28 січня — 3 лютого - Соціум - dt.ua

28 січня — 3 лютого

27 січня, 2006, 00:00 Роздрукувати Випуск №3, 27 січня-3 лютого

28.01 1077 — В італійському замку Каносса імператор «Священної Римської імперії німецької нації» Генріх IV приніс покаяння перед папою римським Григорієм VII...

28.01

1077 — В італійському замку Каносса імператор «Священної Римської імперії німецької нації» Генріх IV приніс покаяння перед папою римським Григорієм VII. Так безславно закінчилася для могутнього світського владики боротьба за інвеституру (право призначення єпископів в Італії). Хроніки розповідають, що Генріх IV три дні стояв босоніж, без королівських регалій, у вовняній хламиді перед ворітьми замку. Втім, принижений монарх разом із прощенням отримав свободу дій у Німеччині, де до 1080 року усунув головного суперника — Рудольфа Швабського. Через три роки настала черга кривдника: після захоплення Рима і повалення Григорія VII на папський престол було обрано креатуру імператора — Климента III.

1930 — У Києві розпочався надзвичайний церковний собор, інспірований більшовицькою владою. Підкоряючись безбожній владі, ієрархи слухняно ліквідували Українську автокефальну православну церкву і Всеукраїнську православну церковну раду.

29.01

1921 — На Паризькій конференції з репарацій союзники по Антанті визначили суму військових репарацій для поверженої в ході Першої світової війни (1914—1918) Німеччини. Вона становила 226 млрд. марок золотом, ця сума повинна була сплачуватися протягом 42 років. 8 березня, після відмови Німеччини сплачувати зазначену суму, французькі війська окупували Рейнську область.

30.01

1667 — Між Московською державою і Річчю Посполитою укладено Андрусівське перемир’я на 13,5 року. Лівобережну Україну було остаточно закріплено за Московією, а Правобережну (без Києва) — за Річчю Посполитою. Київ передавався Московії лише на два роки, але Олексій Михайлович так і не виконав цього пункту перемир’я. Варшава офіційно визнала повернення Москві Чернігово-Сіверщини, Смоленської землі, міст Вележ і Невель. Запорізька Січ залишалася під контролем обох держав. Для України перемир’я в Андрусові стало національною катастрофою, оскільки Гетьманську державу виключили з переговорного процесу. Поляки поверталися на Правобережжя.

1933 — Рейхспрезидент Німеччини Пауль фон Гінденбург призначив лідера націонал-соціалістів Адольфа Гітлера рейхсканцлером. Після провокації з підпалом рейхстагу, організованої нацистами 27 лютого, престарілий рейхспрезидент підписав указ «Про захист республіки». Всі основні громадянські права — гарантію особистої свободи, свободу друку, організацій і зборів, збереження таємниці листування та телефонних розмов, право на вільне висловлювання думок — було скасовано. Ще раніше було розпущено рейхстаг і земельні ландтаги. У Німеччині почалася кампанія терору, яка призвела до заборони 14 липня всіх політичних партій, окрім націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини.

31.01

1828 — У Відні в еміграції помер князь Олександр Іпсиланті, герой національно-визвольної боротьби греків за незалежність. Генерал-майор на російській службі, учасник Вітчизняної війни 1812 року був керівником таємної організації «Філікі Етерія», що мала на меті повалення османського ярма в Греції. 1821 року О.Іпсиланті організував антиосманське повстання в Бессарабії, сподіваючись, що його підтримають одновірці з Росії. Але Олександр I перебував під сильним впливом канцлера Австрії князя Клеменса Меттерніха, який перешкоджав ослабленню Турецької імперії. Повстання в Бессарабії було придушене, але стало імпульсом до початку боротьби за визволення, власне, у Греції. Після дев’яти років тяжкого протистояння, що коштувало грекам страшних жертв і злигоднів, країни Європи були змушені втрутитися і примусили Стамбул поступитися. 3 лютого 1830 року в Лондоні було підписано протокол, за яким Російська імперія, Великобританія і Франція гарантували Греції незалежність. Країна проголошувалася конституційною монархією.

1.02

1979 — Лідер іранських шиїтів аятола Хомейні після 15 років вимушеної еміграції у Франції з тріумфом повернувся до Тегерана. Ще 16 січня Іран, охоплений народними заворушеннями, залишив шах Мохаммед Реза Пехлеві. Ісламська революція остаточно перемогла після того, як на всенародному референдумі політика Хомейні отримала підтримку населення. 1 квітня Іран було проголошено Ісламською республікою.

2.02

1916 — Російський імператор Микола II прийняв відставку глави уряду 76-річного Івана Горемикіна. На цю посаду було призначено ще одного «старикашку» (як називав престарілих прем’єрів, своїх протеже, Григорій Распутін, який практично керував країною), 67-річного Бориса Штюрмера. Імперія агонізувала, і обидва прем’єри не дожили до Жовтневого більшовицького перевороту.

3.02

1924 — У Вашингтоні помер 28-й президент США, лауреат Нобелівської премії миру Томас Вудро Вільсон. Президент США (1913—1921) відіграв важливу роль у створенні повоєнної Європи, у підготовці системи мирних договорів, які окреслили контури світопорядку. Втім, Версальська система підготувала ґрунт для реваншизму і територіальних претензій країн, котрі програли у Великій війні, а також незадоволених результатами розподілу «трофеїв».

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво