Миші визначатимуть наявність вибухівки - Наука - dt.ua

Миші визначатимуть наявність вибухівки

3 лютого, 2011, 22:58 Роздрукувати

Найближчим майбутнім, крім рентгенівських машин і сканерів, для повного «просвічування» людини в аеропортах з'являться ще й миші, які своїм нюхом визначатимуть наявність вибухових пристроїв у пасажирів.

 

Цю програму розробляє ізраїльська компанія BioExplorers, яка впевнена, що добре треновані миші можуть бути набагато ефективнішими за повне сканування людини і набагато надійніше захищати пасажирів від терористів з вибухівкою.

Компанія побудувала пристрій, який дещо нагадує середньостатистичний детектор металу в аеропортах або сканер усього тіла. З одного боку склепінчастого проходу містяться три замаскованы картриджи, кожен з яких має по вісім мишей. Протягом їхньої чотиригодинної зміни в детекторі, миші переміщуються в основний «кімнаті». Вони відчувають всі запахи людей, які проходять повз них. Як тільки миші відчують запах будь-якого з восьми ключових елементів вибухівки, вони спробують уникнути неприємного аромату і втечуть в секретну кімнату, що моментально викличе сигнал тривоги. Для того, щоб уникнути неправильних спрацювань механізм передбачено своєрідний запобіжник - в секретну кімнату має забігти більше однієї миші одночасно.

«Це схоже на те, що вони відчули запах кота і починають рятуватися втечею. - уточнив винахідник новинки Еран Лумброзо. - Ми ж у свою чергу фіксуємо втечу».

На відміну від собак, які часто натреновані на пошук вибухівки і наркотиків, мишам не потрібні постійна присутність і нагляд тренера, а також заохочення для мотивування. У результаті, вони можуть жити в комфортабельних клітках з необмеженим доступом до води та їжі. Кожна миша працюватиме по дві чотиригодинні зміни протягом 18 місяців.

Крім того, у мишей більш розвинений нюх, ніж у собак. Згідно з науковими даними, у собак 756 нюхових рецепторів, а у мишей 1120. Це спричиняє до того, що миші чутливіші до різних запахів, і в змозі більш ефективно диференціювати різні складові.

Після таких атак на аеропорти, як вибух в Домодєдово в Москві, міжнародні сили безпеки почали ще активніше шукати альтернативні, ефективніші методи виявлення загроз. Низькотехнічні розробки чудово можуть підійти тим людям, які бояться сканерів усього тіла, вважаючи, що піддаються великим дозам радіації й їхнє особисте життя утискають. Носи «тварин» завжди є гарним рішенням, до того ж миші не бачитимуть пасажирів оголеними.

Проте у технології є й свої мінуси. Клітки повинні постійно чистити, щоб не було неприємних запахів. До того ж, враховуючи нетривале робоче життя мишей, нові «детектори» повинні постійно тренуватися. Крім того, вони не зможуть замінити сканери багажу й металошукачі.

Як би там не було, компанія провела перші польові випробування нової системи в грудні 2010 року. Більше 1000 осіб пройшли через детектор. З них у 22-х була захована в пакети або під одягом вибухівка. Усі 22 пакети були виявлені, а рівень помилкових спрацьовувань становив 0,1%.

За матеріалами New Scientist

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >