Замість «відтоку мізків» експорт учених - Наука - dt.ua

Замість «відтоку мізків» експорт учених

23 вересня, 2005, 00:00 Роздрукувати Випуск №37, 23 вересня-30 вересня

Група вчених, більшість із яких сьогодні працює на Заході, вважає за необхідне привернути увагу ур...

Група вчених, більшість із яких сьогодні працює на Заході, вважає за необхідне привернути увагу уряду України до того факту, що входження в загальноєвропейський науково-освітній простір необхідне для динамічної євроінтеграції країни.

Пропонують кілька конкретних компактних проектів, які, на думку авторів, мають дати різкий поштовх процесам відновлення науково-освітньої системи, приведення її у відповідність із європейськими стандартами та отримання Україною доступу до різноманітних європейських ресурсів у цій галузі. Дані проекти мають перетворити українську науку з дорогого витратного механізму, який перебуває на утриманні держави, на потужний двигун євроінтеграції та розвитку. Україні потрібна не замкнута національна наука, а участь у загальноєвропейському ринку кваліфікованих кадрів і наукових розробок і орієнтація на ті його реальні потреби, які вона в стані задовольнити. Аналіз стану справ показує, що в Європі є значний дефіцит висококваліфікованих науково-технічних кадрів і він носить не фінансовий, а, швидше, культурний характер — відсутність достатньої мотивації в європейської молоді займатися наукою.

Україна може використовувати цей дефіцит і небезпечний «відплив мізків» конвертувати у вигідний для країни на цьому етапі розвитку механізм експорту кваліфікованих кадрів. Такий експорт може бути рентабельним, він підвищить привабливість України для ЄС і забезпечить збереження і розвиток її науково-освітнього потенціалу доти, поки кваліфіковані кадри не будуть затребувані в країні в зв’язку з виникненням власної наукоємної промисловості.

Перехід до такої схеми пропонують здійснювати не з допомогою повномасштабної перебудови всієї науково-освітньої системи, а шляхом реалізації серії невеличких, найефективніших «пілотних проектів». Як перший проект в даному напрямі пропонують створення невеличкого Інституту фундаментальних досліджень. Він складатиметься з провідних фахівців в природничо-наукових галузях, обраних авторитетною міжнародною комісією на основі відкритого конкурсу, і буде локомотивом євроінтеграції української науки. Організований відповідно до міжнародних стандартів, такий інститут може істотно розширити доступ України до ресурсів ЄС і стати необхідною базою для інших програм у рамках інтеграції України в європейський науково-освітній процес. Як показує світовий досвід (США, Західна й Східна Європа), такий інститут може значною мірою фінансуватися за рахунок участі в міжнародних проектах, а також недержавних джерел фінансування.

Таким проектом може бути створення під егідою уряду організованої «науково-технологічної діаспори» для використання інтелектуального, культурного та інтеграційного потенціалу українських фахівців, які працюють у Європі.

Створення на базі Академії наук Центру фундаментальної освіти, що доповнить систему вищої освіти й дозволить використовувати потенціал академії для підготовки кадрів міжнародного рівня, зорієнтованих, в основному, на відшкодування дефіциту таких кадрів у ЄС і, таким чином, на отримання доступу до європейських ресурсів для збереження і розвитку науково-освітнього потенціалу України.

Важливо зазначити, що ці проекти не вимагають від уряду ні масштабних реформ, поєднаних із соціальними проблемами, ні великих бюджетних витрат. В основному запропоновані проекти фінансуватимуться за рахунок ефективного використання вже наявних ресурсів, додаткових недержавних джерел фінансування та залучення міжнародних грантів. Від уряду потрібна передусім організаційна, політична й дипломатична підтримка. Мета даного документа — ініціювати зустріч представників уряду з групою українських учених, які працюють на Заході, для визначення конкретних дій, спрямованих на реалізацію описаних проектів та їхнього обговорення.

У зв’язку з тим, що в даний момент у Європі відбувається активний розгляд чотирирічної програми фінансування науки, яка вступає в силу з 2006 року, пропонують організувати таку зустріч у найкоротші терміни. Вважаємо за доцільне проведення подібної зустрічі до вересня поточного року.

Далі необхідно провести переговори про одержання українськими освітніми й науковими організаціями доступу до європейських фінансових програм, таких як Cordis, Marie Curie Framework Programme (FP), European Research Council, студентська програма ERASMUS. Слід провести переговори з європейськими країнами про створення спеціального типу віз, які дозволяють українським фахівцям, працюючи в Європі, платити податки в Україні.

Контакт з ініціативною групою може бути встановлений за адресою alexey.boyarsky@epfl.ch

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво