Винайдено в Україні — made in China - Наука - dt.ua

Винайдено в Україні — made in China

8 квітня, 2016, 00:00 Роздрукувати Випуск №13, 8 квітня-15 квітня

Гаджет LаMetric львівського стартапу Smart Atoms отримав найпрестижнішу світову премію у сфері дизайну Red Dot Product Design Award 2016. На перший погляд — традиційний настільний годинник. Та в потрібний момент він показує чи озвучує, наприклад, активність на PayPal-акаунті, котирування акцій, заходи з Gmail-календаря чи дані про небезпеку з систем "розумного" будинку.

 

Гаджет LаMetric львівського стартапу Smart Atoms отримав найпрестижнішу світову премію у сфері дизайну Red Dot Product Design Award 2016.

На перший погляд — традиційний настільний годинник. Та в потрібний момент він показує чи озвучує, наприклад, активність на PayPal-акаунті, котирування акцій, заходи з Gmail-календаря чи дані про небезпеку з систем "розумного" будинку. 

Український стартап зумів поєднати інтер'єрний об'єкт із технологічним, що нечасто вдається навіть гігантам електронної індустрії.

Однак виробляють винахід українців, на жаль, не на Батьківщині, а в Китаї. "Продукт для кінцевого споживача в Україні виготовляти, практично, неможливо", — каже виконавчий директор Smart Atoms Назар Білоус. Але має ідеї, які можуть сприяти відродженню національної електроніки, а паралельно — й інших галузей.

LaMetric_3
Засновники Smart Atoms Дмитро Бариський і Назар Білоус із гаджетом LаMetric

Премію Red Dot Product Design Award присуджує один із провідних і найстаріших проектних інститутів Центр дизайну землі Північний Рейн-Вестфалія впродовж понад шістдесяти років. Усі відзначені роботи експонуються в музеї Red Dot в Ессені, що має найбільшу в світі колекцію досягнень сучасного дизайну. У ньому незабаром буде представлений і гаджет українськогостартапу Smart Atoms.

LаMetric — це розумний настільний годинник. Через синхронізацію з мобільними додатками він у потрібний момент виводить на майстерно замаскований світлодіодний екран або озвучує необхідну інформацію: листи з поштового клієнта, кількість підписників на Фейсбуці, прогноз погоди з метеостанції аеропорту, розклад руху транспорту тощо. Уже створено близько тисячі програм для гаджета. 

Ідея виникла через потребу в продукті самих учасників стартапу. "Працюючи над попередніми проектами, ми мусили постійно відстежувати показники на різних статистичних сервісах, щоб швидко приймати відповідальні рішення. З одного боку, ці онлайн-ресурси зорієнтовані на підвищення продуктивності та комфорту нашої роботи, а з іншого — ми витрачали багато часу на перевірку даних. Іноді розчаровувалися, бо показники не були оновлені.

LaMetric_4
Технологія екрану LаMetric

До того ж даними цікавилася вся команда. Розділити радість або невдачу хотілося разом. Але одночасно переглядати сервіси неможливо. 

Так народилася ідея створити пристрій для відображення інформації у вигляді конкретних чисел — нічого зайвого. Повідомлення мали бути доступними всім одночасно. На відміну від гігантів Apple, Google, які задовольняють персональні потреби, ми хотіли розвивати колективний, сімейний досвід. Люди потребують соціалізації та відчуття приналежності", — розповідає директор стартапу Назар Білоус.

Продукт мав бути розроблений згідно з концепцією чарівних об'єктів. "Суть у тому, що квартира повинна виглядати, як і сто років тому, — віяти теплом та історичністю. А електроніка — дуже нав'язлива, незвична для людини, особливо в домі. Тому в майбутньому розроблятимуть на вигляд начебто лише диван, але коли ви захочете, то з нього лунатиме музика. Або підходитимете до дзеркала, а воно в необхідний момент показує температуру надворі чи вологість повітря у приміщенні. Тобто технологія має жити в об'єкті та додавати йому цінності тільки в потрібний час.

Насправді поєднати технологічність та інтер'єрність у продукті дуже важко. Цього рідко вдається досягнути навіть гігантам електронної індустрії. До прикладу, якщо взяти наручні розумні годинники, то вони здебільшого прямокутної форми. Однак для людини звичним є круглий циферблат", — зауважує Назар Білоус.

Щоб LаMetric мав вигляд традиційного настільного годинника, команда розробила власну технологію світлодіодного екрана. Неможливо зрозуміти, що в продукт вмонтовано дисплей.

Успіх досягнення — в сильній та досвідченій команді. Ігор Кіщак разом із Віталієм Тарасюком раніше спроектували сенсорну панель для першого низькопідлогового трамваю українського виробництва й електронні вказівники маршрутів для автобусів ЗАЗ. Микола Кирічук працював над серією мобільних додатків для автовиробника Ford. Назар Білоус і Дмитро Бариський працювали в агенції веб- і мобільної розробки Lemberg Solutions. Дмитро, зокрема, відомий тим, що розробляв офіційний Android-додаток для квадрокоптера з дистанційним керуванням Parrot AR Drone. До команди також входять індустріальний дизайнер Андрій Ковальов і креативний директор Вікторія Намозова.

LaMetric_2
. Команда Smart Atoms: Микола Кирічук, Дмитро Бариський, Назар Білоус, Віталій Тарасюк, Ігор Кіщак

Мотивував і успіх на краудфандинговій платформі Kickstarter. Проект зібрав 370 тис. дол. замість запланованих 69 тис. дол. "І тоді нам, як бомбу, поставили дедлайн для створення LаMetric. Ми впоралися, і це тішить. Бо багато Kickstarter-кампаній не вдаються — стартапери не розраховують необхідних зусиль", — ділиться Назар Білоус.

До того ж свою частку у фінансування українського проекту на Kickstarter внесли інженери спортивного браслета Nike+Fuelband. Ця розробка дуже надихала українську команду — з вигляду лише стильний браслет, а насправді високотехнологічний пристрій, який може рахувати кількість кроків.

Технологію екрана LаMetric хочуть також впроваджувати у виготовленні розумних столів. До українських розробників звернулася меблева компанія, і на сьогодні навіть створено декілька прототипів. Стартап планує серію різноманітних продуктів.

Однак їх масове виробництво практично неможливе в Україні. Розумний годинник LаMetric випускають у Китаї, на одній із найбільш відомих фабрик Foxconn, де народжуються, до речі, iPod і iPhone. 

Розробники розглядали можливість виробництва гаджета в Україні. Було б дуже зручно перебувати неподалік заводу, особливо при виготовленні першої партії. Однак ціна виходить у рази вищою, ніж у Китаї, з сумом розповідає директор стартапу Назар Білоус:

"LаMetric — це пристрій, зорієнтований на кінцевого споживача, а не на бізнес. Для цієї категорії ціна визначальна при купівлі. Тож потрібно прагнути якомога нижчої собівартості продукту.

Якщо виготовляти гаджети в Україні, то необхідно організувати логістику компонент. Уся компонентна база електроніки, на жаль, розробляється переважно в Китаї, дешева. І деталі, як правило, бувають браковані. Якщо виявлятимете недолік в Україні, то, відповідно, доведеться витрачати час і гроші, щоб повернути товар.

Ще один чинник — продукт, зорієнтований на кінцевого споживача, потрібно продавати глобально по світу. Ви збуваєте товар через веб-сайт і надсилаєте його в різні країни. Відповідно, мусите мати можливість дешевої доставки. На жаль, в Україні нерозвинена логістика. Щоб відправити за кордон півкілограмову посилку, доведеться заплатити приблизно 100 дол. А з Гонконгу ця операція коштуватиме 20—25 дол. 

Продукт стає просто неконкурентоспроможним за ціновим чинником.

Але чому Україні не стати транспортним хабом? Вона має літаки Антонова. Можна створити стартап на рівні держави. Порахувати, з якого міста логістика в навколишні країни буде найдешевшою. Зробити доставку за демпінговою ціною і цим спробувати позмагатися з міжнародними перевізниками. Можливо, після такого кроку міжнародні виробники почнуть організовувати логістику через Україну. А після цього обов'язково з'являться продуценти в Україні. І буде шанс на відродження електроніки та інших індустрій всередині держави. 

Крім того, мені незрозуміло, чому не зняти ПДВ на імпорт електронних компонентів і засобів виробництва технологічної продукції, таких як машини для паяння плат чи інших операцій. Адже на українському ринку високотехнологічного виробництва вкрай мало. Всі елементи LаMetric виготовлені в Китаї. Якщо лібералізувати податкову систему та розвинути міжнародну логістику, інвестори б зацікавилися електронікою і створювали її в Україні". 

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво