Закарпаття: «Завжди напоготові!»

Поділитися
Найзахідніша область України до позачергових виборів готова. Принаймні таке враження складається після заяв і декларацій, що лунають цими днями від представників різних рівнів влади Закарпаття...

Найзахідніша область України до позачергових виборів готова. Принаймні таке враження складається після заяв і декларацій, що лунають цими днями від представників різних рівнів влади Закарпаття.

Через день після підписання президентського указу в Ужгороді відбулися збори керівників районних рад та держадміністрацій області, де ухвалили заяву, в якій рішення Віктора Ющенка називають «єдино правильним». Представники органів районної влади та місцевого самоврядування висловили «повне схвалення й підтримку позиції глави держави» і заявили про готовність «забезпечити вільне волевиявлення всіх громадян». Згодом стало відомо, що підписів під «одностайною» заявою не поставили мери Берегова Іштван Гайдош та Ужгорода Сергій Ратушняк. Останній назвав заяву «судженнями і вигуками, які до політико-правових і цивільно-правових стосунків ніякого відношення не мають» і закликав зберігати спокій, діяти в правовому полі й дочекатися висновків Конституційного суду. Текст заяви оприлюднено в кількох газетах та на інтернет-сайтах взагалі без жодного підпису, проте з огляду на результат минулих виборів (на Закарпатті впевнено перемогли «НУ» і БЮТ) поява такого документа видається цілком логічною. Головне для його ініціаторів — заявити про підтримку президента, а більшість підписів за необхідності можна зібрати й постфактум.

У пропрезидентському дусі лунають і заяви представників обласної влади. Перший заступник губернатора, а заодно молодший брат керівника президентського секретаріату Іван Балога недвозначно дав зрозуміти, чию сторону в протистоянні підтримуватиме обласна держадміністрація: «Якщо від кабміну й президента надходитимуть суперечливі вказівки, ми діятимемо відповідно до чинного законодавства та покладених на ОДА повноважень… Оскільки ми є вертикаллю президента, то, звичайно, виконуватимемо вказівки президента. Він є гарантом Конституції, і його указ про розпуск парламенту — подія довгоочікувана всіма українцями…». І.Балога паралельно очолює обласну організацію «Нашої України», яка, за його твердженням, до виборів повністю готова: «Офіси «НУ» на Закарпатті не припиняли роботи від минулих виборів. Щодо формування штабів, членів комісій, агітаторів — усього, що стосується виборчого процесу, у нас усе налагоджено…». Що ж до причин розпуску парламенту, то тут керівник обласних «нашоукраїнців» аж занадто емоційний: «Указ президента викликаний розбалансованістю гілок влади, що вела до повної узурпації всієї державної влади одним донецьким кланом… Маємо підвищення цін на газ, переслідування за політичними мотивами, влаштування на посади цілої когорти кучмістів, есдеків…». І далі: «Указ президента був логічною відповіддю на цю гітлерівську ходу». Такі висловлювання чути доволі дивно, адже, якщо проаналізувати ситуацію на самому Закарпатті, то виявиться, що за узурпацією влади одним кланом, влаштуванням на посади родичів і представників однієї бізнес-структури, переманюванням обласних депутатів «Наша Україна» може дати регіоналам фору. До речі, в обласній раді дотепер формально існує коаліція з участю «НУ» та ПР, і висунутих нею на керівні посади регіоналів ніхто не звільняв і не відкликав.

Категоричний у своїй підтримці президента й закарпатський БЮТ. «Оприлюднення указу про дострокове припинення повноважень Верховної Ради — ефективний засіб подолання політичної кризи. Головною складовою національної політики має бути моральність, а політичні уподобання громадян України повинні повною мірою відображатися в законодавчому органі держави», — ідеться в його заяві. Парторганізація вже відновила роботу обласного штабу, який, як і на минулих виборах, очолює нардеп Олександр Кеменяш. Зараз на місцях повним ходом іде підготовка партійних конференцій, які висуватимуть делегатів на обласний рівень, а звідти — на партійний з’їзд.

Готуються до виборів і деякі інші представлені на Закарпатті політичні сили, зокрема Народна партія України. Уже розпочав роботу центральний офіс «народників», дано команду відновити передвиборні штаби в районах. Натомість представники коаліції національної єдності, які на Закарпатті перебувають частково у владі, частково — в опозиції, поки що в очікуванні.

«Ми чекаємо на рішення Конституційного суду, — розповів «ДТ» один із лідерів закарпатських соціалістів член політради СПУ Олексій Пристая. — І сподіваємося, що воно буде адекватним. У Конституції чітко визначено умови, за яких можливий розпуск парламенту, і президент, як гарант Конституції, мав би її дотримуватися в першу чергу. Поки що ніякої підготовки до виборів ми не ведемо».

А найжорсткішу антипрезидентську позицію, зрозуміло, займає Партія регіонів. «Жодних підстав для дострокового припинення повноважень парламенту не існує, хоча войовнича частка команди президента й робить усе можливе для їх створення, — ідеться в заяві обласної парторганізації. — Партія регіонів до виборів готова, однак вони мають відбуватися в межах Конституції та законів України. Дострокові вибори за особистим бажанням президента чи «любих друзів» принесуть українському народу протистояння, зниження темпів економічного розвитку та абсолютну невизначеність у майбутньому. Закликаємо всі політичні сили і громадськість області залишатись у правовому полі й не піддаватися на провокації».

— Ми діємо так само, як і центральний провід партії, — прокоментував у телефонній розмові заяву заступник голови обласної організації Партії регіонів Микола Беркела. — Є партійні установки, партійна дисципліна. Керівництво партії визначилося, і в нас, очевидно, не може бути іншої позиції. Ніякої підготовки до дострокових виборів в області не ведеться…».

Що ж до простих людей, котрим адресовані всі ці звернення й декларації, то вони участі в політичному протистоянні поки що не беруть, бо мають інші клопоти — зокрема уже традиційне передвиборне підвищення цін на бензин, яке автоматично тягне за собою тотальне подорожчання, дефіцит долара в обмінниках і, звісно, підготовка до Великодня. Акцій протесту чи підтримки, на зразок столичних, на Закарпатті ніхто не організовує. Місцеві політичні лідери знають напевне, що на них все одно майже ніхто не прийде.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі