У структурі Землі присутній невідомий шар - Наука - dt.ua

У структурі Землі присутній невідомий шар

14 січня, 2011, 12:26 Роздрукувати

При вивченні верхніх і нижніх шарів земної мантії вчені з Інституту Карнегі прийшли до несподіваного висновку - у Землі, швидше за все, існує ще один шар гірничо-кам'яних порід, розташований у глибині планети.

При вивченні верхніх і нижніх шарів земної мантії вчені з Інституту Карнегі прийшли до несподіваного висновку - у Землі, швидше за все, існує ще один шар гірничо-кам'яних порід, розташований у глибині планети.

Геофізики з американського Інституту ім. Карнегі у Вашингтоні говорять, що на глибині від 1 000 до 2 500 кілометрів, тобто саме там, де розташована мантія планети є ще один шар речовини, про який раніше не було відомо.

Нагадаємо, що загалом сучасна наука поділяє структуру нашої планети на три різних і досить великих шари - земну кору, мантію і саме ядро планети.

Фахівці говорять, що даний шар є якоюсь "транзитивною зоною", де гірська порода перетворюється на дуже тверду і щільну субстанцію. За словами геофізика Віктора Стружкіна, що працює в Інституті Карнегі, швидше за все, причина появи дивного шару криється в тому, що в нижніх шарах земної мантії спостерігається дуже високий тиск, який принаймні у 230 000 разів перевершує атмосферний. Саме він примушує всі електрони заліза, які присутні вдосталь у структурі планети, вступати у хімічні реакції з мінералами, що знаходяться у глибинних шарах планети.

"Чим нижче по структурі планети ми спускаємося, тим вищий тиск і тим вища температура там будуть", - пояснив Стружкін.

Група фахівців під його керівництвом спробувала в лабораторних умовах відтворити ті ж умови, які відбуваються на глибині близько 2 000 кілометрів під поверхнею нашої планети. Під високим тиском (близько 940 000 атмосфер) і при високій температурі (1 727 градусів за Цельсієм) учені вивчили фізичні і хімічні властивості так званих ферроперіклазів, присутніх у складі деяких мінералів, які також знаходяться у верхніх шарах мантії.

"При такому високому тиску і температурі електрони в атомах заліза об'єднувалися і вступали в хімічну взаємодію. Після того, як реакція була завершена, то щільність підсумкового матеріалу майже на третину перевершувала його щільність до початку досліду", - говорить він.

Окрім того, Стружкін відзначив, що в природних умовах ферроперіклази є сусідами гірських порід, тому вони вступають у взаємодію і з ними. У результаті в структурі планети утворюється ще один дуже міцний і гарячий шар, що нагадує шкаралупу.

За матеріалами CyberSecurity.ru

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №43-44, 16 листопада-22 листопада Архів номерів | Зміст номеру < >