїв, пансіонатів, готелів приватної і комунальної власності. З них 20% — готелі сучасного, високого рівня: «Ореанда», «Пальміра Палас», «Приморський парк», «Левант», «Времена года», «Брістоль» та ін. Також відчинили двері для гостей понад 220 маленьких приватних пансіонатів та готелів. «Місць для розміщення туристів достатньо», — каже начальник відділу курортів і туризму Ялтинського міськвиконкому Костянтин Запорожець.

Басейн пансіонату «Времена года—Марат»

Крім українців, у Ялту нагрянули гості з близьких і далеких земель. Палітра національностей дуже строката. З-поміж європейців – це німці, їх лише торік було 12 тис., і ця цифра збільшується. Приїжджають англійці, голландці, американці. Непогано почали розвиватися відносини з Японією та Китаєм. Із пострадянського простору — Росія, Узбекистан, Прибалтика, Казахстан, Білорусь, небагато гостей із Кавказу. Загалом минулого сезону у Ялті відпочили туристи з 98 країн.

Хоча політичні перипетії останніх років трохи збили апетит туристів на Крим, у нинішньому сезоні ялтинці очікують пожвавлення. Ще з середини 1990-х туристичні потоки щорічно збільшувалися на 4—5%. 2004 року цей показник становив 8%. Але 2005 року позначилася негативна тенденція — на кримський турпродукт попит знизився на 5%. З них левова частка втрат припала на туристів із країн СНД, причому не тільки з Росії. Нестабільність політичної ситуації позначається на будь-якому бізнесі, у т.ч. й на туристичному, особливо в курортних місцях. За останні два роки турбізнес сусідньої Росії почав змінювати конфігурацію, напрямки туристичних потоків змінилися. Почасти так відбувається тому, що росіяни «всі сили» кинули на Краснодарський край, існує державна програма розвитку регіону, яка захищає внутрішній туристичний ринок. До того ж Сочі готується стати столицею Олімпійських ігор-2014. Російські авіакомпанії підвищили ціни на квитки на зовнішні рейси. Сьогодні вартість одного квитка на рейс Москва–Сімферополь майже дорівнює тижневому відпочинку в Анталії чи Болгарії.

Проблему можна розв’язати на рівні глав держав. Однак насамперед — визначити, як розвиватися українським курортам, чи пріоритетний це напрям у туризмі. Адже політика розвитку туризму в державі поки що не розроблена. Це й стало причиною спаду останніми роками. В Україні немає держоргану, який би розробляв серйозну концептуальну програму. Кожен окремо узятий курорт не в змозі займатися міжнародною рекламою, вирішувати питання трансферів, чартерів і пошуку інвестицій. Це справа держави, якщо вона думає про розвиток в Україні внутрішнього туризму.

Місцева влада виділяє із міського бюджету в межах 400 тис. грн. на рік для просування свого турпродукту за кордоном. Ялта бере активну участь у туристичних ярмарках, організовує промотури журналістів провідних видань України та країн СНД. Проводяться фестивалі, робота з туроператорами, асоціаціями рекламних агентств. Проте цим теж має займатися держава, і на солідному рівні. Туреччина на рекламу напередодні курортного сезону витрачає 800 млн. дол. США — це бюджет експансії на українські туристичні ринки. Україна сьогодні може собі дозволити лише 1 млн. грн. і при цьому хоче називатися розвиненою туристичною країною. Щоб відповідати такому статусові, необхідні політична й економічна стабільність, прагматична державна програма, сильне туристичне лобі в парламенті, доповнення до закону про туризм, перепідпорядкування курортно-санаторної інфраструктури, створення спрощеної дозвільної системи, поновлення чинності закону про території пріоритетного розвитку. Тільки в такому разі у Криму з’являться серйозні інвестори.

Кілька років тому Крим і Велика Ялта мали преференції й належали до територій пріоритетного розвитку. Відповідно до законодавства, такі зони мали пільги з ПДВ, мит на ввезення будматеріалів, звільнялися від податку на землю. тільки в Ялті це дозволяло заощаджувати чверть витрат міського бюджету. Тобто 25% бюджету спрямовувалося на розв’язання інших проблем міста. Тепер дію цього закону припинено, що істотно впливає на інвестиційний клімат. «Загалом, Ялті не бракує інвестиційних пропозицій», — каже мер Ялти Сергій Брайко. За його словами, проблема в іншому. Сьогодні деякі інвестори готові вкладати кошти у тривалі проекти, які окупляться лише через чотири-п’ять років. Більшість інвестиційних проектів у Великій Ялті — будівництво житлових будинків. Місту це невигідно, оскільки воно втрачає дорогу землю і постійні надходження у бюджет. Конструктивним рішенням тут може стати затвердження генерального плану забудови Великої Ялти.

І все-таки, попри проблеми, на які ялтинці і місцева влада наражаються вже кілька років поспіль, курортний сезон потішить гостей Великої Ялти новинками. Завершено реконструкцію набережної. Проект коштував місту 40 млн. грн. Але зроблене того варте —за комфортом набережна не поступається європейським і водночас не втратила своєї неповторності.

Для завершення композиції встановлюються оригінальні архітектурні форми. Зокрема торік з’явилася знаменита «Дама з собачкою», трохи раніше — «Портфель Жванецького». У цілому в районі Великої Ялти об’єктів для показу достатньо, впевнений мер. Воронцовський, Лівадійський і Массандрівський палаци, Массандрівські підвали винного заводу, унікальний заповідник. Прокладено пішохідні маршрути — Боткінська і Штангеєвська стежки, у печеру Трьохглазка на Ай-Петрі. Серед розваг – аквапарк, парк морських тварин і дельфінарій. Очікується фестиваль гумору Жванецького. У багатьох готелях уже працюють фахові анімаційні групи зі «Студії Серебрянських» із насиченими програмами. Вранці вони запрошують на ігрові та спортивно-оздоровчі програми, вдень — на театралізовані спектаклі, увечері організують шоу, святкування днів народження, вечори знайомств, танцювальні вечори тощо.

Ялтинські готелі пропонують гостям свої родзинки. Зокрема модний SPA-напрям, прогресивні принципи організації харчування, нові послуги й екскурсії. На набережній Ялти відкрито окремий комплекс бальнеологічних і лазневих послуг «Приморський парк», у готелі «Ореанда» — басейн із джакузі, турецький хамам та сауни. Комплекси «Времена года–Ялта» і «Времена года–Марат» — унікальні кабінети лікувальної терапії з великим набором послуг медичного центру: від повної діагностики організму до порятунку від хропіння. «Приємно здивує і територія готелю «Времена года–Марат». Два його корпуси, п’ятий і шостий, повністю відреставровані, між ними тепер розміщений басейн — із терасами, верандами й відкритими кав’ярнями», — розповідає начальник комерційного департаменту готелю «Времена года» Олег Лозовський. Вранці — шведський стіл, увечері — культурна програма на терасах. І всього 10 хвилин повільної ходи до моря.

Ввечері гості Ялти зможуть послухати джаз в одному з модних ресторанів «Чорне море» або відвідати нічний клуб із однойменною назвою в готелі «Брістоль» із живою музикою.

«Готельний комплекс «Пальміра Палас», що в Лівадії, здивує послугами в Центрі європейських і східних лазневих культур, аналогів якому в Криму поки що немає», — констатує начальник відділу маркетингу готелю Ірина Рибакова. Список SPA-технологій, що використовуються в готелі, вражає. Унікальна для Криму методика concerto, понад сорок видів масажів, у тому числі тайський, масаж гарячими мішечками з травами, масаж гарячим камінням, медовий та інші. Особливу насолоду можна отримати, занурившись у ванну із шампанським або в програми Аюрведи. Модниці з особливою увагою ставляться до різних сучасних технологій догляду за обличчям і тілом — від медицини до косметології. Після таких процедур можна спуститися панорамним ліфтом до моря або прогулятися парком готелю площею в кілька гектарів.

На любителів ресторацій також чекають сюрпризи. Скажімо, ресторан «Гасконець» зі стильним дизайном потішить витонченою кухнею під шум прибою. Гості зможуть поласувати суші або устрицями з Франції.

Ще одна з новинок цього сезону — відкриття бювету з унікальною мінеральною водою.

Про джерела було відомо кілька років тому. Фахівці говорили, що це не лише столові води, а й мінеральні лікувальні. Торік міська влада ризикнула, пробуривши одну свердловину, поставила бювет, дослідила хімічний склад води і її вплив на організм людини. Експертний висновок профільного Одеського НДІ констатував, що джерело містить лікувальні води з підвищеним вмістом натрію, кальцію, магнію та заліза. Кращого способу підтримати водний баланс в організмі завдяки однаковим об’ємам втрат води та її надходження в організм нічого й шукати, вважає професор медицини Микола Богданов. І рекомендує вживати мінеральну воду при лікуванні ниркових хвороб, цукрового діабету та шлунково-кишкового тракту.

Через два місяці планується відкрити ще один бювет у центральній частині міста. У місті чотири таких джерела, на території Великої Ялти — 12—13. Цей перспективний напрям влада планує розвивати далі. Уже визначили два комунальних санаторії — Імені Куйбишева та «Київ», у яких використовується мінеральна вода, повідомив Сергій Брайко.

Міська влада пропонує унікальну воду й іншим санаторіям, розміщеним неподалік джерела. Мінеральна вода не бутилюється, до її складу входять біологічні мікроорганізми, які під час консервації можуть змінити властивості води. Фахівці не виключають використання води для бальнеологічних процедур.

Мінеральна вода стала ще одним неповторним компонентом кримського курорту. Такого поєднання сприятливих умов природи, клімату, повітря, моря і мінеральної води не знайти у Європі. Можливо, схоже повітря і є в горах Франції або Швейцарії, але це всього лиш один із чинників оздоровчого впливу на людину. А плюс специфічний мікроклімат та лікувальна мінеральна вода... Саме час відпочити в Ялті.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі