24—30 червня - Соціум - dt.ua

24—30 червня

23 червня, 2006, 00:00 Роздрукувати Випуск №24, 23 червня-30 червня

24 червня 1812 — Французька армія на чолі з імператором Наполеоном I без оголошення війни перейшла річку Німан і вторглася у Російську імперію...

24 червня

1812 — Французька армія на чолі з імператором Наполеоном I без оголошення війни перейшла річку Німан і вторглася у Російську імперію. Почалася Вітчизняна війна 1812 року, що завершилася повною поразкою загарбників.

25 червня

1530 — Філіп Меланхтон, за дорученням Мартіна Лютера, на Аугсбурзькому рейхстазі у 28 статтях виклав засади лютеранства — латиною і німецькою мовою. Так зване Аугсбурзьке сповідання утверджувало примат світського государя над церковною владою й окреслювало обрядовий бік протестантської релігії. Імператор Карл V і рейхстаг відхилили сповідання, що призвело до розгортання серії збройних конфліктів у Габсбурзькій імперії. Через 25 років у тому ж таки Аугсбургу було підписано релігійний мир на паритетних засадах.

1886 — Народився український історик, академік Іван Крип’якевич.

1919 — Верховна рада країн Антанти на засіданні в Парижі відмовилася визнати незалежність Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР), армія якої продовжувала героїчно боротися в Галичині з польськими окупантами. Антанта зробила ставку на створення потужної буферної Польської держави — між Радянською Росією та Веймарською Німеччиною — не враховуючи сподівання українців, білорусів, німців та литовців (поляки 1920 року окупували Віленський край).

26 червня

1541 — У Лімі своїми ж солдатами було вбито знаменитого конкістадора Франсіско Пісарро, який відкрив і завоював для іспанської корони Перу.

27 червня

1964 — У столиці США Вашингтоні урочисто відкрито пам’ятник Тарасові Шевченку.

28 червня

1675 — У битві при Фербеліні війська курфюрста Бранденбурга Фрідріха Вільгельма розгромили шведські війська під командуванням генерала Вольмара Врангеля. Шведів було вигнано з Північної Німеччини.

1919 — На Паризькій мирній конференції, що проводилася у дзеркальному залі Версальського палацу, підписано мирний договір між країнами Антанти, які перемогли в Першій світовій війні, і розгромленою Німеччиною. Умови Версальського договору були надзвичайно тяжкими для Німеччини, яка поступалася Франції Ельзасом і Лотарингією (у межах 1870 року), Познаньським краєм, рядом земель у Пруссії — Польщі, частиною території Сілезії — Чехо-Словаччині. Порт Мемель (Клайпеда) переходив під управління країн Антанти, Гданськ (Данциг) оголошувався вільним містом. Область Саар на 15 років переходила під мандат Ліги Націй (із наступним плебісцитом). Рейнську область Німеччини, де було зосереджено майже всю промисловість, було демілітаризовано. Колонії Німеччини розподілялися між Великобританією та Францією.

1996 — Прийняття першої Конституції України.

29 червня

1918 — Помер видатний український учений-антрополог Федір Вовк.

30 червня

1941 — У Львові проголошено Акт про відновлення незалежності Української держави. Буквально відразу ж нацисти заарештували членів створеного уряду.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво