Єрмолаєв: Пострадянський український проект себе вичерпав

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Єрмолаєв: Пострадянський український проект себе вичерпав Єрмолаєв пише, що пострадянський український проект реалізовувався за моделлю «трофейної країни»
Україна або реалізує історичний шанс, або ризикує отримати нові конфлікти з подальшим розпадом країни.

Екс-директор Національного інституту стратегічних досліджень при президенті україни Андрій Єрмолаєв заявляє, що пострадянський український проект себе вичерпав - насамперед тому, що так і не став республіканським.

Про це він пише у своїй статті для DT.UA.

"Упродовж 20 років існування пострадянської України ми проживали від режиму до режиму, від виборів до виборів, від однієї економічної кризи до іншої. Але, на жаль, політичні групи та бізнес не змогли сформулювати завдань і проектів, які б сприймалися як спільна національна справа, досягнення, як здатність/можливість нової країни. А створення ж республіки як самоорганізації політичної нації - це і є шлях до національної ідеї, що народжується тільки діями для всіх, а не висмоктується з пальця", - йдеться в статті.

Читайте також: Події в Донбасі докорінно змінили соціо-психологічну ситуацію в Україні

На думку Єрмолаєва, пострадянський український проект реалізовувався за моделлю "трофейної країни", де трофеєм були не тільки економічні активи і ресурси, але і населення, територія, символи і історична спадщина.

"Пострадянський український проект виявився транзитним, але зовсім не через "транзитність" переходу від соціалізму до демократії та ринку. А через егоїзм і хижість правлячих верств, які використали молоду національну державу як "правило гри" - для власної влади, накопичення капіталу, нового політичного прожектерства", - пише Єрмолаєв.

Він зазначає, що за 20-річчя виборів і добре профінансованих пропагандистських кампаній соціокультурні відмінності регіонів і окремих спільнот стали сприйматися як несумісні.

"Неопіратство як продукт "трофейної країни" тільки набирає сили. "Глобальна продовольча фабрика", "евакуаційна економіка" (що означає виведення з національного обороту всіх видів ресурсів, включно з природним, інтелектуальним, професійним), масовий відплив людського капіталу, територіальна фрагментація на локальні регіональні "феоди" - ось основний набір загроз, породжених кризовим завершенням пострадянського українського проекту", - пише Єрмолаєв.

На його думку, створення нового "українського світу", який був би сильнішим і ширшим минулого, – дійсно складне завдання.

І це завдання не вирішується грішми, навіть якщо Україні завтра запропонують "план Маршалла" і 300 млрд інвестицій. Нинішній період я вважаю тією історичною точкою біфуркації, в якій або ми реалізуємо історичний шанс формування нового українського проекту і "українського світу" (переконаний - про це говорив Байден у своєму виступі в українському парламенті), або ж тривала криза державності призведе до нових конфліктів і каталізує подальший розпад країни. Ось чому важливо про це говорити саме тепер. Іншого шансу може й не бути", - йдеться в статті.

Нагадаємо, раніше Єрмолаєв заявляв, у такому складі території України в історії не було: вона сформувалася на карті в радянський час, а була заснована в 1991-му. Так що ми - свого роду пострадянська "центральноєвропейська Америка".

Повну статтю Андрія Єрмолаєва "Країні потрібен перепочинок" читайте у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі