Дощ із хімічних елементів - Наука - dt.ua

Дощ із хімічних елементів

20 січня, 2006, 00:00 Роздрукувати Випуск №2, 20 січня-27 січня

Звідки до нашої крові потрапило залізо, а до кісток — кальцій? Відповідь знають астрономи. Вибухи наднових «засівають» Всесвіт хімічними елементами, зокрема алюмінієм-26...

Звідки до нашої крові потрапило залізо, а до кісток — кальцій? Відповідь знають астрономи. Вибухи наднових «засівають» Всесвіт хімічними елементами, зокрема алюмінієм-26. Уся наша галактика пронизана «алюмінієвим» випромінюванням, стверджують учені. Досліджуючи його, можна довідатися багато цікавого.

Зірки, що у десятки й сотні разів важчі за наше Сонце, зрештою вибухають як наднові, викидаючи в міжзоряний простір дощ із хімічних елементів. Коли утворилася Сонячна система, вони «брали участь» у формуванні Землі.

«Життя залежить від елементів, із яких складаються зірки. Вони підтримують наше існування на Землі та, може, когось десь іще», вважає астрофізик з університету Клемсона (США) Дітер Хартманн.

Вибухи наднових «розпорошують» різні речовини, й зокрема алюміній-26 (26Al). Його випромінювання нагадує світло незліченних зірок, захованих глибоко в надрах Чумацького Шляху. Оскільки алюміній швидко розпадається в космосі, він виробляє енергію у вигляді фотонів гама-променів, у кілька тисяч разів потужнішу, ніж рентгенівські, які використовуються, наприклад, для медичних цілей. Алюміній-26 дає в руки астрономам щось на кшталт чіткого моментального знімка галактики.

Хартманн стверджує, що весь Чумацький Шлях пронизаний таким випроміненням. Вивчаючи його, можна буде оцінити, як часто вибухають наднові (звичайно — близько двох за століття), скільки зірок народжується щороку (близько півдюжини) і скільки алюмінію-26 міститься в міжзоряному просторі (майже три сонячні маси).

Ця робота — плід співробітництва німецьких, французьких і американських учених, котрі досліджують метеорити й проводять вимірювання з допомогою американських і європейських супутників.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво