Банк насіння під охороною білих ведмедів - Наука - dt.ua

Банк насіння під охороною білих ведмедів

30 червня, 2006, 00:00 Роздрукувати Випуск №25, 30 червня-7 липня

Об’єкт, будівництво якого тільки розпочали, у світовій пресі вже удостоївся найгучніших назв: новий Ноїв ковчег, сховище Судного дня, сільськогосподарська страховка для всього людства...

Об’єкт, будівництво якого тільки розпочали, у світовій пресі вже удостоївся найгучніших назв: новий Ноїв ковчег, сховище Судного дня, сільськогосподарська страховка для всього людства. При цьому невтаємниченому нелегко здогадатися, що йдеться усього лиш про зерносховище. Правда, звичайним його назвати ніяк не можна: ні через місце розташування, ні через вартість, ні, найголовніше, через амбіційність поставленої мети. Бункер вартістю понад три мільйони доларів, розташований на архіпелазі Шпіцберген (за тисячу кілометрів від Північного полюса), відповідно до розрахунків, може пережити ядерну війну, падіння астероїда, теракт, глобальне потепління та інші катастрофи загальнопланетарного масштабу. І протягом як мінімум ста років забезпечувати неушкодженість розміщених у ньому скарбів — колекції насінь усіх існуючих на цей час сільськогосподарських рослин.

Бункер довжиною 50 метрів збираються видовбати в скелі, а потім ще й встелити метровим шаром спеціального бетону. Кілька виходів будуть обладнані особливо міцними противибуховими дверима, сама скеля буде огороджена бетонною стіною з камерами спостереження, неподалік розміститься спеціальне поліцейське управління. Та й білі ведмеді, основні мешканці цих місць, навряд чи підпустять до сховища непрошених гостей. Система кондиціонування підтримуватиме всередині приміщення постійну температуру мінус 18 градусів Цельсія, але навіть якщо апаратура вийде з ладу, сама скеля виступить у ролі термостата. Вчені твердять, що з цією роллю скеля зможе впоратися й у разі глобального потепління. Причому і тоді, коли це потепління викличе підвищення температури поблизу Північного полюса, і тоді, коли відхилення течії Гольфстрім призведе до обіцяного зниження температури в районі Північної Європи.

2007 року, після закінчення будівництва, у сховище почнуть надходити насіння сільськогосподарських культур з усього світу. Банк розрахований на три мільйони зразків. Нині у світі вже існує 1400 банків сільськогосподарського насіння, проте за ступенем надійності лише деякі з них відповідають світовим стандартам. Більш того, під час нещодавніх воєнних дій на території Афганістану, Іраку і Руанди були зруйновані найцінніші й унікальні сховища азіатських та африканських сільськогосподарських культур.

У нинішньому проекті збереження біологічного розмаїття у разі глобальної катастрофи бере участь понад сто країн. Будівництво фінансує уряд Норвегії, на території якої і створюється цей унікальний банк. Для покриття експлуатаційних витрат, що оцінюються в 100—200 тисяч доларів на рік, створений спеціальний фонд, на рахунку якого вже лежать 50 мільйонів із 260, і на відсотки від яких і розраховують учасники проекту.

Координує роботу з реалізації цього проекту міжнародна організація Global Crop Diversity Trust. Захід цей визнано надзвичайно своєчасним. Адже навіть за відсутності глобальних катастроф щорічно тисячі сортів рослин виявляються під загрозою зникнення внаслідок змін клімату, епідемій, а найголовніше — у результаті людської діяльності.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво