ЧОМУ НЕБЕЗПЕЧНА ЛЖЕНАУКА - Наука - dt.ua

ЧОМУ НЕБЕЗПЕЧНА ЛЖЕНАУКА

10 травня, 2002, 00:00 Роздрукувати Випуск №17, 10 травня-17 травня

Кінець ХХ століття ознаменувався розквітом астрології, містики, окультизму й т.п. у багатьох країнах світу...

Кінець ХХ століття ознаменувався розквітом астрології, містики, окультизму й т.п. у багатьох країнах світу. Проте СРСР (в останні роки свого існування) та Росія посідають у цьому сенсі особливе становище. Розруха, крах колишніх ідеалів і відсутність нових призвели до того, що змучені, зневірені люди почали сподіватися лише на диво. Чимала заслуга в цьому належить ЗМІ, які, на жаль, не змогли розумно розпорядитися одним із великих завоювань пострадянського періоду — свободою слова. Вседозволеність і безвідповідальність більшості ЗМІ сприяли тому, що антинаукова маячня буквально заполонила сторінки газет і журналів, радіо й ТБ. Останніми роками виникло нове, не відоме раніше явище. Лженаука перетворилася на потужну, добре організовану силу. Протягом останніх десяти років у Росії створено 120 академій, більшість яких просто дискредитують це слово. Окремі з них «штампують», ясна річ, не безкорисливо, професійно непридатних докторів наук з різноманітних наукових дисциплін, а заодно й з антинаукових: дипломи одержують астрологи, уфологи та інша публіка. Не кращі справи й на Заході. Приміром, Нью-Йоркська академія (США) перетворилася на суто комерційне підприємство. За трохи більше ста доларів вона однаково охоче приймає у свої ряди як учених, так і псевдовчених.

У Росії з’явилися навіть дослідницькі інститути антинаукового спрямування. Ось лише два приклади: Міжнародний інститут космічної антропоекології та Міжнародний інститут теоретичної і прикладної фізики. Перший із них зумів навіть одержати державну акредитацію з допомогою Міністерства науки. А другий протягом кількох років отримував фінансову допомогу від цього самого міністерства й від Міністерства оборони на добре відому аферу з торсіонними полями.

Природно, мирне співіснування науки та лженауки неможливе. Наука час від часу намагається викривати лженауку. Остання платить їй лютою ненавистю. При нагоді вона була б не проти розправитися з Російською академією наук. Дуже вже ця академія заважає новоявленим «ученим». Ось кілька цитат, що ілюструють їхні устремління.

«На кінець 90-х років XX століття на периферії офіційної академічної науки нагромадився такий значний арсенал фактів, концептуальних здогадок і екстравагантних технологій, які потребують цілісного й неупередженого осмислення, що це дозволяє багатьом ученим очікувати появи нової наукової парадигми на початку третього тисячоліття».

«Наукова парадигма безнадійно застаріла. Закінчилася епоха матеріалістичної науки, яка не визнає думки». Тим часом, за словами таких «учених», «доведено вплив думки на хімічний склад рідини».

Отже, лженаука віщує повний крах науки, якщо не змінити наукової парадигми. Тоді як, за словами академіка Ж.І.Алфьорова, недавно відзначеного Нобелівською премією, «передумов для вибуху немає, кризи у квантовій фізиці не спостерігається. У фізичному королівстві нині, за великим рахунком, усе спокійно».

Звідки виникло таке жагуче прагнення змінити наукову парадигму? Ось одкровення одного з псевдовчених: «Досі залишається панівною догма експериментальних досліджень XIX століття — визнавати як «наукову» лише таку методологію, яка забезпечує відтворюваність експериментальних результатів, хоч би коли й де їх було отримано». Яке райське життя настане для лженауки, якщо скасувати цю «догму», здається, не треба пояснювати. Проте доречно навести одкровення головного теоретика так званої науки про торсіонні поля академіка РАПН пана Г.Шипова: «Зараз немає жодного сумніву в існуванні телепатії, левітації, ясновидіння, ретровидіння чи в тому, що енергія свідомості відіграє певну роль у фізичних процесах». Позаяк наука всієї цієї маячні не визнає, то отже, «офіційна наука відстає від нових розробок».

Протягом тривалого часу наука занадто поблажливо ставилася до лженауки. Далі так тривати не може. Лженаука стає небезпечною як для науки, так і для суспільства. Вакханалія паранаукової маячні, на жаль, починає позначатися на вищих ешелонах влади. Я сказав би більше: починається зрощування чиновництва, яке представляє вищі органи влади країни, із лженаукою. Є чимало чудових ілюстрацій цього. Наприкінці 80-х рр. на екрани телевізорів пробилися Чумак і Кашпіровський. Але ж у ті роки телебачення контролювала держава! Це означає, що чудотворці з’явилися на екранах з дозволу вищих чиновників. Так перевірялася можливість впливу на громадську свідомість.

У випадку зі згаданими панами, на жаль, не відомі автори сміховинного балагана, влаштованого в Росії (та й не лише в Росії). Автор наступної історії відомий: голова міжвідомчої комісії з науково-технічних питань оборонної промисловості Ради безпеки РФ М.Малєй. Мета, яку він ставив перед собою, видавалася дуже розумною: «З погляду Ради безпеки, наше завдання — правильно відфільтрувати основні напрямки, зорієнтувати нинішнє й майбутнє керівництво країни щодо стартової позиції Росії в цій науково-технічній революції». Аби підготувати «науковий прорив» Росії в цій революції, пан Малєй створював «великий державний дослідницький центр». Саме собою це похвально: державний чиновник високого рангу підтримує розвиток науки. На жаль, коли він озвучив цілі цього центру, стало не по собі від жахливого невігластва чиновника: «Мають бути замінені поняття квантової фізики на нейтронну фізику, вакууму як порожнечі на поняття нейтринного поля. У нас є кілька робіт на стадії дослідно-конструкторських розробок, які суперечать здоровому глузду, не описуються жодним рівнянням... » До цього можна додати чимало «перлів», які характеризують діяльність центру, але навряд чи варто. Водночас хочу згадати: і секретар Ради безпеки Росії О.Лобов, який керував роботою Ради в перші роки існування нової Росії, теж зумів «відзначитися». Він сприяв появі в Росії сумно відомої секти «Аум сенріке».

Астрологи, екстрасенси, новоявлені «вчені» інших «професій» дедалі енергійніше пробиваються до Державної Думи, в силові міністерства, навіть у оточення Президента. У Міністерстві з надзвичайних ситуацій створено лабораторію екстрасенсів, і хоча ніяких досягнень поки що нема, лабораторія продовжує існувати й отримувати підтримку. При Міністерстві оборони з’явився військовий астролог. Крім того, міністерство створило спеціалізовану військову частину, «укомплектовану» екстрасенсами, чаклунами та іншою нечистю. Ясна річ, дослідження ведуться таємно. Хотів би зазначити: в безглуздій таємності зацікавлені лише нечисті на руку чиновники. Вона породжує безконтрольність та корупцію.

При Міністерстві оборони створено Центр екстремальної медицини. На перший погляд, така акція видається розумною. Проте послухаймо начальника управління центру, професора П.Шалімова: «Ми тестуємо заряджену воду, вивчаємо ауру людини». У ЗМІ не рідкість бідкання з приводу недостатнього рівня фінансування армії. І водночас у надрах Міністерства оборони чималі кошти витрачаються на підтримку різноманітних структур антинаукового спрямування. Заступник начальника служби безпеки президента генерал Г.Рогозін, крім виконання основних обов’язків, займався астрологічними прогнозами, окультними науками тощо. Наприкінці 1998 р. пан Рогозін на основі аналізу пророцтв Нострадамуса віщував початок ядерної війни в липні-серпні 1999 р. На щастя, сьогодні цієї людини немає в оточенні президента.

Екстрасенс, академік Російської академії природничих наук пан Г.Грабовий здійснював подумки перевірку готовності літака президента Б.Єльцина до вильоту. А недавно урядова «Российская газета» розповіла читачам, як пан Грабовий брав участь у підземних випробуваннях атомної зброї в Семипалатинську, досліджуючи вплив якогось приладу — «кристалічного модуля», на ядерний вибух. Стверджувалося, що вмикання приладу знижує силу ядерного вибуху вдвічі. А якщо використовувати кілька таких приладів одночасно, силу вибуху можна «занулити». У сьогоднішніх умовах прилад можна використовувати на атомних електростанціях, де він буде гарантією проти катастроф. Те, що це шахрайство, фізик зрозуміє відразу, проте мені довелося провести офіційне розслідування. Воно засвідчило ось що. Пан Грабовий ніколи не брав участі у випробуваннях атомної зброї в Семипалатинську. Відповідно, не випробовувався там і «кристалічний модуль». Паралельно вдалося з’ясувати, що «доктор технічних і доктор фізико-математичних наук» ніколи ніяких дисертацій не захищав. У списках Італійської академії наук «академік» Грабовий не значиться. Сумно, що урядова «Российская газета», на жаль, не вперше вводить читачів у оману.

У Державній Думі попереднього скликання було організовано дуже дивну виставку, на якій найголовнішим експонатом був диван-екстрасенс, який лікував від майже сотні хвороб, включно з імпотенцією та фригідністю. Та ж таки Дума провела слухання з проблеми уфологічної безпеки громадян Росії. Аби зрозуміти, як таке могло статися, наведу висловлювання заступника голови Комітету з екології Державної Думи, доктора технічних наук (!) В.Тетельміна: «Наука виявила достатньо прикладів природних біорезонансних процесів, які впливають на організм людини. Приміром, усім відомі геопатогенні зони, яких на Землі дуже багато. Головна їхня властивість — там змінюється перебіг часу. Так, учені зафіксували, що точні годинники «брешуть» у районі падіння тунгуського метеорита, у районах випробування ядерної зброї, біля Чорнобильської АЕС, в інших погибельних місцях». «Помічено, що місця з аномальним перебігом часу знаходяться там, де є течії великих мас води по колу». Сподіваюся, нині зрозуміло, хто організовував згадану виставку та слухання і хто намагався протягнути безглуздий закон про захист енерго-інформаційного благополуччя населення. До честі нинішньої Думи, вона собі поки що такого не дозволяє.

Бурхливо розвивається альтернативна медицина, навколо якої крутиться безліч безсовісних шахраїв, що грабують бідолашних хворих людей, яким традиційна медицина допомогти не в змозі. На ринку з’являються дедалі нові й нові прилади, здатні «врятувати» хворих від будь-яких хвороб. Нещодавно у продажу з’явився «Новий Кардіомаг» (ціна лише 500 рублів). Він нібито допомагає при гіпертонії, ішемічній хворобі серця, артеріальній гіпертензії, стенокардії, знімає головний біль. Чи можна говорити про совість творців цього «приладу», якщо один із них, доктор медичних наук А.Наумов, написав у рекламі «Кардіомага»: «Це екологічно чисте автономне джерело гравітаційного поля, імпульсного біполярного струму й постійного магнітного поля зі спеціальними енергетичними характеристиками» («Известия», 14.03.2001 р.). У газеті «Известия» від 24.07.2001 р. згадується прилад «Vita». Не подумайте, що він чимось відрізняється від інших. Просто в цьому разі зреалізувалося відверте лобіювання нікчемних приладів високими чиновниками. Заступник міністра праці і соціального розвитку В.Январьов просить федеральні органи виконавчої влади та органи виконавчої влади суб’єктів федерації «посприяти головним санітарним лікарям у впровадженні пристрою «Vita». А заступник головного санітарного лікаря Росії професор Є.Бєляєв безсоромно рекомендує «застосування пристрою біоенергетичної безпеки «Vita» як захист людини від електромагнітних випромінювань на підприємствах і в установах, на наземному й повітряному транспорті...» Навіть якби цей прилад справді захищав від електромагнітних випромінювань, негоже державним чиновникам високого рангу займатися лобіюванням.

Залишається додати висновок експертизи з приводу приладу:

«1. Виріб «Vita» не є засобом захисту від біологічної дії електромагнітних полів.

2. Запропонована технічна й рекламно-інформаційна документація вводить у оману потенційних споживачів».

Слід відзначити зростання активності псевдонауки у спробах добування грошей через владні структури, минаючи процедури експертизи. Можна навести чимало прикладів, коли псевдовченим вдавалося отримувати кошти з державних джерел. Найбільш відома афера на основі торсіонних полів. Крім того, проходять «дослідження» з антигравітації, з трансмутації елементів зі спробою одержати золото (зрозуміло, йдеться не про відому схему трансмутації на основі ядерних реакцій, а про сучасну версію алхімії).

У такій атмосфері наприкінці 1998 року в Російській академії наук створили спеціальну комісію боротьби з лженаукою та фальсифікацією наукових результатів. Однією з найперших акцій комісії стала підготовка спеціального звернення, розглянутого й ухваленого президією Російської академії наук. Це звернення опублікували багато засобів масової інформації Росії.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №43-44, 16 листопада-22 листопада Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво