НОВА ЕРА ЕНЕРГЕТИКИ?

Поділитися
За даними Міжнародного інституту енергозбереження (Великобританія), на людство ось-ось насунеться чергова енергетична революція...

За даними Міжнародного інституту енергозбереження (Великобританія), на людство ось-ось насунеться чергова енергетична революція. Очікується, що незабаром ми станемо свідками переходу на нові паливні матеріали і нові методи видобутку й використання «старих» матеріалів. Один із впливових американських експертів, Кертис Мур, проаналізувавши ситуацію на світовому ринку енергетики, дійшов цікавого висновку: людство, зіштовхнувшись із проблемами зростання населення, рівня споживання енергії та забруднення довкілля, просто змушене перейти на використання «нових технологій на старому паливі». А отже, за Муром, енергетику чекає наступне.

Вугілля. З усіх видів викопного палива — найдешевший, найбрудніший і найбільш поширений вид. Його покладів вистачить майже на 400 років; понад 60 відсотків його запасів припадає на країни, що розвиваються. За даними Міжнародного інституту енергозбереження, для Польщі, Чехії, Словаччини, України вугілля — найважливіше джерело енергії. На ньому працює також уся промисловість Болгарії. Традиційно, вугілля «переробляється» на електроенергію шляхом спалювання у спеціальних установках, які працюють на так званому «пиловидному паливі». Але це — застаріла технологія, яка спричинює кислотні дощі, смог тощо. Отже, названі вище країни, не маючи сучасних технологій видобутку вугілля, продовжують забруднювати навколишнє середовище, і, що найстрашніше, видобуток вугілля призводить до людських жертв — найчастіше саме через використання старого обладнання, яке віджило свій вік ще років 10 — 15 тому. Людських жертв і глобального потепління можна позбутись, якщо використати ефективніші технології, які нещодавно пройшли успішну «обкатку» на вугільних шахтах Великобританії та Польщі. Як каже К.Мур, «ефективні технології дозволяють або спалювати вугілля з більшою віддачею, або перетворювати його на газ».

Природний газ. Його запаси поділено приблизно навпіл між економічно розвиненими державами і країнами, що розвиваються. При цьому «бойового запасу» першим вистачить років на 40, другим — на всі 155. Найбільші запаси природного газу мають держави СНД — 38 відсотків від загальних. Як стверджують фахівці Міжнародного інституту енергозбереження, природний газ — чистіший від інших видів викопного палива, завдяки чому полегшує впровадження технологій, які уможливлюють повніше й ефективніше спалювання, ніж системи, що працюють на вугіллі.

Найперспективнішим застосуванням природного газу у найближчому майбутньому може стати його роль носія водню у пристрої, відомому як «паливний елемент». Його успішно використовують американці як джерело живлення на космічних кораблях. Якщо такий елемент заправити воднем, він перетворить його на чисту питну воду та електрику шляхом хімічних реакцій! І при цьому система — компактна, екологічно безпечна та безшумна у роботі.

Нафта. Її частка у загальному обсязі постачання енергії становить 35—39 відсотків. Більшість підприємств важкої промисловості, комунальна інфраструктура, транспорт, що працює на бензині, не можуть обійтися без нафтопродуктів. І, відповідно, спричиняють забруднення повітря, а час від часу — й Світового океану. Тим часом дослідники не зупиняють своєї праці: завдяки науковцям деякі «нафтові монстри» запроваджують так звані «переформульовані види палива», які дають нижчі рівні забруднення. Наприклад, завдяки їм викиди бензолу, що спричинюють лейкемію, у деяких марках бензину зменшено аж на 90 відсотків! А як свідчать дослідження К.Мура та його колег з Міністерства енергетики США, навіть традиційні автодвигуни можна зробити екологічно чистішими і безпечнішими: цього досягають шляхом поліпшення технології спалювання завдяки електронагріванню каталітичних перетворювачів.

Але і вугілля, і природний газ, і нафта добре відомі людству протягом тривалого часу. Що ж попереду? Енергетики і науковці переконані, що майбутнє — за очищеними вугіллям, нафтою та природним газом і за екологічно безпечними енергетичними технологіями. На думку К.Мура, «людство неодмінно прийде до абсолютно чистої енергетики, тобто до використання енергії вітру, сонця та ядерних реакцій. Незалежно від того, чи поновиться широке будівництво АЕС, чи очищатимуть вугілля, чи стане сонячне проміння вічним джерелом чистої енергії — світ безумовно рухається у новому напрямку. Як уряди держав, так і компанії підштовхує до цього ціла низка імперативів: консервування природних ресурсів, захист довкілля, попит, підвищення енерговіддачі, нові технології. За обрієм нас чекає або зовсім нове, або принаймні світліше майбутнє».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі