«Гарячі юпітери» збільшилися через внутрішню електрику - Наука - dt.ua

«Гарячі юпітери» збільшилися через внутрішню електрику

27 січня, 2011, 00:00 Роздрукувати

«Гарячими юпітерами» називають планети, розмір яких можна порівняти з розмірами п'ятої планети Сонячної системи й які при цьому мають дуже високу температуру поверхні. Науковці висунули гіпотезу, що планети збільшилися до таких розмірів через появу в їхніх надрах електричних струмів, які розігрівають нутрощі цих небесних тіл. Це поки єдине пояснення такого величезного діаметру гарячих планет, який не пояснює жодна чинна теорія.

 

Наразі «гарячі юпітери» становлять більшу частину всіх планет, знайдених за межами Сонячної системи. Деякі експерти припускають, що такий результат пов'язаний з тим, що сучасні прилади поки не дають змоги надійно шукати планети менших розмірів.

Багато цих небесних тіл обертаються дуже близько до своїх зірок, які розігрівають їх до дуже високих температур. У результаті «гарячі юпітери» «розростаються», проте розмір багатьох з них перевищує межі, які постулюють у сучасних моделях еволюції планет цього типу.

Автори нової праці припустили, що аномальне «розростання» великих планет пов'язане з тим, що за високих (вище 1,5 тисяч кельвінів, або 1,2 тисяч градусів Цельсія) температур відбувається іонізація атомів таких елементів як натрій і калій. Тобто молекули втрачають свої зовнішні електрони і перетворюються на позитивно заряджені іони. У результаті газ, з якого складається планета, починає проводити електричний струм.

Вітри, які дмуть на планеті, розносять носії заряду, що призводить до появи петлеподібних струмів (таку форму пояснюють наявністю в «гарячих юпітерів» магнітного поля), які проникають глибоко в надра. Матеріал планети створює опір, і в результаті нутрощі «гарячих юпітерів» додатково розігріваються.

Нещодавно інший колектив астрономів надав докази того, що «гарячі юпітери» можуть знищувати в своїх планетних системах небесні тіла, розмір яких приблизно такий же, як у Землі.

За матеріалами Лента.ru

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1287, 21 березня-27 березня Архів номерів | Зміст номеру < >