Чому зникли етруски?

Поділитися
Комп’ютерне моделювання спростовує традиційну версію про те, що стародавні етруски — предки сучасних італійців із провінції Тоскана...

Комп’ютерне моделювання спростовує традиційну версію про те, що стародавні етруски — предки сучасних італійців із провінції Тоскана.

Як повідомляє агенція «ІнформНаука», учені зі Стенфордського університету вперше з допомогою статистичного комп’ютерного моделювання спробували зімітувати демографічні процеси, які відбувалися серед населення Тоскани (виноробний регіон Італії) протягом 2500 років. Результати досліджень дали ученим підстави для заперечення генетичного зв’язку між стародавніми етрусками, ранніми жителями Італії, і сучасним населенням регіону. Джоана Маунтен, доцент антропологічних наук, каже, що, зважаючи на набуті дані, етруски з якоїсь причини раптово зникли.

Дослідниця зауважує, що людям властиво пояснювати загадку найпростішою й найочевиднішою відповіддю. Коли в якомусь районі вчені знаходять чиїсь останки, то напрошується висновок, що то є предки тих, хто нині живе в цьому регіоні. Перевірити таку здогадку вдається нечасто.

Ранні археологічні розкопки встановили, що культура етрусків існувала в центральній Італії між VIII і II століттями до н.е. Їхнє походження досі викликає сумнів: деякі давні історики, зокрема й Геродот, припускали, що етруски прийшли в Італію з півострова Мала Азія. В II столітті до н.е. етрускам надали римське громадянство, і незабаром після цього їхня мова зникла із записів. Етруски, схоже, дуже відрізнялися від решти давніх італійців, їхня мова не належала до індоєвропейської групи. Етруски — єдина докласична європейська популяція, для якої було проведено генетичний аналіз.

Із допомогою недавно винайденої комп’ютерної програми стенфордські вчені спробували змоделювати генетичні дані й уточнити питання про зв’язок етрусків і сучасних італійців. Учені брали популяції різного розміру, враховували міграцію і відбір. Попри те, що було пророблено різні сценарії, ученим не вдалося знайти зв’язок між археологічними даними і результатами моделювання. Дослідники не зуміли «змусити» сучасних людей бути схожими на їхніх мнимих предків етрусків.

Це дослідження бере під сумнів традиційне припущення про те, що жителі певної місцевості є нащадками ранніх мешканців. Воно також спонукає археологів й інших фахівців у галузі суспільних наук досліджувати, що могло бути причиною занепаду цього народу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі