ІННОВАЦІЇ, ЩО ЗМІНИЛИ СВІТ ЧАСТИНА I

Поділитися
Які найбільші прориви в житті людства та сфері бізнес-інновацій за останні 85 років? На це запитання спробували відповісти оглядачі авторитетного журналу «Форбс»...

Які найбільші прориви в житті людства та сфері бізнес-інновацій за останні 85 років? На це запитання спробували відповісти оглядачі авторитетного журналу «Форбс». Перед вами — не список найбільших бізнес-умів, гідних, могутніх діячів чи творців найбільших імперій. Це список знакових інновацій, задумів, які згодом змінили світ. Наприклад: транзистор призвів до появи економічної галузі з мільярдними прибутками й ефективним засобом зниження цін; протизаплідні таблетки змінили поведінку людей; вакцина проти поліомієліту й уповільнювачі протеази вплинули на тривалість життя; практика дисконтних ставок змінила фінансові ринки.

1917 — тенісні туфлі

Компанія «Ю.С. Раббер» представила кеди (перші тенісні туфлі на каучуковій підошві), у яких застосувала основну колірну гаму для чоловічих шкіряних черевиків — чорна підошва і коричневий парусиновий верх. Кеди користувалися великим попитом до кінця 1960-х, поки Білл Бауерман, тренер із бігу з Орегонського університету, не вніс зміни в їхній зовнішній вигляд. Його бігові туфлі з підошвою, що нагадує вафельний візерунок, поклали початок компанії Nike і стали причиною різкого підйому виробництва спортивного взуття.

1918 — мас-спектрометр

Професор Чиказького університету Артур Демпстер (1886—1950) революціонізував хімічний аналіз за допомогою приладу, котрий за кілька хвилин вимірює вагу ізотопів і визначає присутні хімічні речовини. Винахідник із Торонто також відкрив уран-235, розщеплюваний тип атома важкого металу. Пізніше вчений брав участь у проекті Манхеттен.

1921 — тетраетилсвинець

Коефіцієнт корисної дії карбюраторних двигунів прямо залежить від ступеня стискування, але підвищення ступеня стискування викликає перебої в запалюванні — детонацію, а це, у свою чергу, шкідливо позначається на роботі двигуна. Томас Мідглі (1889—1944), співробітник лабораторії в Дейтоні (Огайо), витратив п’ять років на дослідження паливних присадок, що зупиняють детонацію. Такою присадкою став свинець, який застосовувався до останнього часу, поки нові матеріали поступово не замінили цей забруднювач. Іншим винаходом Т.Мідглі став фреон, вогнестійкий охолоджувач, на зміну якому в даний час прийшли нові типи охолоджувачів.

1923 — управління бізнесом

Альфред Слоун (1875—1966) першим застосував сучасне корпоративне управління. Це допомогло йому врятувати корпорацію «Дженерал моторс» від краху і зробити її найпотужнішою у світі. Він же застосував тип управління з незалежною радою директорів, виконавчими і фінансовими комітетами — рівновага влади, яка в даний час відійшла в минуле. Він уповноважив структурні підрозділи, які довели свою фінансову ефективність, правом приймати рішення — стиль, що став широко розповсюдженим.

1923 — багатопланова камера

Уолт Дісней (1901—1966) і брат мадам Рой на невеликій студії перетворили мультиплікацію на грандіозну розвагу, починаючи з пригод мишеняти Міккі і закінчуючи ігровими фільмами («Фантазія», «Попелюшка», «Пітер Пен»). Найбільшим внеском Діснея в кіно вважається багатопланова камера. Якщо при традиційному способі мультиплікації комірки розташовувалися одна на одну, даючи невелику глибину зображення, то багатопланова камера поміщала кожну комірку на окремий рівень і, таким чином, елементи сцени могли рухатися незалежно, отже, реалістичніше.

1924 — пайовий фонд

Шерман Адамс, Чарльз Леройд і Ештон Карр заснували фонд Massachusetts Investors Trust, що став першим усесвітнім фондом необмежених інвестицій із капіталом у $50 тис. За п’ять років, використовуючи брокерські канали доступу до ринку акцій, фонд збільшив свої активи до $14 млн. Сьогодні обсяг інвестицій у взаємні фонди становить $6,1 трлн.

1924 — заморожування продуктів

До Кларенса Бердсай (1886—1956) приготування їжі і кріогеніка не мали між собою нічого спільного. Залишивши коледж, Бердсай працював натуралістом. У Лабрадорі його увагу привернув спосіб заморожування, що застосовувався аборигенами для зберігання смакових якостей свіжої риби. Експериментуючи з іншими харчовими продуктами, Бердсай удосконалив процес заморожування й 1924 року відкрив у Нью-Йорку компанію заморожених морепродуктів. На 1934-й заморожені м’ясопродукти й овочі від Бердсай буквально завалили холодильники продуктових магазинів по всій країні.

1925 — телефонні лабораторії Белл (Bell Labs)

Теодор Ньютон Вейл (1845—1920), вийшовши у відставку після другого терміну на посту президента ATT, об’єднав технічні відділи компаній ATT і Western Electric. Результати досліджень були приречені на успіх: шість Нобелівських премій та інші престижні нагороди. З ім’ям Вейла пов’язані такі винаходи, як транзистор, телефонний апарат із кнопковим номеронабирачем, цифрова передача сигналів і комутація, оптичний зв’язок і процесор цифрових сигналів. Сьогодні компанія Bell Labs скоротилася до підрозділу компанії Lucent Technologies.

1926 — ракетний двигун

Роберт Годдард (1882—1945) — фізик Університету Кларка. Натхнений твором Герберта Уеллса «Війна світів», він присвятив велику частину своїх робіт розробці математичних теорій ракетного палива і теоретичного обгрунтування того, що ракетний двигун може розвивати тягу, якої буде достатньо для здійснення польоту в космос. Свої теорії Годдард застосував при запуску першої ракети, що відбувся 1926 року на полі біля міста Оберн (Массачусетс). Ракета, яка зовні представляла собою триметровий снаряд із рідкопаливним двигуном у носовій частині, піднялася лише на 12 м. Цей нетривалий політ став першим гігантським кроком у ракетобудуванні.

1927 — телебачення

Філо Тейлор Фарнсуорт (1906—1971) у 15 років подарував своєму вчителю хімії проект електронної передачі зображень на великі відстані. Через 4 роки він розробив електронно-променеву трубку для створення зображень — вакуумну трубку, у якій фосфор світився під впливом електронів. 1927-го він уперше здійснив передачу електронного зображення — горизонтальної лінії. У більш зрілому віці Фарнсуорт займався системами управління ракет і управлінням ядерним синтезом, однак його перший винахід так і залишився найзначнішим.

1928 — пеніцилін

Після служби в польових госпіталях у роки Першої світової війни Олександр Флемінг (1881—1955) завзято, але безуспішно намагався знайти засіб для боротьби з інфекціями, втрати від яких перевищували бойові. Якось, розчищаючи захаращену лабораторію і розбираючи старий медичний посуд, він виявив, що пліснявий грибок убив бактерії стафілокока. 1945-го він став Нобелівським лауреатом за відкриття пеніциліну.

1929 — синтетичний каучук

Бельгієць Джуліус Ніуланд (1878—1936), випускник католицького університету Notre Dame, захоплювався одягом і штучними тканинами. 1929-го він виявив, що ацетилен може полімеризуватися в еластичну речовину. Два роки по тому Дюпон, котрий фінансував ці дослідження, рекламував отриманий матеріал як неопрен. Синтетичний каучук досі застосовується в ізоляції кабелів, виробництві костюмів для підводного плавання і герметизації холодильників.

1930 — реактивний двигун

Сер Франк Віттл (1907—1996) ще курсантом військового училища Королівських ВПС написав дисертацію, яка радикально змінила майбутнє літакобудування. Віттл запатентував свою роботу 1930-го, але витратив ще 10 років на те, аби підняти в повітря літак із газотурбінним двигуном. 1941-го в ході випробувального польоту перший реактивний літак досяг швидкості в 595 км/год., яка значно перевищувала можливості літака з пропелерним двигуном.

1933 — частотна модуляція

Едвін Армстронг (1890—1954) — творець сучасного радіо. До 1913-го він знайшов засіб посилення радіосигналів із контуром зворотного зв’язку. Під час Першої світової війни він поліпшив прийом і настроювання на сигнали за допомогою контуру супергетеродина, який перетворював високочастотні сигнали в сигнали проміжної частоти. Його головна ідея полягала в тому, що дані мали передаватися за допомогою радіосигналів, змінюваних за частотою, а не за амплітудою (АМ). Ця ідея дозволила позбутися більшості перешкод, характерних для радіопередач AM-діапазону. Армстронга намагалися зупинити ті, хто вклав значні кошти в розвиток амплітудної модуляції, проте в остаточному підсумку перемога залишилася за частотною модуляцією.

1933 — гіпсокартон

Одна з найвидатніших ідей у будівництві після цеглини, яку оприлюднили 1933-го, — штукатурна заготовка. Це дозволило знизити величезні витрати на виробництво внутрішніх опоряджувальних робіт. Заготовка, що являє собою суміш переробленого паперу і дешевого мінералу — гіпсу, має низьку собівартість. Як кажуть фахівці, це бруд між двома прошарками сміття, за який платять гроші. Продукт, винахід якого належить компанії U.S.Gypsum («Гіпс»), сьогодні виробляє багато хто, проте назва залишається старою — Sheetrock.

1934 — оцінка інвестицій

Більшу частину історії інвестування було пов’язано з емоційним вибором «куди інвестувати». Бенджамін Грехем (1894—1976) і Девід Додд (1895—1988), професори Колумбійського університету, у період «великого краху» опублікували книгу «Аналіз фінансової діяльності компаній», що стала першим раціональним обгрунтуванням оцінки ринку акцій і облігацій. Ця робота — свого роду настільна книга для інвесторів.

1934 — нейлон

Внаслідок нестачі кадрів у період Першої світової війни Уоллісу Карозесу (1896—1937), студенту коледжу Tarkio, було доручено керувати кафедрою хімії. Пізніше він домігся посади професора в Гарварді, а потім працював у дослідницькому центрі «Дюпон». Там він створив перше синтетичне волокно. Карозесу не вдалося побачити успіх нейлону, що став не лише заміною шовковим панчохам, а й знайшов широке застосування в промисловості. У квітні 1937-го в стані депресії він учинив самогубство.

1937 — банк крові

Бернард Фантуш (1874—1940), охоплений ідеєю «запасів крові» на зразок тих, які призначалися для поранених солдатів у роки Першої світової війни, створив перший банк крові в лікарні графства Кук у Чикаго.

1937 — кодово-імпульсна модуляція

Алек Рівз (1902—1971), інженер компанії International Telephone & Telegraph, поклав початок ері цифрового зв’язку. Рівз розробив пристрій зв’язку, що перетворював звукові сигнали на електронні імпульси, передавав їх по звичайних телефонних лініях, і потім імпульси перетворювалися назад в аналоговий сигнал у місці прийому.

Далі буде

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі