За тиждень в ЄС почнуть офіційно обговорювати, чи підписувати з Україною угоду про асоціацію - Політика - dt.ua

За тиждень в ЄС почнуть офіційно обговорювати, чи підписувати з Україною угоду про асоціацію

7 вересня, 2011, 08:50 Роздрукувати

Європарламент розгляне рекомендації Єврокомісії та Раді ЄС щодо Угоди про асоціацію з Україною вже наступного понеділка. Згідно з проектом відповідної доповіді, підписати Угоду рекомендується вже до кінця року.

© Андрій Товстиженко, DT.UA

Перше обговорення рекомендацій Європейського парламенту Раді ЄС та Європейській комісії щодо Угоди про асоціацію з Україною відбудеться 12 вересня. На цю дату призначено позачергове засідання комітету з питань закордонних справ Європейського парламенту, яке пройде у Страсбурзі в рамках осінньої сесії ЄП.

Доповідачем виступить Річард Легутко (Ryszard Antoni Legutko, Польща, група Європейські консерватори і демократи), співдоповідачем з економічної частини - зони вільної торгівлі Павло Залевський (Польща, група Європейської народної партії).

У проекті Доповіді щодо Угоди про асоціацію з Україною закладена рекомендація Європейського парламенту Європейській комісії та Раді ЄС укласти Угоду до кінця 2011 року та ратифікувати до кінця 2012 року.

"Зробити все можливе, щоб укласти Угоду не пізніше, ніж до кінця 2011 року та прагнути до підписання документа протягом першої половини 2012 року, а також підготувати всі необхідні документи для ратифікації Європейським та національними парламентами не пізніше кінця 2012 року", - йдеться в основній частині проекту.

Також рекомендується надати Україні достатню фінансову, технічну та правову допомогу для реалізації Угоди, і розглянути питання про створення консультативної групи ЄС високого рівня для надання допомоги у приведенні українського законодавства у відповідність до європейського. Окрім того, рекомендується налагодити програму обміну державними службовцями з метою реалізації Угоди, зокрема, у частині зони вільної торгівлі, і відкрити в Україні офіс інформації ЄС для підвищення обізнаності українського суспільства про функціонування, цінності і політику ЄС.

У розділі "Інституційні аспекти / політичний діалог" рекомендується зміцнювати існуючі рамки співробітництва України-ЄС в плані захисту прав людини та фундаментальних свобод.

Також рекомендується включити чіткі орієнтири реалізації Угоди і забезпечити контрольні механізми, в тому числі й надання регулярних звітів до Європейського парламенту з тим, щоб гарантувати використання механізмів регулювання суперечок Угоди в разі порушення основних свобод. Доповідач окремо підкреслює важливість ратифікації Україною Римського Статуту Міжнародного кримінального суду в процесі проведення конституційної реформи. Він також вважає за необхідне вжити заходів для забезпечення активізації діалогу між ЄС і політичними партіями, а також заохочувати міжпартійний діалог у самій Україні.

У розділі "Економіка та секторальне співробітництво" рекомендується підсилити в рамках угоди співробітництво між Україною та ЄС у сфері енергетики, намагатися укладати подальшу угоду між Україною та ЄС, що ставить на меті безпеку енергетичних постачань, включаючи надійність і диверсифікацію транзитної системи для нафти і газу, а також механізм спільної відповідальності у разі припинення або переривання постачань газу або нафти з Російської Федерації.

У розділі "Юстиція, свобода та безпека" доповідач рекомендує встановити конкретні терміни, а не довгострокову перспективу, для встановлення безвізового режиму Україна-ЄС за умови, що Україна виконає всі необхідні технічні критерії, закладені у Плані дій щодо лібералізації візового режиму. Пропонується також встановити проміжну мету у вигляді скасування плати за візу, а також запровадити спеціальні заходи під час Євро-2012 для того, щоб використати цей випадок в якості випробувального терміну для безвізового режиму.

У вступній частині доповідач стверджує, що Угода про асоціацію є "новим поколінням" в угодах і містить "безпрецедентний рівень інтеграції" між ЄС і третьою країною. У той же час, Україна бере на себе зобов'язання реалізувати значну частину європейського законодавства. Україна також має право, як європейська держава, відповідно до ст. 49 Договору про Європейський Союз, подати заявку на членство в ЄС за умови дотримання принципів демократії, поваги прав людини та основних свобод, верховенства права. Саме Угода про асоціацію, включаючи зону вільної торгівлі, "буде головним кроком українського інтеграційного процесу".

Доповідач також вважає, що Угода буде "важливим інструментом модернізації України та проведення внутрішніх реформ". Окрім того, Угода буде мати позитивний вплив на діловий клімат в Україні, забезпечивши як європейському, так і українському бізнесу загальні правила і стандарти, що "підвищить передбачуваність інвестицій в Україні", що, у свою чергу, надасть позитивний ефект в плані боротьби з корупцією.

Доповідач окремо відзначив "російський фактор", зазначивши, що "Російська Федерація здійснює на Україну надмірний тиск" з метою не встановлювати зону вільної торгівлі, але приєднатися до Митного союзу.


Варто відзначити, що написання доповіді було завершено ще у липні, а сам документ офіційно зареєстровано 18 числа, ще до певних подій в Україні, зокрема, арешту екс-прем'єра Юлії Тимошенко, у зв'язку з якими ЄС неодноразово висловився критично.

Таким чином, у запропонованому для обговорення документі не відображена поточна ситуація в Україні. У зв'язку з цим очікується, що до основного тексту буде запропоновано значну кількість доповнень і змін.

Очікується, що навколо документа розгорнеться дискусія, тому що станом на сьогодні в Європейському парламенті існують дві радикально протилежні позиції щодо майбутнього угоди.

Так, жорстку позицію зайняла частину депутатів групи ЄНП, яка наполягає на тому, щоб в рекомендаціях прозвучало положення відкласти завершення переговорів. Інша частина групи висловлюється на підтримку якнайшвидшого завершення переговорів, серед яких - і співдоповідач П.Залевський.

Тим часом в Європарламенті у групі Європейської народної партії готується чергова критична резолюція щодо України. Однак поки ще не відомо, чи буде це питання включено до порядку денного пленарного засідання ЄП (пройде 12-15 вересня у Страсбурзі).

У проекті резолюції містяться критичні оцінки щодо стану верховенства права в Україні, так само як і критичні зауваження щодо процедурних моментів під час судового процесу над Юлією Тимошенко, зокрема, щодо захисту, що "не відповідає європейським стандартам". У документі згадано не лише справу Тимошенко, але і Юрія Луценка та інших колишніх членів уряду.

Депутат Європарламенту впевнений, що така резолюція має бути прийнята до саміту Східного партнерства, який заплановано на кінець вересня у Варшаві. При цьому М.Галер нагадав, що президент цієї країни Броніслав Коморовський вже "дуже чітко" висловив українському керівництву очікування європейської сторони.

Згідно з процедурою, після першого обговорення у депутатів є право на внесення поправок до 21 вересня. Далі доповідь знову буде винесено на обговорення з подальшим голосуванням у листопаді.

 

За матеріалами: Інтерфакс-Україна /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1282, 15 лютого-21 лютого Архів номерів | Зміст номеру < >