Про землетрус попереджає планктон - Наука - dt.ua

Про землетрус попереджає планктон

23 червня, 2006, 00:00 Роздрукувати Випуск №24, 23 червня-30 червня

Напередодні землетрусу в прибережних водах збільшується концентрація хлорофілу, твердять індійські й американські вчені...

Напередодні землетрусу в прибережних водах збільшується концентрація хлорофілу, твердять індійські й американські вчені.

Співробітники Індійського технологічного інституту (Канпур) та їхні американські колеги проаналізували добуті із супутників знімки і виміри температур океанської і морської води напередодні землетрусів у Гуджараті (Індія, 2001 р.), Алжирі (2002 р.), на Андаманських островах (2002 р.) і в Бамі (Іран, 2003 р.). Вони виявили чіткий взаємозв’язок між збільшенням вмісту хлорофілу у воді і наближенням стихійного лиха.

Фітопланктон шляхом фотосинтезу перетворює сонячну енергію на хімічну. Тому збільшення вмісту хлорофілу насамперед свідчить про присутність великої кількості фітопланктону.

Автори роботи пов’язують це з вивільненням теплової енергії, яка передує землетрусу. Температура поверхневих вод підвищується, а з нею і кількість енергії, пов’язаної з випаровуванням. Своєю чергою, активізується підняття глибинних, холодних і багатих на поживні речовини вод на поверхню.

Це сприятливо позначається на концентрації хлорофілу, особливо хлорофілу-а, який виробляє планктон, вода «зацвітає». Інтенсивність «цвітіння» залежить від глибини океану й особливо від близькості епіцентру землетрусу.

Учені впевнені, що такі спостереження можна використовувати як джерела інформації про можливі катаклізми. У разі сильної хмарності, коли космічні спостереження ускладнені, можна покладатися на виміри температури води.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво