Учені впевнені, що підійшли ще на крок до читання думок і технічного запису снів - Наука - dt.ua

Учені впевнені, що підійшли ще на крок до читання думок і технічного запису снів

14 січня, 2011, 12:20 Роздрукувати

Американські вчені заявили, що винайшли метод електронного запису й подальшої розшифровки сновидінь. Винахідники повідомили, що метою є не можливість підглядання за чужими снами, а глибинне вивчення самого процесу сновидінь. Про це в четвер, 28 жовтня, повідомили ЗМІ.

Американські вчені заявили, що винайшли метод електронного запису й подальшої розшифровки сновидінь. Винахідники повідомили, що метою є не можливість підглядання за чужими снами, а глибинне вивчення самого процесу сновидінь. Про це в четвер, 28 жовтня, повідомили ЗМІ.

«Звичайно, ми б дуже хотіли навчитися бачити чужі сни», - зізнався керівник проекту доктор Моран Серф.

До цього часу єдиний метод, який дозволяє «побачити» чужий сон - послухати розповідь людини, якій він наснився.

Метою проекту доктора Серфа є створення приладу, який дозволив би психологам відобразити сновидіння з допомогою електронної картинки мозкової діяльності.

«Ніхто точно не знає, чому люди бачать сни, - пояснює доктор Серф. - І одне з головних питань: коли, власне, виникає сновидіння?».

Свої висновки доктор Серф базує на вже проведеному дослідженні, яке показало, що при уявленні певних образів чи предметів, у людському мозку активізуються індивідуальні клітки або нейрони.

У ході експериментів було з'ясовано, що коли доброволець, наприклад, думав про Мерилін Монро, в його мозку активізувався конкретний нейрон.

Показуючи учасникам експерименту набір різних картинок, доктор Серф і його колеги змогли виокремити нейрони, що відповідають за певні образи й поняття, які в кожному конкретному випадку узагальнювали в індивідуальну базу даних.

У результаті, спостерігаючи за тим, як і в якій послідовності активуються конкретні нейрони, вчені отримали можливість «читати думки» добровольців.

Проте винахідники зізнаються, що до створення спеціального приладу, який буде зчитувати сновидіння, ще дуже далеко, але теоретична база для створення відповідної машини вже є.

Втім, клінічний психолог і фахівець зі сновидінь доктор Родрік Онер не вірить, що нова технологія буде корисна в терапевтичних цілях, хоча й визнає певну академічну зацікавленість у цій справі.

«Для глибокого розуміння сновидіння необхідний увесь його складний контекст», - уважає доктор Онер.

Інша проблема методу полягає в тому, що для спостереження за активністю нейронів необхідно хірургічно імплантувати людям у мозок спеціальні електроди. Дослідження, що провели американці, будувалося на роботі з особами, яким електроди було імплантовано для контролю й лікування епілепсії.

Однак, на думку доктора Серфа, сенсорні технології розвиваються такими темпами, що незабаром можна буде спостерігати за діяльністю мозку без хірургічного втручання. А це в свою чергу відкриє нові, раніше небачені можливості.

«Було б чудово, якби ми могли читати думки людей, що не можуть спілкуватися з нами іншим способом, наприклад, якщо вони знаходяться в комі», - пояснює доктор Серф.

Раніше вже робили спроби створити прилад для зчитування думок, за допомогою якого можна було б керувати комп'ютерами та іншими пристроями. Але в тому випадку все зводилося до дослідження ділянки мозку, що відповідає за рухи.

Завдання доктора Серфа - контролювати більш складну мозкову активність і, по можливості, спробувати навчитися зчитувати думки про абстрактні поняття.

«Якщо віддатися на волю уяви, то навіть уявити собі важко, чого можна було б досягнути, отримавши доступ до зорових образів, що виникають у голові людини, - мріє доктор Серф. - Наприклад, замість того, щоб писати послання, його можна було б просто уявити, або, навпаки, уявити перед очима потік отриманої інформації».

За матеріалами Би-Би-Си

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №43-44, 16 листопада-22 листопада Архів номерів | Зміст номеру < >