Вірус антибіотику: а мені однаково...

Поділитися
Штам пташиного грипу H5N1, виділений у в’єтнамської пацієнтки, виявився резистентний до антибіотиків...

Штам пташиного грипу H5N1, виділений у в’єтнамської пацієнтки, виявився резистентний до антибіотиків. Несподіваним цей факт назвати складно, проте легше від цього не стає. Редакція журналу Nature, який ще тільки збирається опублікувати згадану інформацію, сама поширила дані про відкриття в’єтнамських учених «через його важливість у світлі нинішніх громадських дебатів». Величезні фінансові кошти, виділені декотрими з країн, і передусім США, на закупівлю вакцин і антибіотиків, можуть і не принести бажаного результату (коли говорити не про комерційні інтереси їхніх виробників). Отож правильні висновки з отриманої інформації можуть виявитися вкрай своєчасними.
Міжнародна група вчених під керівництвом Ме Лє з В’єтнамського інституту гігієни й епідеміології дос­ліджувала штами вірусу, виділені в 14-річної дівчинки та її молодшого брата. Із огляду на те, що дівчинка занедужала, доглядаючи хворого брата, важливість даної інформації може істотно зрости, бо, можливо, підтвердиться факт передачі інфекції від людини до людини. А наразі є інша, не менш важлива, зате офіційно підтверджена інформація.
Після того, як занедужав її брат, дівчинка одержала превентивну низьку дозу оселтамівіру, відомого під торговою маркою Tamiflu. Через певний час вона все-таки захворіла і потім отримала вищу дозу того самого препарату. Відбулося це ще в лютому, і нині дівчинка цілком здорова. А вчені продовжують досліджувати штами вірусу, виділені в неї та в її брата.
Попри практично цілковиту ідентичність цих двох ліній, віруси, виділені в хлопчика, резистентності до антибіотиків не мають. Та й ті, що було виділено в його сестри, усе-таки відреагували на занамівір (Relenza). Більше того, у дівчинки в результаті виявили три лінії вірусів: повністю несприйнятливих до оселтамівіру, частково не сприйнятливих і сприйнятливих. Причому походять вони, як запевняють учені, від однієї й тієї самої лінії, що й спричинила інфекцію.
Як відомо, резистентні до антибіотиків віруси з’являються досить рідко, проте за присутності препаратів швидко стають домінуючими. Тому масові закупівлі антибіотиків як на державному, так і на обивательському рівнях можуть мати небажані наслідки. Зокрема, у США вже нагромаджено 2,3 мільйона терапевтичних курсів Tamiflu та 83 тисячі Relenza. Масово нагромаджуються і вакцини проти звичайного грипу, що від пташиного, як відомо, не врятують, але можуть усе-таки полегшити його перебіг.
Зваженішим у цій ситуації виглядає підхід Євросоюзу, котрий після дводенних нарад вирішив наразі обмежитися максимальною ізоляцією свійської птиці від дикої, а також передбачити найжорсткіші карантинні заходи. А ще спрямувати всі зусилля на виготовлення вакцини проти пташиного грипу для самих птахів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі