«Блакитна Одіссея», «Тризубець Посейдона» — безпека для VIP-персон

Поділитися
Пристрасті навколо безпеки розпалювалися дедалі яскравіше в міру наближення Олімпійських ігор-2004...

Пристрасті навколо безпеки розпалювалися дедалі яскравіше в міру наближення Олімпійських ігор-2004. Свою лепту у вирішення проблеми намагалися внести авторитетні організації та громадські діячі всього світу.

Генасамблея ООН прийняла резолюцію «Утвердження миру та побудова більш щасливого життя на планеті за допомогою спорту і втілення олімпійських ідеалів», у якій закликала держави-члени дотримуватися перемир’я під час ігор ХХVIII Олімпіади в Афінах 13—19 серпня 2004 року. Авторство резолюції належить країні—господині Олімпіади та батьківщині Олімпійських ігор — Греції. А співавторами виступили 187 держав—членів ООН.

Кампанія зі збирання підписів під зверненням про Олімпійське перемир’я почалася 7 жовтня 2003 року в штаб-квартирі МОК у Лозанні. Старт їй дали Жак Рогге, котрий очолює Міжнародний фонд Олімпійського миру, і міністр закордонних справ Греції Георгіос Папандреу.

Традиція припиняти збройні конфлікти хоча б на період проведення Олімпіади народилася в IХ столітті до нашої ери, коли така угода була підписана трьома правителями. Таким чином атлети та гості могли безпечно добратися до місця проведення Ігор і потім повернутися додому. Рішення про відродження такої традиції в сучасних Олімпійських іграх МОК прийняв 1992 року.

Відлуння вибухів
в Афінах

4 травня невідомі особи заклали неподалік поліцейської дільниці Каліфеї в Афінах три петарди, сповістивши про свої дії газету «Елефтеротіпія». Потужність вибухів, які пролунали на задвірках поліцейської дільниці серед припаркованих транспортних засобів, була невеликою. Серйозно постраждав один мотоцикл, у деяких поруч припаркованих увімкнулася сигналізація. Поліція оточила прилеглі райони для проведення розслідування.

Подібні випадки періодично відбуваються в Афінах й інших містах Греції в результаті вилазок численних, але безпечних анархістських угруповань, які складаються зазвичай із кількох людей. Їхня мета — зробити якнайбільше шуму, у жодному разі не доводячи справу до людських жертв. Вилазка, безсумнівно, була приурочена до 100 днів, які залишилися до початку Афінської Олімпіади, з метою поставити ненависні грецькі власті в незручне становище.

Представник грецького уряду Теодор Руссопулос, коментуючи цей факт, заявив: «Навіть окремі події, які могли б відбутися в будь-якій точці світу, компетентні грецькі органи повинні сприймати з належною серйозністю і відповідальністю. З усіх наявних на цей момент даних не випливає, що цей епізод пов’язаний з олімпійською підготовкою. Грецькі власті в співробітництві з відповідними органами Євросоюзу, США і НАТО спланували всеосяжну систему безпеки, що гарантує спокійне проведення Олімпійських ігор».

Окремими інцидентами, котрі не позначаться на безпеці Олімпіади-2004, назвав нічні вибухи в Афінах прем’єр-міністр Греції Константинос Караманліс. Прем’єр підкреслив, що зусилля грецької сторони та її «тісне співробітництво» із компетентними службами ЄС, США і НАТО «забезпечать безпеку Ігор».

Сліди від нічних вибухів в Афінах ведуть до місцевих екстремістських угруповань, нездатних порушити безпеку Олімпіади-2004. Про це говориться в розповсюдженій тут заяві міністра громадського порядку Греції Георгіоса Вулгаракіса. «Правоохоронні органи країни поставилися до цього інциденту з усією серйозністю і належною увагою. Ведеться розслідування, — зазначається в заяві. — Після уважного вивчення всієї інформації стає ясно, що за цей інцидент відповідальні місцеві екстремістські угруповання, котрі не мають ніяких особливих можливостей і перспектив. Подібні ізольовані акції не мають стосунку до Олімпійських ігор, і вони точно нездатні жодним чином вплинути на безпечне проведення Афінської Олімпіади», — заявив міністр.

Лідер опозиції Греції Георгіос Папандреу назвав вибухи в Афінах «ізольованим інцидентом», висловивши впевненість, що Греція проведе Олімпіаду-2004 в умовах безпеки.

Олімпійські трагедії

Першою, по-справжньому політизованою Олімпіадою стали Ігри, що проводили в Берліні 1936 року. Розмах заходу і кількість медалей повинні були, на думку Гітлера, підкреслити велич Третього рейху. Після Другої світової війни Олімпіади стали одним із допоміжних фронтів «холодної війни». До кількості призів, особливо з радянського боку, почали ставитися приблизно так само, як до кількості ядерних боєголовок. Апофеозом політико-олімпійської борні стала московська Олімпіада 1980 року. Олімпійський Мишко став жертвою радянського вторгнення в Афганістан.

З початку 70-х років у взаєминах між олімпійським рухом і великою політикою з’явився ще один учасник — тероризм. Підтвердження тому — трагедія на Мюнхенській Олімпіаді 1972 року, коли палестинські терористи захопили ізраїльських спортсменів в Олімпійському селі. У ході невдалої операції частину заручників було вбито.

За 32 роки, що відокремлюють нас від тих подій, Олімпійські ігри стали охороняти настільки ж строго, як саміти й форуми Міжнародного валютного фонду. Здатність гарантувати безпеку — ледь не найважливіша вимога до країни, що претендує на те, аби стати хазяйкою Олімпіади. І тому вибух в Афінах став приводом для занепокоєння не тільки грецької влади, а й МОК. Річ навіть не в самій події — вибух був незначним і збитків майже не завдав, — скільки в здатності грецьких спецслужб і їхніх колег з інших країн захистити учасників і гостей Олімпіади. Адже загроза може виявитися значно серйознішою.

Так, під час літніх Олімпійських ігор в Атланті 1996 року, попри всі обережності, стався терористичний акт. У велелюдному Олімпійському парку було підірвано бомбу, начинену цвяхами. Одна людина загинула, більш як 100 були поранені. Про це нагадали учасники слухань у сенатському підкомітеті із зовнішньої торгівлі, інфраструктури та змагань, присвячених гарантуванню безпеки американських спортсменів на Олімпійських іграх. Маркі Спітц, чемпіон мюнхенських Ігор, котрий здобув сім золотих медалей, заявив, що через небезпеку терактів США можуть узагалі відмовитися від участі в Афінських іграх.

Директор американського Олімпійського комітету Джим Шерр сказав, що на випадок інцидентів передбачена евакуація американських спортсменів у безпечне сховище, а посол США в Греції Томас Міллер визнав, що безпека американців на Іграх в Афінах — проблема першорядної важливості. Спортсмени проінструктовані: за межами спортивних залів і стадіонів не носити одяг з американськими емблемами, уникати конфліктних ситуацій, дискусій про політику США, не відповідати на провокації.

Безпека Олімпіади — пріоритет для Греції

Не залишився осторонь обговорення делікатного питання безпеки і президент МОК Жак Рогге. На прийомі, влаштованому на його честь у нью-йоркському офісі ООН Георгіосом Папандреу, він високо оцінив підготовку Греції до гарантування безпеки Олімпіади-2004. «Головний пріоритет для організаторів Олімпійських ігор 2004 року — безпека. Про це свідчить надходження доповідей у даній області, котрі залишають гарне враження. Уряд Греції вкладає в гарантування безпеки величезні кошти. Цими питаннями займаються справжні експерти, і варто тільки вітати той факт, що грецькі власті співпрацюють з іноземними спеціалістами. У плані гарантування безпеки до Ігор-2004 зроблено все, що тільки в людських силах».

Однак не всі налаштовані так оптимістично. В американській пресі час від часу з’являлася інформація про серйозні проблеми з гарантуванням безпеки на Олімпіаді-2004, стверджувалося, що організатори Ігор геть не готові до можливих біологічних і хімічних терористичних актів. Можливо, саме з цим був пов’язаний візит директора ФБР Роберта Міллера до Афін, котрий вирішив перевірити функціонування системи гарантування безпеки Олімпійських ігр-2004. Незвичним є факт, що таку інспекцію проводила перша особа ФБР. У ході візиту глави ФСБ було підписано угоду про направлення грецьких спеціалістів в галузі гарантування безпеки на навчання боротьби з терористами, котре організовує командування американських військ у Європі в німецькому місті Штуттгарт.

Гідну відсіч твердженням про «незахищеність учасників Олімпіади у разі використання терористами засобів масового знищення» дав офіційний представник уряду Греції Христос Протопапос. Він підкреслив, що чутки в пресі не мають нічого спільного з дійсністю і публікуються за вказівкою тих, хто «думає, що може чинити на нас тиск». «За участі США, Британії та ще п’яти країн розробляється досконалий план із гарантування безпеки Ігор», — запевнив Х. Протопапос.

Його підтримав президент оргкомітету Ігор Іоанн Ангелопулу-Даскалакі, заявивши на відкритті VII Всесвітнього олімпійського конгресу зі спортивних наук, організованого спільно оргкомітетом Ігор і медичною комісією МОК, що безпечна Олімпіада-2004 — найвищий пріоритет для Греції, котра тільки на створення інфраструктури безпеки виділила 600 мільйонів євро, і тісно співробітничає зі сімома країнами, що мають багатий досвід у даній сфері. Вона зазначила, що «позитивні коментарі» із приводу зусиль Греції в цій галузі дали також держсекретар США Колін Пауелл і глава МОК Жак Рогге.

Грецькі власті розподілили країни-учасниці Олімпіади на чотири групи, залежно від можливого ризику нападів. Так, Великобританія ввійшла в групу найвищого ризику.

Прес-секретар міністерства громадського порядку Греції заявив, що охорону олімпійців забезпечуватимуть і за межами Олімпійського села. Охоронці супроводжуватимуть спортсменів під час походів по магазинах і огляду визначних пам’яток. Працівники сил безпеки пересуватимуться на автобусах разом із атлетами, яких охоронятимуть броньовані машини та поліцейські вертольоти. Безпеку спортсменів Великобританії, Ізраїлю та США на Олімпійських іграх в Афінах цілодобово забезпечуватимуть спеціально виділені підрозділи грецьких озброєних поліцейських.

Грецький план схвалено членами комітету з безпеки, очолюваного начальником Скотланд-Ярду зі спецоперацій, до якого входять представники семи країн.

На прохання грецького уряду НАТО візьме участь у гарантуванні безпеки Ігор-2004. Сили НАТО та служб безпеки Греції, котрі працюватимуть на Іграх ХХVШ Олімпіади, провели в травні одні із наймасштабніших спільних навчань. Про це повідомило грецьке міністерство громадського порядку. У навчаннях під кодовою назвою «Олімпійська охорона-2» відпрацьовували скоординовані дії за сценарієм «терористичний напад». Крім сил НАТО та Греції, були задіяні і підрозділи американських військ спеціального призначення. Аренами протидії «терористам» став Лагоніссі, розташований на узбережжі біля Афін, спорткомплекс, також розташований на березі, і кілька інших олімпійських об’єктів. «Олімпійська охорона-2» — не останнє в серії міжнародних навчань у рамках підготовки до Олімпійських ігор.

Свою допомогу та співробітництво Греції запропонували чимало країн. Франція, наприклад, мала намір організувати курси з антитерористичної підготовки для працівників грецької поліції та берегової охорони країни. Розробляли плани з навчання у Франції групи грецьких пожежників, задіяних в Олімпіаді-2004.

