Заява комісії з журналістської етики. Щодо розмежування статусів професійного журналіста і спостерігача

Поділитися
Професія журналіста передбачає права й обов’язки, свободи і відповідальність. На журналіста як т...

Професія журналіста передбачає права й обов’язки, свободи і відповідальність. На журналіста як творчого працівника, який професійно збирає, одержує і займається підготовкою інформації для ЗМІ, покладається обов’язок оперативного і точного інформування громадян про події, що відбуваються в державі і світі. Для задоволення права громадськості на інформацію журналісту гарантуються професійні права, а за перешкоджання його професійній діяльності встановлено кримінальну відповідальність. Особливо визначено професійний статус журналіста і виборчим законодавством України. Публічність та відкритість виборчого процесу визначені як головні його засади, для реалізації яких представникам засобів масової інформації гарантовано безперешкодний доступ на всі заходи, пов’язані з виборами.

У той же час, забезпечення прозорості виборчого процесу вимагає присутності офіційно зареєстрованих спостерігачів. Наразі виборче законодавство не передбачає можливості участі офіційних спостерігачів від неурядових організацій, що спонукає їх використовувати статус професійного журналіста.

Комісія звертає увагу колег та громадськості, що активісти громадських організацій та політичних партій, підприємці та будь-які інші зацікавлені особи, які не працюють у ЗМІ і на яких не розповсюджуються встановлені законодавством права та обов’язки журналіста, не можуть видавати себе за журналістів. Журналісти виконують роль посередників у передачі інформації громадянам, в той час як спостерігачі, скоріше, самі є джерелом інформації. До того ж, перебування на виборчих дільницях великої кількості спостерігачів, зареєстрованих як журналісти, може перешкоджати роботі професійних журналістів, а отже і обмежувати права громадян на отримання оперативної інформації.

Ми розуміємо, що метою спостерігачів є сприяння проведенню демократичних виборів в Україні. Однак вважаємо, що введення в оману громадськості є неприпустимим і дискредитує статус та професію журналіста.

Комісія звертається до:

— редакторів та керівників ЗМІ — з проханням не видавати редакційні посвідчення професійного журналіста стороннім особам, які не є працівниками очолюваного ними засобу масової інформації;

— Верховної Ради України — з проханням підтримати законопроект, внесений народним депутатом України Василем Гаврилюком, яким пропонується надати статус офіційного спостерігача представникам громадських організацій (реєстраційний № 5706).

Ухвалено на засіданні Комісії з журналістської етики 19 липня 2004 р.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі