ЦЕРН запустив ВАК

Поділитися
Про пробний запуск протонного пучка у Великому адронному колайдері (ВАК) світові ЗМІ повідомляли дуже докладно...

Про пробний запуск протонного пучка у Великому адронному колайдері (ВАК) світові ЗМІ повідомляли дуже докладно. Ця подія стала своєрідним святом науки в усьому світі, яке привернуло до фундаментальних проблем світобудови увагу дуже багатьох людей. Телебачення України також приділило чимало уваги пробному пуску колайдера, хоча представників нашої країни і, звісно, української преси, на цьому заході не було. На жаль, у багатьох повідомленнях було чимало прикрих неточностей. Аби уявити, що реально відбувалося в ЦЕРНі 10 вересня близько 9.00 за центральноєвропейським часом (10 ранку — за київським), запропоную читачам «ДТ» опис подій, складений за матеріалами, що їх надали вчені — безпосередні учасники експерименту.

Отже, перший запуск відбувся. Завдання-мінімум для нього — простежити, щоб протонні згустки в обох напрямках пройшли хоча б один повний оберт.

Спочатку пучок по лінії передачі було виведено з попереднього прискорювача, після чого він уперся в захисні екрани на вході. Потім екрани прибрали, і пучок пройшов по дузі до найближчої контрольної точки, де був поглинений коліматорами. У цій точці траєкторія відповідала розрахункам. Коліматори розсунулися, і пучок пройшов далі — до наступної контрольної зони, де повторилася перевірка траєкторії.

Критичний момент, як кажуть експерти, настав тоді, коли на шляху протонів прибрали останні заслінки і пучок пішов на наступне коло. З одного боку, орбіта замкнулася, і завдання-мінімум було виконане. Але далі могла виникнути ситуація, коли магнітна система починає розгойдувати поперечні коливання пучка. Тоді він за кілька обертів міг би втратити стабільність і зійти з орбіти.

Якби таке сталося і система це помітила, то для запобігання небажаним наслідкам пучок був би відразу скинутий, тобто виведений назовні спеціальним каналом і поглинений спеціальним масивним блоком.

Що ж до завдання-максимум, то, за оцінкою експертів, це була успішна спроба вивести й утримувати згусток протонів на орбіті протягом тривалого часу. Вдалося навіть утримувати відразу два згустки, котрі циркулювали в зустрічних напрямках. Це означає, що всю складну багатоелементну систему магнітного управління пучком було зібрано правильно.

Вчені сподіваються, що ВАК допоможе їм дати відповіді на досі не розв’язані питання загальної теорії відносності та квантової теорії поля, зрозуміти, як взаємодіють між собою матерія та енергія, виявити бозон Хіггса...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі