СТРЕС-БІЛКАМ ЗАКОН НЕ ПИСАНИЙ - Наука - dt.ua

СТРЕС-БІЛКАМ ЗАКОН НЕ ПИСАНИЙ

19 липня, 2002, 00:00 Роздрукувати Випуск №27, 19 липня-26 липня

Іркутські учені виявили, що в момент охолодження в тканинах деяких видів рослин, приміром озимої пшениці, протягом першої години температура підвищується на 4—7, а інколи навіть на 10 градусів!..

Іркутські учені виявили, що в момент охолодження в тканинах деяких видів рослин, приміром озимої пшениці, протягом першої години температура підвищується на 4—7, а інколи навіть на 10 градусів!

Працівники Сибірського інституту фізіології і біохімії рослин визначили: головну роль у цьому процесі відіграють стресові білки, які індукуються в рослинах під впливом холодового шоку. Колись було відомо лише про білки теплового шоку: вважалося, що нові білки можуть з’явитися лише за підвищення температури, коли пришвидшуються всі реакції. Це — процес природний і зрозумілий. Та коли температура знижується, яка ж може бути активізація діяльності в клітині? Здавалося б, навпаки, усе має заспокоюватися, загасати, а про новий синтез білків і мови бути не може.

Та стресовим білкам «закон не писаний». Як і у всіх живих організмах, у рослинах є особливі органели — мітохондрії, на кшталт енергетичних станцій. Вони або виділяють енергію в хімічних реакціях, або за певних умов можуть переходити на режим викиду тепла. Як виявилося, у клітині є речовини, які, реагуючи на холод, передають сигнал у мітохондрії й змушують їх змінювати режим роботи. На процеси, пов’язані з генерацією тепла, тобто термогенезом, впливають саме стресові білки.

Ці дослідження дозволили зрозуміти невідомі раніше механізми захисту рослин від несприятливих явищ. Вони відкривають нові можливості при роботі з представниками флори, приміром, для їх цілеспрямованої селекції. На думку фахівців, стресові білки виявилися найцікавішим об’єктом для досліджень і відкриття, пов’язані з ними, лишень розпочинаються. Керівник цих досліджень професор Войников виступив у США на знаменитій закритій (її доповіді не публікуються) Гордонівській конференції. Його доповідь викликала такий інтерес, що організатори конференції прийняли рішення наступну зустріч провести в Іркутську.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №43-44, 16 листопада-22 листопада Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво