Вчені знайшли спосіб зареєструвати обертання чорних дір - Наука - dt.ua

Вчені знайшли спосіб зареєструвати обертання чорних дір

14 лютого, 2011, 08:50 Роздрукувати

Група вчених з Італії, Швеції, Австралії та Іспанії показала, як можна отримати прямий доказ існування обертових чорних дір.

Непрямі свідчення обертання чорної діри, яка знаходиться в центрі Чумацького Шляху, астрофізики вже зібрали, склавши розподіл зірок Галактики за швидкостями. Проводити таким способом точні вимірювання неможливо; частина фахівців вважає, що чорна діра обертається дуже швидко, але свої прихильники є і у гіпотези про повільне обертання.

Автори пропонують більш надійний метод спостережень, заснований на ефекті захоплення інерціальних систем відліку (Ленза - Тіррінга). Суть цього релятивістського ефекту полягає в тому, що масивне тіло за рахунок свого обертання має вносити додаткове викривлення простору-часу.

Розглядаючи проходження випромінювання біля чорної діри, що обертається, фізики з'ясували, що вихідний пучок світла буде набувати ненульового орбітального кутового моменту, а поверхня хвильового фронту стане гвинтовою (хвильовим фронтом, нагадаємо, називають поверхню, у всіх точках якої світлові коливання мають однакову фазу). Такі зміни, як показало моделювання, можна зареєструвати із Землі за допомогою масиву радіотелескопів. Вчені готові виконати необхідні вимірювання на телескопах масиву Very Long Baseline Array у Нью-Мексико, але простіше буде дочекатися старту набагато більш масштабного міжнародного проекту Square Kilometre Array.

Співробітник Університету штату Техас в Остіні Річард Матцнер (Richard Matzner) згоден із запропонованим механізмом вимірювань, але вважає, що існуючі радіотелескопи - у тому числі й згаданий вище Very Long Baseline Array - недостатньо чутливі. Можливо, міркує Матцнер, пошук варто перенести з області радіохвиль у рентгенівський або гамма-діапазон, оскільки випромінювання, що випускається поблизу чорних дір, простіше за все зареєструвати саме на таких частотах. Для цього, однак, доведеться запускати нові космічні обсерваторії: рентгенівське і гамма-випромінювання поглинаються в атмосфері.


 

За матеріалами Компьюлента

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >