Земля страшилкам не вірить

Поділитися
У «ДТ» (№16, 2009 р.) опубліковано статтю «Таємниці природи і диявольська зброя». Її автор професор Д.Д...

У «ДТ» (№16, 2009 р.) опубліковано статтю «Таємниці природи і диявольська зброя». Її автор професор Д.Дюдкін вважає: «Люди, одержимі ідеєю досягнення військової переваги, створюють геофізичну зброю — методи й техніку впливу на атмосферу, іоносферу та магнітосферу. Її застосування викличе різку зміну швидкості обертання Землі навколо своєї осі, що призведе до катастрофи планетарного масштабу і знищення нашої цивілізації».

Отже, чергова страшилка? Понад сто років тому Жуль Верн у своєму фантастичному романі «Догори дном» докладно описав проблему «перевертання» Землі шляхом пострілу 180000-тонним снарядом для переміщення полюса Землі на 23°. Через 70 років після Жуля Верна, під час президентських виборів 1956 р., кандидат у віце-президенти сенатор Естес Кефовер зазначав, що в результаті випробувань водневих бомб вісь Землі можна змістити на 10°.

Очевидно, що нічого доброго такі зміщення осі обертання для жителів планети Земля не принесли б. Проте перевірка розрахунків перевертання Землі показала, що величина зміни положення полюса приблизно дорівнюватиме відношенню величини зміщеної маси до маси екваторіального здуття Землі, тобто близько 1 мк. До неправильних висновків як фантаста Жуля Верна, так і вашингтонського сенатора призвело неврахування екваторіального здуття Землі.

Отже, з ідеєю «перевертання» Землі було покінчено.

Нині, як випливає зі статті Д.Дюдкіна, взялися за зміну швидкості обертання Землі. Про те, що ця величина нестала, відомо давно. Гравітаційний вплив Місяця призводить до вікового уповільнення обертання Землі (і внаслідок цього до збільшення тривалості доби). Міжрічні зміни швидкості обертання Землі обумовлені головним чином переміщенням атмосферних мас стосовно твердої оболонки Землі. Крім того, є низка геофізичних процесів, які також можуть бути відповідальні за такі зміни. Вивченням цього явища займаються спеціальні міжнародні та національні служби, які використовують високоточні способи спостережень та методи їх опрацювання.

Порівняння енергетики зміни обертання Землі та різноманітних геофізичних явищ, які можуть уплинути на цю зміну, наведено, зокрема, в монографіях відомого вченого-метеоролога М.Сидоренкова «Физика нестабильности вращения Земли» (М., Физматлит, 2002) та «Атмосферные процессы и вращение Земли» (С-Пб., Гидрометеоиздат, 2002). Нагадаємо ці оцінки.

Енергія зміни швидкості обертання Землі становить близько 1012 кВт.

Вплив геофізичних явищ оцінюється так: рух атмосфери —
1012 кВт; океанічні течії — 1011 кВт; сонячний вітер і міжпланетне магнітне поле — 109 кВт; геомагнітна буря — 109 кВт; землетруси — 108 кВт; вулканічна діяльність — 108 кВт; тепло з надр —
109 кВт.

Отже, основними силами, які можуть викликати нерівномірне обертання Землі, є рух атмосфери та океанічні течії.

Заперечувати вплив Сонця на обертальний рух Землі не можна, проте й неприпустимо як чергову страшилку (геофізичну зброю) розглядати вплив сонячного вітру на атмосферу Землі та, як наслідок, на зміну швидкості обертання Землі.

Прискорення обертання Землі, що спостерігаються, мають порядок 10-19—10-20 с-2. М.Си­доренков наводить розрахунок верхньої межі моменту сили, утворюваної сонячним вітром, відносно осі обертання Землі порядку 10-24 с-2. Таким чином, сонячний вітер за найсприятливіших умов може створити кутові прискорення, які на чотири-п’ять порядків менше спостережуваних. Аналогічних висновків нещодавно дійшли американські вчені, провівши більш точні оцінки ефекту сонячного вітру з урахуванням його взаємодії з магнітосферою Землі та впливу міжпланетного магнітного поля. Їхні дослідження показали, що міжрічні зміни швидкості обертання Землі не можна пояснити впливом сонячного вітру та міжпланетного магнітного поля.

Очевидно, що процеси в атмосфері Землі за своєю силою не можна порівнювати з космічними силами, які впливають на Землю. Створення геофізичної зброї — чергова страшилка для невтаємничених, яка ґрунтується на поверховому розгляді складної наукової проблеми нерівномірного обертання Землі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі