Нас обігрівають... теплові відходи - Наука - dt.ua

Нас обігрівають... теплові відходи

5 серпня, 2005, 00:00 Роздрукувати Випуск №30, 5 серпня-12 серпня

У зв’язку з подорожчанням енергоносіїв і погіршенням екології навколишнього середовища дедалі більшого значення набувають енергозберігаючі технології...

У зв’язку з подорожчанням енергоносіїв і погіршенням екології навколишнього середовища дедалі більшого значення набувають енергозберігаючі технології. На початку дев’яностих років минулого століття була спроба створити новий тип теплообмінників, які мають переваги, порівняно з наявними. У 1996 році Росія й Україна видали патенти на винахід спіральних теплообмінників. Особливо перспективне використання їх при створенні теплових насосів. Проте, попри їхні істотні переваги, масштабного впровадження в народне господарство не було.

І це тоді, коли у США налічується понад 30 відсотків житлових будинків, обладнаних тепловими насосами. Втім, справжній лідер їх використання — Швеція, що виконує тотальну програму впровадження теплових насосів. У цій країні для їх роботи використовується вода Балтійського моря з температурою +4 °С. Станція потужністю 320 МВт розміщена на шести баржах, причалених до берега. На цей час у світі експлуатується понад 15 млн. теплових насосів потужністю від кількох кіловатів до сотень мегаватів, а ринок щорічних продажів становить близько мільйона установок!

За прогнозами Світового енергетичного комітету, до 2010 року в передових країнах частка опалення і гарячого водопостачання з використанням теплових насосів становитиме 75 відсотків. Як первинні джерела теплової енергії використовуватимуться річки, водойми, артсвердловини тощо. При використанні первинної води зі свердловини (пробивається поруч із будинком) коефіцієнт трансформації за встановленою потужністю з урахуванням потужності свердловинного насоса буде близько 3,5. Крім отримання відносно дешевої теплової енергії, відпадає потреба в завезенні звичайних джерел енергії.

Надзвичайно широкі можливості відкриває встановлення теплових насосів на Південному березі Криму. Це дозволило б забезпечити тепловою енергією санаторії та будинки відпочинку, розміщені на узбережжі Чорного моря. Велике зацікавлення можуть викликати теплові насоси «квартирного варіанта». Їхні габарити менші за габарити холодильника (діаметр 0,5 м і висота 1 м). Якщо використовувати для випарника відпрацьовану воду з ванни та після миття посуду, коефіцієнт трансформації вийде більше шести. Поблизу електростанцій (зокрема й атомних) скидається з конденсаторів турбін вода з температурою 30 °С у водойми для її охолодження. Утилізація дешевої теплової енергії та зниження температури води, що подається в конденсатори турбін, одночасно підвищуватиме ККД турбінних установок.

Однак на цей час теплові насоси в Україні використовуються явно недостатньо. З огляду на загальну тенденцію у світі щодо застосування теплових насосів і дефіцит енергоресурсів в Україні, слід всіляко заохочувати впровадження теплових насосів у нашій країні. Ми могли б експортувати їх за кордон, зважаючи на позитивні конструктивні особливості розроблених в Україні насосів. Від швидкості впровадження цих нововведень залежать і екологічні показники, і нові робочі місця. Тому доцільні втручання й допомога відповідних державних служб із цього питання.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №35, 21 вересня-27 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво