Закон про референдум спростить Януковичу процедуру переписування Конституції

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Згідно Закону, всеукраїнський референдум щодо ухвалення нової Конституції проголошує президент за народною ініціативою. Порядок прийняття нової Конституції України не передбачає її обговорень, дискусій, доопрацювання.

Прийнятий Верховною Радою 6 листопада закон про всеукраїнський референдум вводить порядок прийняття нової Конституції України позапарламентським способом, розширюючи повноваження президента в цьому питанні. Про це у своїй статті для DT.UA пишуть експерти Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко та Юлія Кириченко.

Ігноруючи конституційні положення щодо порядку зміни Конституції, встановлений Законом порядок зміни Основного Закону держави не передбачає участі парламенту і Конституційного суду. В порядку зміни Конституції, встановленому Законом, з'являються зовсім інші владні суб'єкти, а саме - президент України і ЦВК. З'являється і декларативний суб'єкт конституційного права - Український народ, а політичні партії, всеукраїнські громадські організації не визнаються суб'єктами всеукраїнського референдуму.

"Можливо, комусь може здатися, що це нормальний крок у напрямку народовладдя. А ось і ні. Референдум як інструмент народовладдя відрізняється від референдуму як інструменту узурпації влади тоталітарними диктаторами двома питаннями: як і що виноситься на референдум і яка процедура проведення референдуму" , - зазначили експерти.

"Якби Закон передбачав порядок підготовки проекту Конституції незалежним компетентним органом, наприклад, установчими зборами або конституційною асамблеєю, а потім - затвердження її референдумом, це було б народовладдя. А якщо проект Конституції з'явиться невідомо звідки, не буде попередньо схвалений компетентними органами або установами і буде, за рішенням президента, винесений для остаточного затвердження на референдум, організований та проведений органами влади та місцевого самоврядування, - це яскравий приклад встановлення влади узурпатора-диктатора", - пишуть Ігор Коліушко та Юлія Кириченко.

Згідно Закону, всеукраїнський референдум щодо прийняття нової Конституції України (нової редакції), внесення змін до Конституції, скасування, втрати чинності чи визнання нечинним закону про внесення змін до Конституції проголошується президентом за народною ініціативою.

Далі Закон розширює конституційні повноваження глави держави і наділяє президента України повноваженням здійснювати перевірку відповідності Конституції України, законам України з питань, які пропонується винести на всеукраїнський референдум, зокрема за народною ініціативою ...

Закон не встановлює жодних критеріїв такої перевірки, з чого можна зробити висновок, що президент буде чинити на свій розсуд або навіть керуватися своїм політичним інтересом, йдеться в статті.

У разі ініціювання прийняття нової Конституції України (нової редакції) президент України після отримання рішення Центральної виборчої комісії про загальні підсумки збирання підписів громадян України під вимогою про проведення всеукраїнського референдуму видає указ про проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою із зазначенням дати його проведення та сформульованим проектом Конституції , який виноситься на всеукраїнський референдум. Зрозуміло, такий порядок прийняття нової Конституції України не передбачає обговорень, дискусій, доопрацювання проекту нової Конституції, тобто відкритого процесу досягнення суспільного консенсусу щодо укладення нового суспільного договору.

Подробиці читайте у свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна»в статті Ю. Кириченко, І. Коліушко «Парламентські вибори програли - не біда, позбавимо парламент повноважень». !zn

Читайте також:

Опозиція внесла до Ради законопроект про перевибори у всій Україні

Рада прийняла закон про всеукраїнський референдум

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі