Прогнози вчених не виправдалися: земна вісь 11 березня не зрушила

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
© Getty Images
Після руйнівного землетрусу, що стався в Японії 11 березня, у ЗМІ почали з'являтися повідомлення про те, що стихійне лихо Японії зрушило земну вісь. На думку італійських учених, на 10 сантиметрів, а американських - на 15-17 сантиметрів.

Насправді для хвилювань причин немає. Названі цифри - це розрахункові, теоретичні прогнози. Точні дані буде отримано приблизно через місяць після обробки та аналізу результатів спостережень, які було проведено радіотелескопами, розташованими на різних континентах Землі у режимі радіоінтерферометрії з наддовгими базами. Проте вже зараз можна сказати, що прогнози не виправдалися - ніяких стрибків положення земної осі 11 березня не було, пише у своїй статті для ZN.UA заступник директора з наукової роботи Кримської астрономічної обсерваторії Олександр Вольвач.

Створена астрономами міжнародна мережа, яка на час спостережень перетворила розташовані у різних країнах радіотелескопи на єдиний інструмент розміром з земну кулю, вперше дала можливість не в теорії, а насправді відстежити поведінку земної осі після землетрусу. За її допомогою радіоастрономи різних континентів одночасно відстежували рух осі протягом двох діб поспіль, починаючи з вечора 22 березня.

Міжнародна мережа станцій спостереження, а також центри збору і аналізу результатів спостережень було створено для спостереження за геодинамічними явищами і процесами, які можуть призвести до зрушення окремих ділянок суші, руху полюсів Землі і нерівномірності її обертання.

Радіоастрономічні дослідження для визначення параметрів обертання Землі надали фахівцям цінну інформацію про вплив землетрусів на процеси, що відбуваються на планеті. Всі зазначені дослідження повинні нас наблизити до можливості вийти на науково обгрунтовані прогнози землетрусів з точністю 50%. (Середньострокові прогнози - від року до п'яти років - виправдовуються лише на 70%. Короткострокові - кілька діб - на 10-15%.)

Підготовлено ​​також програму створення регіональної системи геодинамічного та екологічного моніторингу Криму. На першому етапі заплановано створення геокінематичного моніторингу Криму для забезпечення моніторингу як повільних і масштабних тектонічних процесів, так і контролю «швидких» деформацій у локальних сейсмо- та зсувонебезпечних зонах Кримського півострова. Серед важливих функцій системи екологічного моніторингу - отримання даних про стан якості повітря на всій території Криму, дози сонячної радіації, зокрема ультрафіолетового випромінювання, оцінку фонового і сезонного змін концентрацій основних забруднювачів.

Земна вісь є умовним поняттям - це один з діаметрів нашої планети, який перетинається з її поверхнею у двох протилежних точках - північному і південному географічних полюсах. І вона дійсно рухається, вірніше, повільно «плаває» навколо полюсів, приблизно на 2-7 сантиметрів на добу, а на рік - до 10 метрів. Але причина цього руху - не землетруси, а той факт, що Земля не є ідеальною кулею. Існують також варіації обертання планети, пов'язані з пересуванням повітряних мас і морських течій, впливом Місяця та процесами в надрах самої Землі.

Детальніше читайте у свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» у статті Олександра Вольвача «Труться об вісь ведмеді - крутиться швидше земля?..Радіотелескоп РТ-22 входить до п'ятірки кращих антен світу».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі