Замість Ярослава Мудрого в саркофазі знайдено останки двох жінок - Наука - dt.ua

Замість Ярослава Мудрого в саркофазі знайдено останки двох жінок

25 лютого, 2011, 07:12 Роздрукувати

Останки Ярослава Мудрого таємниче зникли, а замість них були знайдені жіночі кістки.

У заповіднику «Софія Київська» наближаються до завершення дослідження останків невідомої жінки, знайденої у саркофазі Ярослава Мудрого.

Археологам належить відтворити портрет на основі ДНК-експертизи. Даною процедурою зараз займається Московський інститут антропології

Виявилося, що у саркофазі знаходяться останки не однієї жінки, а двох.

Заступник директора заповідника з науки Ірина Марголіна повідомила, що в інституті біохімії було проведено радіовуглецевий аналіз, а також було взято аналізи кожної кістки окремо. «З'ясувалося, що скелет складений з останків різних жінок. Верхня частина - взагалі доісторична, десь IV-VII ст. до н.е., а нижня датується XI-XIII ст», - сказала вона.

«Що стосується більш старих останків, то вони навряд чи «княжні». У цієї жінки дуже розвинені руки. Так, ніби вона все життя займалася важкою роботою - тягала воду, рубала дрова. Нижня частина скелета більш характерна для людини шляхетного походження», - зазначила Марголіна.

Залишається загадкою те, що у кістках верхньої «доісторичної частини» у великій кількості міститься радій. Цей хімічний елемент практично не зустрічається у чистому вигляді. Основна його маса знаходиться у гірських породах і потрапляє в навколишнє середовище за рахунок розпаду і вилуговування. Легко накопичується в організмі людей, особливо в кістках і м'яких тканинах. Мабуть, десь у гірській місцевості і жила одна з жінок.

Як ці останки опинилися у саркофазі, і куди зник сам Ярослав Мудрий, як і раніше залишається таємницею.

Нагадаємо, саркофаг з останками Ярослава Мудрого розкрили півтора роки тому. Фахівці хотіли відтворити образ князя за його черепом, визначити вік і причину смерті відомого історичного діяча Київської Русі. Цікаво було також дізнатися, чи був він за генотипом варягом чи слов'янином. Дослідження мали тривати близько року, гроші на них виділили спонсори.

Однак останки князя загадково зникли. Замість них і були знайдені жіночі кістки. Як ці останки опинилися у саркофазі, і куди зник прах князя Ярослава, як і раніше залишається таємницею.

Ірина Марголіна припускає, що, можливо, дослідники на якомусь етапі переплутали кістки, адже з 1936-го по 2009-й рік саркофаг розкривали чотири рази.

Те, що до 1936 року у саркофазі був саме прах Ярослава, вчені встановили завдяки дослідженням і літописам. Знайдений скелет належав чоловікові у віці близько 70 років, який за життя мав зріст у 175 сантиметрів і страждав вродженою кульгавістю.

Одна з правдоподібних версій про місцезнаходження останків великого князя - місто Нью-Йорк.

Не виключено, що у 1943 році останки князя представники української православної церкви вивезли до Польщі. Разом з ним туди доставили образ Миколи Мокрого. Чудотворну ікону не так давно виявили у Бруклінській церкві, тобто десь там може зберігатися прах Ярослава.


За матеріалами Газета по-киевски, ТСН

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >