ЗАМІСТЬ ГРИВНІ — ІНТЕЛЕКТ

Поділитися
В Україні майже половина мостів та трубопроводів перебуває в аварійному стані. Учнівська молодь виховується на західних зразках, які пропагують культ сили й жорстокості...

В Україні майже половина мостів та трубопроводів перебуває в аварійному стані. Учнівська молодь виховується на західних зразках, які пропагують культ сили й жорстокості. Середній вік доктора наук у нашій державі — 60 років (що свідчить про відсутність талановитої наукової молоді). На серйозних українських письменників полюють російські видавництва, а вітчизняні книговидавці їх уперто «не помічають»… Про все це ми чули. А коли й не чули, то здогадувалися. Суспільство звикло, що високі посадовці жонглюють такими цифрами та фактами, ремствують на обставини, закликають виправити ситуацію, однак далі декларацій справа не йде.

Тому й не здалося дивним, що мало не кожен виступ на розширеній раді Фонду інтелектуальної співпраці (ФІС) «Україна — ХХІ століття» (13 листопада 2002 р., Київ) таких шанованих людей, як академіки Борис Патон, Іван Дзюба, Петро Толочко, Мирослав Попович, нардепи Борис Олійник, Іван Курас та інші, адресувався не високим державним інстанціям, а громадському благодійному фонду, яким опікується народний депутат України по 196-му виборчому округу Богдан Губський.

— Із більш як 3000 державних та приватних благодійних фондів, зареєстрованих в Україні, Фонд інтелектуальної співпраці за неповних два роки роботи показав себе одним із найдостойніших, — заявив державний секретар Міністерства освіти і науки Віталій Журавський.

Справді, особливо тісно співпрацює ФІС саме з цим міністерством. Протягом останніх двох років майже 300 випускників шкіл (з них 83 — представники Черкащини) в рамках Всеукраїнської універсіади «Інтелектуал ХХІ століття», організованої фондом, на конкурсній основі вибороли звання переможців універсіади й отримали гранти ФІС на здобуття вищої освіти у провідних університетах України. Їм фонд виплачує також щомісячні стипендії.

За словами пана Журавського, Міносвіти, з огляду на таку турботу з боку фонду про талановитих юнаків та дівчат, готується ухвалити рішення про те, щоб усіх переможців конкурсів, визначених ФІС, зараховувати на державну форму навчання, а вивільнені таким чином кошти фонду спрямовувати на заохочення інших студентів до наукової роботи.

Та поки з нинішнього покоління «виростуть» зірки української науки, культури та виробництва, фонд не забуває і про теперішній авангард цих галузей. Так, однією зі справ ФІС, яка отримала широкий резонанс у суспільстві, було заснування премії імені Володимира Вернадського для провідних діячів науки, виробництва, освіти, культури й мистецтва — за визначний внесок в інтелектуальний розвиток України. Серед удостоєних високої нагороди: академіки Микола Амосов, Іван Курас, Валерій Смолій, співачка Ніна Матвієнко, академік Російської академії наук Жорес Алферов та інші.

Коштом фонду видано унікальну працю «Історія української культури». Світ побачив 1-й і 2-й томи, на підході 3-й, 4-й, 5-й. Як зазначив Богдан Губський, планується випуск анотованого однотомника «Історії…» українською, російською та англійською мовами — для закордонного читача.

Для черкащан, особливо для тамтешньої учнівської молоді, Фонд інтелектуальної співпраці також зробив книжковий дарунок: видав збірник історичних та культурологічних нарисів «Земля Богдана і Тараса — свята українська земля». Неабияке враження на наших земляків справила виставка, організована силами ФІС, яка пройшла в Чигирині. Розсіяні вітрами століть по всьому світу булава гетьмана Богдана Хмельницького, його прапор, шабля, нагай були зібрані під одним дахом і ось уже вісім місяців подорожують кращими виставковими залами України.

Найближча перспектива фонду — скликання Інтелектуального форуму України. І не в далекій перспективі, а вже в грудні нинішнього року. Мета форуму, за словами Богдана Губського, — об’єднання інтелектуального потенціалу України для консолідації суспільства, прискорення його політичної, економічної та соціальної трансформації. За нинішніх непростих як зовнішньо- так і внутрішньополітичних обставин підставити і свої плечі під тягар відповідальності за те, що відбувається з нашою державою, — вочевидь є ознакою зрілості і фонду, як самодостатньої структури, спроможної вирішувати важливі проблеми на загальнодержавному рівні, і самого нардепа Богдана Губського.

…Звичайно, ремонтами аварійних мостів Губський не займатиметься. Власне, як і не переконуватиме нашу молодь дивитися вітчизняні фільми, чи слухати пісні тільки у виконанні Ніни Матвієнко, чи не думати про заробляння грошей, натомість читати виключно «правильні» книжки. Він пропонує інше: наше, українське, але таке, що котирується у світі, — інтелект. Він затято шукає по столицях і провінціях самородків, учить їх, дає знання та професії. Бери, май і знай: чи завоюєш світ гривнею — то ще питання, а ось власним інтелектом — напевне. Вже доведено.

«Буде інтелект — тоді й мости будуть в порядку», — сказав насамкінець Богдан Губський. А хіба ні?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі