Зеленський підписав закон про перезавантаження НАЗК і обмеження держфінансування партій

Поділитися
Зеленський підписав закон про перезавантаження НАЗК і обмеження держфінансування партій © Сайт президента України
До конкурсного відбору голови агентства залучатимуться міжнародні експерти.

Президент України Володимир Зеленський підписав закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції", що перезавантажує НАЗК та відкриває доступ до декларацій високопосадовців СБУ.

У картці закону 36-ІХ (при реєстрації №1029) на сайті Верховної Ради зазначено, що 16 жовтня закон повернуто із підписом Зеленського.

"Це один з найважливіших антикорупційних законів, який перезавантажує Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). Закон фактично звільняє чинне керівництво НАЗК та змінює модель управління органом з колегіальної на одноособову (замість п'яти членів агентством керує один голова – ред.)", - зазначають експерти "Центру протидії корупції".

Закон набирає чинності за тиждень, упродовж наступних двох місяців уряд має забезпечити проведення конкурсу на посаду очільника агентства із запобігання корупції.

Конкурсна комісія складатиметься з шести членів, яких визначить Кабмін. Половина її складу має бути представлена міжнародними експертами, яких уряду рекомендують донори України в сфері протидії корупції.

Голову НАЗК призначатимуть строком на чотири роки без права переобрання на посаду після двох строків поспіль. Він може призначити собі трьох заступників. До обрання нового керівника агентством управлятиме тимчасовий виконувач обов'язків, визначений урядом.

Звільнятиме голову також Кабмін, однією з підстав для звільнення є висновок Комісії з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності агентства про неефективність на посаді.

"Верховна Рада виконала свій обов'язок і тепер доля агентства та верифікації декларацій чиновників залежить від уряду та конкурсної комісії", - коментує член правління ЦПК Олена Щербан.

Окремі норми закону стосуються оприлюднення декларацій посадовців Служби безпеки України, силовиків та розвідників, які призначаються публічними актами президента або парламенту. Тобто, йдеться не про звичайних розвідників і оперативників під прикриттям, яким відкриття декларацій дійсно може нашкодити, а про публічне керівництво цих структур.

"Відтепер керівники СБУ зобов'язані подавати відкриті декларації та повідомлення про зміни у майновому стані. Будь-які спроби уникнути виконання цих норм чинним керівництвом СБУ означатимуть пряме ігнорування закону та волі президента, який це керівництво і призначає", - додає Щербан.

Дію закону про запобігання корупції поширено також на посади в Офісі президента України, яких призначає і звільняє президент, посади патронатної служби згідно із законом про державну службу та помічників суддів.

Крім цього, закон врегульовує й питання фінансування партій. Тепер на державне фінансування зможуть претендувати лише ті політсили, які на парламентських виборах набрали щонайменше 5%, а не 2%, як було раніше.

Читайте також: НАЗК розкриє декларації військових прокурорів

Нагадаємо, 2 жовтня Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому президентський законопроєкт №1029 про забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції. Законопроєкт підтримали 237 народних депутатів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі