Законопроект Зеленського передбачає повністю новий територіальний устрій — оглядач

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Законопроект Зеленського передбачає повністю новий територіальний устрій — оглядач
Зокрема, він не виключає перекроювання областей.

Внесений минулого тижня президентом Володимиром Зеленським законопроект щодо змін до Конституції України щодо децентралізації передбачає повну зміна адміністративного устрою країни до рівня громада-округ-область. І хоча чинна Конституція чітко називає кількість областей і їх найменування, президентський законопроект не визначає ні кількості, ні назв областей, зазначає в своїй статті для DT.UA оглядачка Інна Ведернікова.

Автор зазначає, що законопроект закріплює три рівня самоврядування в країні. Базовий – громада.

"Добровільний процес об'єднання громад стартував в Україні в 2015 році, з моменту набрання чинності однойменного закону. Законопроект ставить крапку на добровільному процесі об'єднання (зараз на території України діє 1002 ОТГ з населенням понад 11 мільйонів осіб), віддаючи подальший хід історії об'єднання в руки законодавця", - пише аналітик.

Також законом ліквідуються райони, і вводиться поняття округ, створення і кількість яких, буде прописано окремим законом. Авторка зазначає, що за попередньою інформацією планується створити 96 округів. Замість 490 існуючих районів. Також має відбутись суттєве укрупнення адміністративно-територіальних одиниць місцевого самоврядування другого рівня, за рахунок злиття колишніх районів. І все це не обійдеться без територіальної диспропорції , якої не уникнути при формуванні округів.

"Фахівці, які працювали в конституційній групі, відверто кажуть, що оскільки громади, що входять в округ, повинні територіально межувати між собою, деякі округи, куди увійдуть більш розвинені громади (наприклад, великі індустріальні міста), апріорі будуть більш впливові", - зазначає автор.

Та головною точкою ризику, про яку говорять опоненти законопроекту, є поділ на області.

"Чинна Конституція чітко називає кількість областей і їх найменування, президентський законопроект не визначає ні кількості, ні назв областей. Повноваження розбиратися з цими питаннями отримує Верховна Рада. Тобто, гіпотетично, в руках монобільшості виявляється ніж, яким "слуги народу" на свій розсуд можуть нарізати області, округу та регіони України. Не збираючи при цьому 300 конституційних голосів", - йдеться в статті.

тобто, приймаючи такі зміни в Конституцію, і не знаючи, що насправді хоче зробити з країною Зеленський, і які закони підуть за тим, ми погоджуємося на "кота в мішку". ... Адже існування переліку регіонів - ознака суб'єктності цих адмінодиниць, тобто федеративного устрою", - зазначає Інна Ведерникова.

Більше про особливості запропонованого президентом Зеленським закону читайте у статті Інни Ведернікової "ЗЕконституція: що "зашито" в децентралізацію?".

Як повідомлялося, 9 грудня у Парижі відбувся перший з 2016 року саміт у нормандському форматі. Учасники зустрічі підтримали припинення вогню, обмін у форматі "всіх на всіх" до 31 грудня, допуск Червоного Хреста до всіх утримуваним особам, розведення військ на трьох ділянках, розширення мандата СММ ОБСЄ та продовження розмінування.

Щоправда незадовго до нормандського саміту помічник президента Андрій Єрмак також повідомляв про наміри Зеленського провести конституційну реформу в догоду "Мінську".

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі