БЕСІДА - Соціум - dt.ua

БЕСІДА

19 вересня, 2003, 00:00 Роздрукувати Випуск №36, 19 вересня-26 вересня

Сергій, архієпископ Тернопільський і Кременецький УПЦ: — Включати діючий монастир в історико-архітектурний заповідник було нелогічно...

Сергій, архієпископ Тернопільський і Кременецький УПЦ:

— Включати діючий монастир в історико-архітектурний заповідник було нелогічно. Монастир функціонує, живе життям Церкви. Люди йдуть туди не за чиїмось закликом, рекомендацією, а за велінням серця, і отримують благодать Божу. Тому урядова постанова від 29 травня 2001 року про створення Кременецько-Почаївського заповідника нас просто здивувала. Та настав час, і справедливість переборола. Про розпорядження Кабміну від 17 липня цього року ми дізналися випадково, але воно є досить зваженим і продуманим. Напевно, якби державні мужі дотримувалися вимог чинного законодавства, виконували указ Президента, то Почаївська лавра була б передана у власність УПЦ і не потрібно було додаткового урядового рішення. Вона існує уже вісім століть без жодного заповідника і, слава Богу, житиме.

Тепер лавра оновлюється — за кошти народу Божого. Ні монахи, ні настоятель на цьому не збагачуються. Ті кошти, що народ жертвував, вони втілили в життя, віддали на ремонт, на прикрашання лаври.

Анатолій Зінкевич, настоятель Свято-Троїцького духовного центру на честь Данила Галицького, протоієрей УПЦ Київського патріархату:

— Боже творіння — Почаївська лавра — є національною духовною святинею України. З другого боку, Почаївська лавра знаменує дорогу в майбутнє Української держави. Але на тринадцятому році незалежності українська влада принизила національну гідність українців, знехтувала бажанням ієрархів трьох християнських церков — УАПЦ, УПЦ Київського патріархату і УГКЦ і віддала лавру на відкуп чужій державі. Розпорядження Кабміну від 17 липня є фактичним визнанням духовної ієрархії Російської православної церкви над лаврою. А це суперечить вибору переважної більшості населення України, яке сповідує цінності західної — грецької і римської — цивілізації і дедалі активніше висловлюється за інтеграцію України в європейські та євроатлантичні структури.

Зараз лавру просто розграбовують. На її території відсутня система паспортного контролю. Під виглядом послушників тут роками перебувають громадяни інших держав, які насаджують доктрину «Москва — третій Рим». А через відсутність державного реєстру релігійно-культурних пам’яток духовні скарби лаври — мощі святих, цінні релігійні книги вивозяться до Росії. Їх продають там за сотні тисяч і мільйони доларів і в такий ганебний спосіб заробляють на духовній святині України!

Наша ініціативна група вимагає негайно скасувати липневе розпорядження Кабміну та притягнути до відповідальності посадовців, які кинули тінь на уряд і підставили прем’єра, а також розробити проект закону «Про національні духовні святині України» із залученням громадськості та поширити його дію на Почаївську лавру. Інакше залишаємо за собою право вдатися до акцій протесту.

Цими днями депутати Тернопільської обласної ради прийняли звернення до Президента України, в якому від Леоніда Кучми вимагається скасувати липневе розпорядження Кабміну. «Почаївська лавра віддавна належала і повинна належати єдиному власникові — всьому українському народові», — такий лейтмотив звернення.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво