Амінокислоти навколо зірок можуть перетворитися на «земні» - Наука - dt.ua

Амінокислоти навколо зірок можуть перетворитися на «земні»

26 січня, 2011, 21:47 Роздрукувати

Науковці зуміли показати, що в суміші амінокислот, які формуються навколо досить віддалених від Землі зірок, може траплятися характерний для нашої планети «перекіс» у бік лівообертальних оптичних ізомерів.

 

Оптичні ізомери - це молекули, які обертають в різні боки площину поляризованого світла. При цьому, хімічні властивості таких молекул ідентичні, але сумістити їх у просторі неможливо. Аналогію можна провести з правою і лівою долонями, які також неможливо сумістити.

На Землі амінокислоти є базовим «будівельним» матеріалом, з якого складаються білки. В нас вони обертають площину світла вліво (так звані L-форми). На сьогодні у науковців немає єдиної думки, як саме утворився цей перекіс.

Автори відкриття працювали в лабораторії, намагаючись зімітувати умови довкола далеких світил. Науковці опромінювали шматочки льоду, що містять, крім води, метанол й аміак, ультрафіолетом з характерною для зірок круговою поляризацією. Вона виникає через те, що випромінювання проходить крізь частинки пилу, що оточують світило й певним чином орієнтовані в магнітному полі. Під впливом високоенергетичного випромінювання з перерахованих вище простих молекул можуть утворюватися амінокислоти.

Результатом експерименту стала суміш амінокислот, в якій було спостережено мінімальну - трохи більша відсотка - перевагу в бік L-форм. Таке ж співвідношення науковці вирахували й на знайдених на Землі метеоритах

Нещодавно інший колектив авторів надав докази того, що основне накопичення одного з типів оптичних ізомерів амінокислот могло відбуватися в кратерах вулканів на молодій Землі.

За матеріалами Бі-Бі-Сі

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №43-44, 16 листопада-22 листопада Архів номерів | Зміст номеру < >