Де зимують бактерії - Наука - dt.ua

Де зимують бактерії

4 листопада, 2005, 00:00 Роздрукувати Випуск №43, 4 листопада-11 листопада

Де зимують бактерії, котрі влітку живуть на поверхні листя дерев? Відповідь на це запитання знайшли російські вчені за фінансової підтримки РФФД...

Де зимують бактерії, котрі влітку живуть на поверхні листя дерев? Відповідь на це запитання знайшли російські вчені за фінансової підтримки РФФД.

Фахівці Інституту біохімії і фізіології мікроорганізмів ім. Г.Скрябіна РАН установили, що деякі бактерії — симбіонти рослин — пов’язані з деревами увесь рік. Улітку бактерії рясно покривають поверхню листя, а взимку переміщаються всередину рослинних тканин, як у луб’яну хатинку.

Йдеться про бактерії-метилотрофи, які споживають похідні метану. Метанол, метиламіни та інші похідні метану є звичайними леткими продуктами метаболізму рослин, і бактерії в полюванні за ними рясно обліплюють поверхню листя або хвої. На подяку за «годівлю» метилотрофи виділяють біологічно активні сполуки, які стимулюють ріст і розвиток рослин. Пущинські вчені експериментально довели, що рослини, позбавлені бактерій-симбіонтів, почуваються гірше.

А куди зникають бактерії взимку, і як із настанням весни вони потрапляють на гілки? Деякі спеціалісти вважають, що симбіонти падають на землю разом із листям, зимують у грунті, а навесні вітер із часточками пилу заносить їх назад. Але пущинські дослідники довели, що метилотрофні бактерії пов’язані з рослинами незалежно від пори року.

У лютневі морози вчені зібрали в м. Пущино зразки насіння і бруньок липи, бузку, клена, яблуні, сосни і блакитної ялини. Усі зразки містили метилотрофні бактерії, котрих багато виросло у живильному середовищі. Виявилося, що в рослинних тканинах симбіонти «сплять». Якщо влітку достатньо накласти лист на тверде живильне середовище, щоб одержати інтенсивний ріст бактерій, то зимові зразки потрібно довго витримувати в теплому і вологому місці, для того, щоб вони прокинулись.

Усередині бруньок і хвоїнок бактерії добре переносять зимову негоду. А за сприятливих зовнішніх умов, коли відбувається активний ріст і обмін речовин рослин, бактерії вибираються на поверхню. Постійна присутність бактерій не тільки на поверхні, але й усередині рослин, полегшує їм участь у симбіозі. У кожному разі, дані пущинських учених точно свідчать про те, що дерево навесні заселяють не занесені вітром бактерії, а ті, що у ньому зимували.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1288, 28 березня-3 квітня Архів номерів | Останні статті < >
Вам також буде цікаво