Кількість населення і обсяг вирубки лісів не перебувають у прямій залежності - Наука - dt.ua

Кількість населення і обсяг вирубки лісів не перебувають у прямій залежності

25 січня, 2011, 14:46 Роздрукувати

Людина почала активно впливати на природу задовго до промислової революції. Ця далеко не нова думка отримала чергове підтвердження в дослідженні, яке провели Йед Каплан і Крістен Крумхардт з Федеральної політехнічної школи Лозанни (Швейцарія).

 

Вчені розробили модель, що описує зв'язок між кількістю населення і темпами вирубки лісів протягом останніх восьми тисяч років. 
 
Цей часовий період обрано в зв'язку з тим, що відчутний вплив на клімат, на думку фахівців, розпочався з перших хліборобів. Оскільки ефективно обробляти грунт вони не вміли і тому, через збільшення кількості ротів і поступового виснаження землі, просто відвойовували у лісів нову територію. Потім з'явилася іригація, удосконалені знаряддя праці, нові сорти сільгоспкультур і добрива - все це було дуже до речі: за допомогою нововведень вдавалося трохи компенсувати постійне зростання населення і трохи знизити тиск на природу. 
 
З цього простого спостереження випливає, що відношення між кількістю населення і землекористуванням не може бути просто пропорційним, як приймається в інших моделях. Наприклад, у середні століття в Європі було менше лісів, ніж сьогодні, хоча кількість населення з тих пір зросла в п'ять разів. Іншими словами, для того щоб прогодувати людину, в V і XX століттях було потрібно зовсім не однакову кількість землі. 
 
Цей новаторський підхід показав, що перший сплеск вуглецевих викидів припав на II тисячоліття до н. е.. і був пов'язаний з підйомом китайської цивілізації і середземноморських культур. 
 
Низка подій, які проходили непоміченими в попередніх моделях, тут вийшли на перший план: падіння Римської імперії, «Чорна смерть» і європейська колонізація Америки. Якщо з першими двома все ясно (різке зниження чисельності населення), то третє вимагає пояснення. Справа в тому, що переселення європейців послабило тиск на ліси їх історичної батьківщини, а оскільки Америка бідніша лісами, ніж Старий Світ, світовий обсяг вирубки скоротився. Модель показала різке падіння вуглецевої емісії в XVI столітті. Саме в цьому вчені бачать причину небувалих морозів XIX століття та «малого льодовикового періоду». «Звичайно ж, це всього лише гіпотеза», - зазначає Каплан. 
 
                                                                                           За матеріалами «Комьюлента»
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1288, 28 березня-3 квітня Архів номерів | Останні статті < >