Ізраїль запропонував Греції допомогу в організації патрулювання прибережних вод країни. Щоб виключити проникнення іноземних терористів, ізраїльтяни готові були передати грекам новітні патрульні катери та загін спеціально навчених водолазів. Ізраїль входить у групу країн, які надають Греції допомогу в гарантуванні безпеки Олімпійських ігор.

Руки геть від нашої Олімпіади!

Поки в багатьох країнах точилися дебати з приводу безпеки Олімпійських ігор, господарі Олімпіади-2004 не квапилися випускати зі своїх рук віжки правління. Грецький уряд і Оргкомітет Ігор багато разів заявляли, що іноземні поліцейські не матимуть права на носіння зброї. «У зонах безпеки і на олімпійських спортивних об’єктах зброя заборонена», — нагадав президент «Афін-2004» Ангелопулу-Даскалакі.

За участі вищих поліцейських чинів, керівництва міністерства громадського порядку Греції й оргкомітету Олімпіади-2004 в Афінах відбулася презентація програми забезпечення олімпійської безпеки. В умовах тісного міжнародного співробітництва Греція має намір запровадити в життя «найбільш комплексну і вимогливу програму безпеки в історії Олімпійських ігор», однак бажає зберегти «святкову атмосферу». Так заявив у своєму виступі президент Оргкомітету Ігор-2004, додавши: «Ми не хочемо, щоб наші об’єкти виглядали як військові».

Глава грецької поліції генерал Фотіс Насіакос повідомив, що його відомство спрямовуватиме й координуватиме всі зусилля в області гарантування безпеки. У цьому будуть задіяні збройні сили, поліція, пожежна служба, Національна служба інформації (ЄІП) і ще 72 спеціальні організації. Модель такого співробітництва була апробована на тестових змаганнях і різних навчаннях.

«Для нас не існує великих і малих небезпек», — сказав генерал, підкресливши, що сили безпеки будуть готові запобігти «будь-якій загрозі». Мета плану із гарантування безпеки, підкреслив він, зберегти «мирну й безпечну атмосферу» у країні, забезпечити можливість всім учасникам Олімпійських ігор «безперешкодно виконувати свої обов’язки», створювати у глядачів «відчуття безпеки, яке дозволить їм насолодитися Олімпіадою в Афінах і грецькою гостинністю», забезпечити позитивний імідж Греції у світі.

Виступаючи на презентації, глава створеного в рамках грецької поліції управління безпеки Олімпійських ігор, генерал Васіліс Константінідіс зупинився на конкретних питаннях гарантування безпечного проведення Ігор: охороні спортсменів і олімпійських делегацій, особливо важливих персон, спонсорів, олімпійських об’єктів, готелів, великих економічних об’єктів, регулювання дорожнього руху. План із гарантування безпеки поширюється на 126 олімпійських об’єктів і 213 готелів у столичній області Аттика та чотири за її межами.

Витрати на гарантування безпеки на Олімпійських іграх в Афінах досягли рекордного рівня — 755 мільйонів доларів. Зростання асигнувань на цю мету склало 155 млн. доларів. Такий захід, підкреслив Жільбер Фелі, котрий курирує в Міжнародному олімпійському комітеті підготовку до Олімпіад, обгрунтований двома взаємозалежними причинами. Йдеться про збереження напруженості у світі і необхідність закупити додаткове охоронне обладнання. «Як правило, — зазначив Фелі, — витрати на проведення Ігор зростають у міру наближення їхнього початку. Це відбувається й зараз, тим більше що міжнародна обстановка не поліпшується».

Деякі країни мають намір власними силами охороняти своїх олімпійців. США планувало витратити на ці цілі 2,7 млн. дол., а також направити до Афін 150 спеціальних агентів, які перебуватимуть там певний час до і під час Літніх ігор.

Австралія мала намір використовувати насамперед власні служби безпеки.

Оцінка спеціалістів

Представники олімпійських комітетів різних країн високо оцінили рівень безпеки на Олімпіаді в Афінах. По завершенні в Афінах міжнародної конференції з безпеки Ігор із такими заявами виступили представники США, Австралії, Нової Зеландії й Іспанії.

«Греція організує найбезпечніші Ігри, які тільки можливо, — заявив керівник служби безпеки Олімпійського комітету США Ларрі Буендорф. — Усі працюють дуже дружно, і підготовка в сфері безпеки дуже скоро повинна завершитися».

«Я отримав вичерпну інформацію і переконався, що організатори Олімпіади роблять усе, що можуть, аби гарантувати безпеку», — визнав Боб Маєрс, відповідальний за безпеку в олімпійській команді Австралії. Ця країна недавно зазнала критики організаторів Олімпіади за те, що МЗС Австралії видало розпорядження своїм громадянам дотримуватися обережності при поїздках у Грецію.

«Греція співробітничає з усіма зацікавленими країнами і робить усе можливе, щоб глядачі й учасники Ігор мали необхідний захист, — наголосив генеральний секретар Олімпійського комітету Іспанії Віктор Санчес. — Гадаю, Греція робить у цій області все, що необхідно».

Рада НАТО остаточно затвердила рішення про виділення літаків електронної розвідки АВАКС для гарантування безпеки Олімпійських ігор у Греції. Про це повідомив представник штаб-квартири альянсу. За його словами, щодня в повітряному просторі Греції під час проведення цих спортивних змагань знаходитиметься натовський літак-розвідник «із метою щільного контролю повітряного простору цих країн і прилеглих районів». Водночас він уточнив, що поки ще перебуває на стадії розгляду грецький запит до НАТО про виділення додаткових військових сил і засобів, включаючи патрулювання військовими кораблями НАТО прибережної зони Греції, розгортання додаткових зенітних комплексів і обмін розвідданими. Всі ці заходи вимагають значних фінансових витрат, тому необхідне грунтовне опрацювання питань між союзниками. Він повідомив, що альянс приступив до підготовки проекту рамкової угоди між союзниками про фінансову участь його країн у проведенні подібних антитерористичних заходів. Це питання стало особливо актуальним після виділення АВАКСів для прикриття повітряного простору Іспанії під час недавнього весілля спадкоємного принца Астурійського Феліпе.

«Ми надаємо особливого значення питанням безпеки, — заявив президент Оргкомітету Ігор-2004 Іоанн Ангелопулу-Даскалакі, виступаючи на проведеному тут 25-му Всесвітньому конгресі Міжнародної федерації журналістів. — Жоден інший Оргкомітет і жоден інший уряд не приділяли більшої уваги безпеці — в Олімпійському селі, на олімпійських об’єктах, в Афінах, у Греції в цілому. Бюджет Греції з гарантування безпеки — рекордний в історії Олімпіад. Чисельність працівників сил безпеки — 70 тис. Завершується розробка стратегії в галузі безпеки — найбільш всеосяжної в олімпійській історії».

Останні новини

Однак що менше часу залишалося до Олімпіади, то більшу стурбованість виявляли країни-учасниці.

Так, Південна Корея мала намір попросити власті Греції посилити охорону своїх спортсменів й уболівальників, підвищивши її рівень із «середнього» до «високого», як стосовно членів олімпійських делегацій США та Великобританії. Про це на засіданні уряду заявив прем’єр-міністр Лі Хе Чан. Офіційний Сеул побоюється вилазок терористів у зв’язку з відправленням до Іраку ще 3000 південнокорейських військових.

Уряд Чехії прийняв рішення направити до Греції війська хімічного захисту для гарантування безпеки Олімпійських ігор. Як повідомили тут, усього буде направлено 100 військових, які входять в елітні підрозділи сил НАТО. Чеські військовослужбовці перебуватимуть у Греції протягом двох місяців — під час проведення Олімпійських і Паралімпійських ігор. Це рішення повинен був схвалити парламент країни.

На Олімпіаді в Афінах будуть присутні озброєні охоронці лідерів іноземних держав. Так заявив журналістам міністр громадського порядку Греції Георгіос Вулгаракіс. «У мене немає можливості стежити за всіма негативними публікаціями, яких, певне, буде дедалі більше в міру наближення відкриття Олімпіади. Але я мушу підкреслити, що виняткову відповідальність за безпеку Олімпійських ігор несуть грецькі власті». «Відвідання іноземних лідерів регулюються особливими угодами безпеки, що укладаються між країнами на взаємній основі і не мають прямого стосунку до мети закордонних поїздок лідерів», — уточнив міністр. Відповідно до цих домовленостей іноземні лідери в Афінах матимуть власну озброєну охорону. «Лідери країн, президенти, королі і так далі — не одне й те ж, що спортсмени. За безпеку спортсменів відповідатиме виключно грецька сторона», — підсумував міністр.

Раніше газета «Нью-Йорк таймс» повідомила, що американським, ізраїльським і, можливо, британським офіцерам безпеки буде дозволено носити зброю під час Олімпіади.

У найбільшому порту Греції Піреї, розташованому поблизу Афін, наприкінці липня пройшли спільні навчання поліції, армії та спецслужб під кодовою назвою «Тризубець Посейдона», присвячені гарантуванню безпеки на майбутній Олімпіаді. До цього вже проводилися навчання «Блакитна Одіссея». На час Олімпійських ігор Пірей стане тим місцем, де збиратимуться VIP-персони, включаючи глав держав, і тисячі високопоставлених гостей Олімпіади, котрі приїхали на Ігри. Точну кількість учасників навчань і їхній сценарій тримають у секреті, однак власті висловили задоволення результатами навчань. «Усе йде по заздалегідь наміченому плану. Ми можемо запропонувати все, що в людських силах, щоб гарантувати безпеку Ігор», — заявив по завершенні навчань міністр громадського порядку Греції Георгіос Вулгаракіс.

«Прекрасна спільна робота спецслужб, військових, берегової охорони та поліції продемонстрували, що гавань Пірея та море в Греції безпечні для гостей Олімпіади», — заявив міністр торгового судноплавства Греції Маноліс Кефалоянніс.

На час Олімпіади в Греції вжито спеціальних заходів безпеки. Посилено охорону морського та повітряного простору і сухопутних кордонів. Запроваджено більш ретельний паспортний контроль. Щодня уранці й увечері поліція випускатиме багатосторінкові бюлетені про безпеку олімпійських об’єктів.

Є серед заходів безпеки й досить екзотичні. Так, уздовж олімпійських трас і на об’єктах обладнано близько п’ятдесяти сховищ із охороною для VIP-персон, таких, як глави держав, на випадок терористичної атаки.

Військово-морські сили НАТО в Середземномор’ї будуть задіяні для гарантування безпеки Олімпійських ігор в Афінах. Про це повідомив командувач цими силами адмірал Ганс Йохен Віттхауер після наради, проведеної з представниками грецьких ВМС, присвяченої питанням координації дій. До складу ВМС НАТО, що базуються в Неаполі, входять близько 20 есмінців, фрегатів й інших суден. Всі вони будуть розгорнуті в зоні навколо берегів Греції з 13 по 29 серпня. На прохання Греції бойові літаки НАТО також патрулюватимуть під час Олімпіади її повітряний простір.

Афінське небо з 20 липня охороняє сучасний аеростат типу «Цепелін» довжиною 59 метрів, обладнаний чутливою апаратурою та камерами високої точності. Він перебуватиме над Афінами принаймні 20 годин на день. Найпотужніші камери, встановлені на ньому, передають на екрани Центру безпеки чіткі зображення міста в режимі реального часу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі