Потужні лазери для термояду - Наука - dt.ua

Потужні лазери для термояду

16 вересня, 2005, 00:00 Роздрукувати Випуск №36, 16 вересня-23 вересня

Уперше ідею використання потужного лазера для нагрівання плазми до термоядерних температур висунули М.Басов і О.Крохін близько сорока років тому...

Уперше ідею використання потужного лазера для нагрівання плазми до термоядерних температур висунули М.Басов і О.Крохін близько сорока років тому. Щоб почалася термоядерна реакція, тобто злиття більш легких ядер у більш важкі, потрібно подолати кулонівські сили відштовхування. Тобто надати ядрам величезної енергії. Це можна зробити, нагріваючи речовину до високих температур, порядку ста мільйонів градусів. За оптимальними оцінками, для запуску реакції потрібно газ у мішені стиснути до густини сто грамів на кубічний сантиметр і розігріти до кількох десятків мільйонів градусів. Для цього необхідно підвести лазерне випромінювання величезної потужності. Вимоги до такого випромінювання, каже академік Р.І.Ількаєв, досить жорсткі: високий ступінь однорідності, тривалість наростаючих імпульсів — кілька наносекунд, енергія понад п’ятсот кілоджоулів.

Радій Іванович розповів, що в Сарові багато років працювала найпотужніша установка в Європі, на якій вдалося одержати масу цікавих результатів у галузі термоядерного синтезу, причому вперше у світі. Та можливості її обмежені, енергії в 10—30 кілоджоулів сьогодні недостатньо, тому вчені запропонували ще 1996 року побудувати установку «Іскра-6» (600 кДж) у РФЯЦ-ВНДІЕФ, з енергією на порядок більшою, ніж у «Іскри-5». Для чого це потрібно?

По-перше, коли у світі заборонено ядерні випробування, без таких установок не обійтися при дослідженні процесів, які відбуваються під час ядерних вибухів. По-друге, вчені сподіваються, що з її допомогою все-таки вдасться спостерігати за горінням термоядерної мішені. І, нарешті, з’явиться можливість досліджувати цілком нові фундаментальні властивості матерії, вивчити поведінку високотемпературної плазми та нелінійних процесів, що відбуваються.

Три роки тому саровські вчені у співпраці з кількома російськими академічними та галузевими інститутами запустили новий лазерний комплекс «Луч», модуль майбутньої «Іскри-6». У зв’язку з цим відкрилося широке поле діяльності для проведення експериментів і перевірки багатьох теоретичних припущень у галузі високої густини енергії.

Для того щоб такі дослідження набули необхідного розмаху, у Сарові будується технопарк. «Ми хочемо створити Відкритий центр з лазерної фізики і фізики лазерної плазми. Такі центри є в різних країнах, наприклад, у Франції. У ядерній фізиці дуже маленька відстань від самої фізики до зброї. Це саме стосується і лазерної фізики», — підкреслив Ількаєв.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №35, 21 вересня-27 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво