Науковці підтвердили, що нейтронні зірки є надплинними - Наука - dt.ua

Науковці підтвердили, що нейтронні зірки є надплинними

2 лютого, 2011, 23:39 Роздрукувати

Завдяки новим дослідженням, науковці знайшли підтвердження теорії, що матерія нейтронних зірок є надплинною. Цей висновок зробила група теоретиків, яка проаналізувала дані спостережень за зіркою Кассіопея А.

 

Нейтронні зірки утворюються в результаті вибуху наднових і є кінцевим етапом життя колишніх світил. Вони вирізняються на тлі інших дуже маленьких за розміром - близько 20-30 кілометрів у діаметрі - й неймовірною щільністю. Ця зірка така гігантська, що складові речовини, протони й електрони, «злипаються» з утворенням нейтронів.

Деякі теоретики припускають, що матерія нейтронних зірок може існувати в надплинному стані - тобто її в'язкість стає нульовою. Надплинні рідини мають ряд цікавих властивостей, і незвичайне припущення науковців чудово пояснювало деякі особливості зміни температури і магнітного поля нейтронних зірок. Однак велика наука ніяк не могла отримати фактичні для підтвердження гіпотези про надплинність.

У 2004 році дві групи астрофізиків-теоретиків визначили параметри падіння температури нейтронної зірки після того, як її речовина переходить у надплинний стан. Однак без даних безпосередніх спостережень дослідники не могли уточнити, при якій температурі відбувається перехід.

Необхідна для наукрвців інформація була отримана в результаті спостереження Кассіопеї А з використанням орбітальної рентгенівської лабораторії Chandra. Астрономи, які проаналізували відповідні дані, показали, що з 1999 року, коли була виявлена ця зірка, її температура знизилася на чотири відсотки. Зміни температури інших нейтронних зірок відбуваються так повільно, що їх неможливо зареєструвати на невеликих проміжках часу.

Нові дані дозволили теоретикам обчислити температуру переходу «нутрощів» Кассіопеї А в надплинний стан. Одна група зробила висновок, що це сталося при температурі 0,5 мільярда кельвінів, а друга - що температура переходу знаходиться в межах від 0,7 до 0,9 мільярда кельвінів (нуль кельвінів відповідає мінус 273,15 градусам Цельсія). Також фахівці описали процеси, що спричиняють до появи речовини в незвичайному стані.

Минулого року інший колектив астрономів описав рекордно важку нейтронну зірку серед усіх відомих. Її маса становить близько 1,97 сонячних, що перевищує виміри, постульовані в рамках чинних гіпотез, які пояснюють природу нейтронних зірок.

За матеріалами Лента.ru

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №35, 21 вересня-27 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >