Статус дорожчий за гроші?

Поділитися
У цій ситуації заяложена фраза «немає грошей» характеризує не тільки жалюгідний фінансовий стан науки, а й звичку влади відкрито ігнорувати виконання законів та власних постанов.

Наукові співробітники, які працюють у науково-дослідних інститутах та університетах Ук­­­­раїни, так часто чують слово­сполучення «немає грошей», що найчастіше сприймають його як щось неминуче. Тим часом навіть на такому загальному тлі виділяється кричущий випадок, який спонукав мене взятися за перо. У цій ситуації заяложена фраза «немає грошей» характеризує не тільки жалюгідний фінансовий стан науки, а й звичку влади відкрито ігнорувати виконання законів та власних постанов. А це вже один зі стереотипів поведінки, що характеризують кримінальний режим. Тому історія, про яку йтиметься нижче, важлива не тільки для конкретних вузів. У таких речах розкривається «психопатологія повсякденного життя» таких режимів, тож це ще й предмет для неупередженого вивчення соціологією.

На початку минулого року Харківський національний університет ім. В. Каразіна (ХНУ), а також кілька інших університетів, відповідно до постанови Кабміну (№76 від 03.02.2010 р.), отримав статус «дослідницький». Це дає досить відчутні переваги, насамперед фінансові. Так, у п. 2 постанови зазначено: «Міністерству освіти і науки, Міністерству аграрної політики, Міністерству фінансів, Мініс­терству праці та соціальної політики забезпечити протягом 2011-2012 років підвищення у два рази оплати праці наукових, педагогічних та науково-педагогічних працівників університетів шляхом встановлення подвійних посадових окладів і ставок заробітної плати, у тому числі погодинної».

Однак за період, що минув, не помічено ані найменших слідів виконання цієї постанови, і тому я надіслав запит на ім’я міністра освіти Д.Табачника, в якому запитав його, чи скасував хтось ХНУ статус дослідницького, а якщо ні, то чому не починається його фінансування відповідно до цього статусу. Відповідь надійшла від департаменту вищої освіти МОН. Його керівник Я.Болюбаш підтвердив: «Харківському національному університету імені В.Н.Каразіна статус дослідницького було надано постановою Кабінету міністрів України від 3 лютого 2010 р. №76, яка є чинною».

Однак він «забув» пояснити, чому ж постанова не виконується. Довелося надіслати другий лист на ім’я Д.Табачника, в якому я зазначив: «Я.Я.Болю­баш ухилився від відповіді на мої запитання з приводу фінансування ХНУ згідно зі статусом дослідницького університету і натомість навів дані, про які я в нього не запитував. Я зробив висновок, що підвідомчий Вам чиновник спробував ухилитися від відповіді і приховати правду. Чи вважаєте Ви відписки нормальним явищем?».

Відповідь надійшла від того самого чиновника, на якого я поскаржився, тобто від Я.Бо­любаша: «Департамент вищої освіти розглянув Ваше повторне звернення і інформує, що через дефіцит бюджетних асигнувань у поточному році За­ко­ном України «Про Дер­жав­ний бюджет України на 2011 рік» видатки на фінансування Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна були передбачені без врахування статусу дослідницького».

Тобто тут трохи іншими словами повторено те саме, зворушливо наївне у своїй простоті формулювання - «немає грошей», причому без посилання на конкретні документи та рішення. У листі від 20.07.2011 р. я попросив повідомити - хто саме, на підставі яких документів ухвалив рішення про те, що фінансувати ХНУ відповідно до нового статусу непотрібно. Відповіді чекаю досі.

Таким чином, є рішення, котре вже набрало законної сили. Однак влада його виконувати не має наміру. І, зважаючи на все, взагалі скоро про нього благополучно «забуде». А й справді, навіщо владі витрачати гроші на науку та освіту, коли вона може витратити їх на власний розсуд?..

Коли на виконання закону «немає грошей», починають діяти свавілля і беззаконня. Тим часом давно вже слід нагадати владі, що в порядному суспільстві діє зовсім інше правило: «договір дорожчий за гроші».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі