Астрономи: Місяць складається з матерії Землі - Наука - dt.ua

Астрономи: Місяць складається з матерії Землі

26 березня, 2012, 05:18 Роздрукувати

Однакове співвідношення ізотопів титану у надрах Місяця і в земних породах свідчить, що Місяць майже повністю складається з тієї ж матерії, що і наша планета. Думки більшості астрономів сходяться в тому, що супутник Землі утворився в результаті зіткнення протопланетного тіла Тейі з Землею.

© ucoz.ru

На думку вчених, ідентичне співвідношення ізотопів титану у земних породах і в надрах Місяця вказує на те, що супутник Землі практично повністю складається з тієї ж матерії, з якої утворилася наша планета на початку формування Сонячної системи.

Більшість астрономів вважає, що Місяць утворився у результаті зіткнення Тейі, протопланетного тіла, із «зародком» Землі. Під час цього процесу вона зруйнувалася, і з'явився Місяць у результаті «зліплення» її уламків з частками земної матерії, які було викинуто у результаті удару. За різними оцінками, як мінімум, 40% матерії Місяць успадкував від Тейі, і до 60% - від Землі.

Група астрофізиків під керівництвом Цзюнь-Цзюнь Чжан з університету Чикаго (США) поставила під сумнів істинність цієї гіпотези, порівнявши співвідношення ізотопів титану в земних і місячних породах. За словами планетологів, співвідношення двох рідкісних ізотопів титану – “легкого” титану-47 і “важкого” титану-50 – залишається однаковим для всіх земних порід, в яких присутні атоми цього металу.

Метеорити й інші “космічні” камені містять зовсім інше співвідношення ізотопів титану, і це дає підстави вважати, що співвідношення титану-47 і титану-50 було закладено ще під час народження Сонячної системи і формування перших протопланетних тіл і астероїдів.

Автори статті проаналізували співвідношення ізотопів титану у п’яти зразках земних порід, 27 метеоритах-хондритах і в 24 фрагментах, витягнутих з надр Місяця. Як і очікувалося, співвідношення ізотопів в земних мінералах було ідентичним у всіх випадках – максимальне відхилення становило лише соті частки відсотка. В метеоритах спостерігався великий розкид значень, які відрізнялися один від одного у 5-6 разів, залежно від типу об’єктів.

На подив дослідників, місячні зразки практично не відрізняються за співвідношенням титану-50 і титану-47 від їхніх земних “колег”. Вчені зафіксували деякі відмінності, проте більшість з них перебували на межі чутливості приладів і тому не заслуговували на довіру.

Зі слів астрономів, такі невеликі відмінності могли виникнути у результаті “бомбардування” нейтронами у той час, поки зразки спочивали на поверхні Місяця.

Практично ідентичне співвідношення ізотопів титану йде врозріз із більшістю інтерпретацій зіткнення Землі і Тейі. Як стверджують дослідники, “землеподібні” місячні надра могли виникнути або в разі вкрай неправдоподібних умов формування Місяця, при над повільній  швидкості охолодження останків Тейі та уламків земних порід, або при дуже інтенсивному “перемішуванні” матерії в диску акреції.

На думку авторів статті, найбільш реалістичним сценарієм виглядає гіпотеза так званої “крижаної” Тейі. Згідно з цим припущенням, Тейя сформувалася у холодній частині протопланетного диска Сонячної системи і складалася практично повністю з льоду та інших легких елементів.

При зіткненні із Землею вода і гази випарувалися, і Місяць сформувався, здебільшого, з матерії нашої планети. Тим не менш, цю гіпотезу ще потрібно перевірити за допомогою моделювання, підсумовують дослідники. !zn

Читайте також:

Вчені знайшли у Землі пульс


Російські астрономи знайшли місяць в екзопланети

Місяць є не єдиним природним супутником Землі

За матеріалами: /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >