Археологи виявили найдавніший рибальський гачок - Наука - dt.ua

Археологи виявили найдавніший рибальський гачок

25 листопада, 2011, 11:31 Роздрукувати

Два стародавніх рибальських гачка, зроблених із мушлі молюсків, відшукала команда Сюзан О'Коннор (Susan O'Connor) з Австралійського національного університету. Науковці досліджували неглибоку вапнякову печеру у Східному Тиморі.

Вік знахідок оцінили в 11 тисяч і 16-23 тисячі років відповідно. Таким чином, другий гачок можна вважати найдавнішим. (У Європі знаходили 20-тисячолітній гачок, але визначення віку було не таким надійним.)

Раніше вважалося, що рибальські снасті люди почали виготовляти тоді, коли з'явилося сільське господарство. У Південно-Східній Азії це відбулося приблизно 5500 років тому.

Поруч із гачками археологи також виявили величезну кількість кісток риб (майже три тисячі скелетів), вік яких сягав 42 тисяч років. Більшість кісточок належали рибам прибійної зони, але значну частину також складав тунець, акули і скати.

Це означає, що вже 42 тисячі років тому люди мали всі необхідні інструменти і навички для ловлі далеко від берега, у відкритому океані.

Втім, як саме древні мисливці відловлювали так званих пелагічних риб, невідомо. (Пелагічною зоною науковці називають частину моря чи океану, що починається біля поверхні і доходить майже до дна.)

У статті в журналі Science австралійські антропологи пишуть, що рибалки, можливо, користувалися плотами або човнами (виявити їх не вдасться, тому що дерево - недовговічний матеріал), можливо, також сітками і гачками з "волосінням" з рослинного волокна. Малоймовірно, щоб стародавні рибалки змогли полювати на моторного тунця зі списами.

О'Коннор впевнена, що нинішня знахідка показує, наскільки майстерними мисливцями були древні жителі Зеленого континенту. У той же час інші антропологи вважають, що вміла риболовля у той час не здається такою вже дивною, якщо згадати, що люди вперше дісталися до Австралії приблизно 50 тисяч років тому.

Переселенцям необхідно було навчитися ловити рибу, щоб вижити і освоїти ці території. До того ж, із морепродуктами людський рід познайомився ще в Африці, приблизно 150 тисяч років тому. Хоча то були в основному дарунки прибережної зони.

Підтвердити або спростувати висновки австралійців можуть нові знахідки. Тому команда О'Коннор планує продовжити розкопки у печері. Можливо, у більш ранніх шарах вчені виявлять нові свідчення майстерності стародавніх жителів цієї землі.

 

За матеріалами: /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >