ЄВРОПА — ЗА ПРОДУКТОВИЙ СУВЕРЕНІТЕТ - Наука - dt.ua

ЄВРОПА — ЗА ПРОДУКТОВИЙ СУВЕРЕНІТЕТ

21 лютого, 2003, 00:00 Роздрукувати Випуск №7, 21 лютого-28 лютого

Американські біотехнологічні компанії, котрі доклали титанічні зусилля для усунення перешкод на ...

Американські біотехнологічні компанії, котрі доклали титанічні зусилля для усунення перешкод на шляху просування генетично модифікованих продуктів харчування на європейський ринок, здавалося б, мають радіти — Європейський парламент уже влітку може зняти заборону на них. Правда, лише за умови ретельного маркірування подібної продукції: якщо частка ГМ-інгредієнтів перевищуватиме 0,9 відсотка, це обов’язково повинно вказуватися на її упаковці.

Підготовку до такого розвитку подій багато європейців розпочали вже нині — найшановніші фірми маркірують свій товар, як такий, «що не містить ГМ-продуктів». За законодавством, цей крок зовсім не є обов’язковий. Зате з погляду комерції гарантує різке підвищення попиту.

«Американська культура значно відрізняється від європейської, — коментує ситуацію Лоренцо Консолі, експерт Грінпіс із проблем генної інженерії. — Ми відчуваємо особливий зв’язок між культурою та їжею. До того ж ми не ставимося до науки, як до релігії. Європейським споживачам не досить того, що хтось у білому халаті вийде й авторитетно заявить, що все тут о’кей». А Девід Бірн, керівник комісії ЄС із захисту прав споживачів, узагалі вважає, м’яко кажучи, прохолодне ставлення європейців до ГМ-продуктів прагненням відстояти свій «продуктовий суверенітет». І, судячи з усього, обіцянки відбити ГМ-«атаку» — безпрограшна карта в політичному розкладі кожної з держав Західної Європи. Так, останні вибори в Австрії вельми переконливо продемонстрували неприйняття «франкенфуда», як називає ГМ-продукти більшість європейців. Чимало австрійських адміністраторів прийшли за останній рік до влади, також пообіцявши зробити свої вотчини «зонами, вільними від ГМ-продуктів». Як? Приміром, заборонивши всім державним структурам, включаючи школи й лікарні, купувати відповідну продукцію.

А тут, як завжди, украй вчасно наспів черговий ГМ-скандал у самій Америці. Управління з питань безпеки продуктів харчування й лікарських препаратів США запідозрило, що нащадки генетично модифікованих свиней могли потрапити до торговельної мережі. Причому абсолютно незаконно. Ці свині були створені в Іллінойському університеті й містили чужорідні гени. Одним із них увели гени корів, які посилюють лактацію свиноматок і тим самим стимулюють ріст поросят, а іншим — інсуліноподібний фактор росту, що поліпшує травлення. Деякі свині містили обидва ці гени. Представники управління поцікавилися, куди ж поділися 386 поросят, котрі народилися від цих свиноматок. І з’ясували: всіх їх здали до торговельної мережі. Природно, без жодного необхідного маркірування.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво