Іоносфера — провісниця землетрусів - Наука - dt.ua

Іоносфера — провісниця землетрусів

30 вересня, 2005, 00:00 Роздрукувати Випуск №38, 30 вересня-7 жовтня

Над епіцентрами майбутніх землетрусів змінюється електронна концентрація іоносфери. Використовуючи це явище, можна передбачати прийдешні катаклізми...

Над епіцентрами майбутніх землетрусів змінюється електронна концентрація іоносфери. Використовуючи це явище, можна передбачати прийдешні катаклізми. Розробку методу спостереження за параметрами іоносфери підтримує РФФД.

Спеціалісти Наукового центру проблем аерокосмічного моніторингу «Аэрокосмос» та Інституту радіоелектротехніки й електроніки РАН розробили метод, який дозволяє передбачати землетруси за станом іоносфери, насамперед за зміною її електронної концентрації. Для регулярних спостережень за станом іоносфери вчені пропонують використовувати радіопросвічування. За характеристиками радіосигналу, котрий пройшов через іоносферу, можна відновити її параметри. Метод успішно випробували під час вивчення іоносферних провісників землетрусів у районі м. Калінінграда 2004 р. Нині вчені узагальнили результати досліджень.

Спостереження, проведені російськими вченими під час сейсмічної активності, показали, що над епіцентрами виникнення землетрусів змінюються спектри електронної концентрації в різних шарах іоносфери. Зафіксувати ці зміни важко, але можливо. Моніторинг іоносфери зручно проводити за допомогою космічних навігаційних систем GPS і ГЛОНАСС. Ці системи дозволяють контролювати практично будь-які сейсмонебезпечні регіони Землі. Супутники випускають двочастотні радіосигнали, що реєструють наземні пункти супутникових систем. Учені запропонували алгоритм реалізації методу радіопросвічування і розробили програмне забезпечення, яке дозволяє детектувати іоносферні провісники землетрусів на підставі двочастотних сигналів космічних навігаційних систем. Цей метод вони використовували для досліджень електронної концентрації іоносфери в період виникнення і під час самого калінінградського землетрусу з 16 по 22 вересня 2004 року.

Землетруси відбулися практично у одному місці з інтервалом 2,5 години. Наземні центри, котрі приймають супутникові сигнали, знаходилися приблизно за 260 і 320 кілометрів від епіцентру. Для моніторингу стану іоносфери учені вибрали переважно супутники, які спостерігалися в період землетрусу. Значення електронної концентрації іоносфери хвилеподібно змінюються з періодом близько години. На діаграмі ці зміни мають вигляд тісного ряду зубців. Аналіз результатів, добутих на підставі даних наземних станцій, показав, що за 3-5 діб до землетрусу електронна концентрація зростала, а за дві доби до нього максимум електронної концентрації помітно зменшився (зубці виходили низькі). Такий стан іоносфери характерний для періоду підготовки землетрусів. Різке падіння електронної концентрації відбувається тільки в найближчих до епіцентру областях. Дані, набуті за допомогою наземного приймача, віддаленого від епіцентру на 1100 км, не зафіксували жодних змін. Отже, падіння електронної концентрації іоносфери зумовлене саме сейсмічними ефектами.

На думку вчених, запропонований метод можна використовувати для короткострокового прогнозування землетрусів за умови, що поточна інформація про стан іоносфери надходитиме регулярно, — повідомляє агентство «ІнформНаука».

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво