ГЕНЕТИЧНО МОДИФіКОВАНА ПАНіКА - Наука - dt.ua

ГЕНЕТИЧНО МОДИФіКОВАНА ПАНіКА

30 червня, 2000, 00:00 Роздрукувати Випуск №26, 30 червня-7 липня

Нові сільськогосподарські культури, створені із застосуванням останніх досягнень генної інжене...

Нові сільськогосподарські культури, створені із застосуванням останніх досягнень генної інженерії і здатні врятувати нашу планету від голоду і злиднів, поки що породжують справжню фобію в найбільш розвинених країнах. Цьому значною мірою сприяв скандал, що розгорівся недавно у Великій Британії. Як стало відомо, британо-голландська компанія Advanta помилково відвантажила своїм замовникам невеличкі домішки генетично модифікованого рапсу. Домішки були незначні — не більше 1 відсотка від загальної кількості насіння, проте політичні сходи цього насіння виявилися надзвичайно могутніми.

Британців вкрай обурив не тільки той факт, що генетично модифіковані рослини, нешкідливість яких для людей і для навколишнього середовища все ще ставиться під сумнів, безконтрольно культивувалися з 1998 року фермерами, які нічого не підозрювали, але і тим, що британське міністерство сільського господарства, яке довідалося про подію ще в середині квітня, ніяк на неї не відреагувало. Прикметно, що представники компанії, що спровокувала цей скандал, дізналися про те, що частина їхнього насіння генетично модифіковано тоді ж, і відповідальність за це порушення лежить на їхньому канадському партнерові.

У Північній Америці рапс — надзвичайно популярна культура, оскільки з його насіння одержують смачну і корисну олію з низьким вмістом насичених жирів. Генетично модифікована культура вирізняється підвищеною стійкістю до гербіцидів і її частка в загальних посівах достатньо висока. У Європі мода на рапс тільки почала набирати силу, хоча в Англії площа посівів цієї культури за останні два десятиліття збільшилася в 10 разів і досягла значних розмірів. Зате у Франції і Швеції, де, за приблизними оцінками, більше тисячі фермерів могли висіяти генетично модифіковане насіння, лунають вимоги знищити всі посіви новомодної культури. Національні міністерства сільського господарства намагаються переконати громадськість, що необхідності в таких діях немає, оскільки ніякого шкідливого впливу в жодній із країн поки не зареєстровано.

Проте в британській пресі образ непереможного бур’яну, що задушив через незаконне генетичне вдосконалення всю культурну рослинність острова, став уже достатньо популярним.

Оксана ПРИХОДЬКО за матеріалами закордонної преси

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №42, 9 листопада-15 листопада Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво