Вірус антибіотику: а мені однаково... - Наука - dt.ua

Вірус антибіотику: а мені однаково...

21 жовтня, 2005, 00:00 Роздрукувати Випуск №41, 21 жовтня-28 жовтня

Штам пташиного грипу H5N1, виділений у в’єтнамської пацієнтки, виявився резистентний до антибіотиків...

Штам пташиного грипу H5N1, виділений у в’єтнамської пацієнтки, виявився резистентний до антибіотиків. Несподіваним цей факт назвати складно, проте легше від цього не стає. Редакція журналу Nature, який ще тільки збирається опублікувати згадану інформацію, сама поширила дані про відкриття в’єтнамських учених «через його важливість у світлі нинішніх громадських дебатів». Величезні фінансові кошти, виділені декотрими з країн, і передусім США, на закупівлю вакцин і антибіотиків, можуть і не принести бажаного результату (коли говорити не про комерційні інтереси їхніх виробників). Отож правильні висновки з отриманої інформації можуть виявитися вкрай своєчасними.
Міжнародна група вчених під керівництвом Ме Лє з В’єтнамського інституту гігієни й епідеміології дос­ліджувала штами вірусу, виділені в 14-річної дівчинки та її молодшого брата. Із огляду на те, що дівчинка занедужала, доглядаючи хворого брата, важливість даної інформації може істотно зрости, бо, можливо, підтвердиться факт передачі інфекції від людини до людини. А наразі є інша, не менш важлива, зате офіційно підтверджена інформація.
Після того, як занедужав її брат, дівчинка одержала превентивну низьку дозу оселтамівіру, відомого під торговою маркою Tamiflu. Через певний час вона все-таки захворіла і потім отримала вищу дозу того самого препарату. Відбулося це ще в лютому, і нині дівчинка цілком здорова. А вчені продовжують досліджувати штами вірусу, виділені в неї та в її брата.
Попри практично цілковиту ідентичність цих двох ліній, віруси, виділені в хлопчика, резистентності до антибіотиків не мають. Та й ті, що було виділено в його сестри, усе-таки відреагували на занамівір (Relenza). Більше того, у дівчинки в результаті виявили три лінії вірусів: повністю несприйнятливих до оселтамівіру, частково не сприйнятливих і сприйнятливих. Причому походять вони, як запевняють учені, від однієї й тієї самої лінії, що й спричинила інфекцію.
Як відомо, резистентні до антибіотиків віруси з’являються досить рідко, проте за присутності препаратів швидко стають домінуючими. Тому масові закупівлі антибіотиків як на державному, так і на обивательському рівнях можуть мати небажані наслідки. Зокрема, у США вже нагромаджено 2,3 мільйона терапевтичних курсів Tamiflu та 83 тисячі Relenza. Масово нагромаджуються і вакцини проти звичайного грипу, що від пташиного, як відомо, не врятують, але можуть усе-таки полегшити його перебіг.
Зваженішим у цій ситуації виглядає підхід Євросоюзу, котрий після дводенних нарад вирішив наразі обмежитися максимальною ізоляцією свійської птиці від дикої, а також передбачити найжорсткіші карантинні заходи. А ще спрямувати всі зусилля на виготовлення вакцини проти пташиного грипу для самих птахів.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво